Premijer liga BiH: Sarajevo slavilo na Otoci, Slobodi bod na Grbavici

Odigrane su prve utakmice 23. kola BHT Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Radnik – Zvijezda 0:1
Slavija – Velež 1:1
Željezničar – Sloboda 1:1.

Željezničar – Sloboda 1:1

Domaći su na teren izašli sa crnim majicama, na kojima je bio Mirzin lik, a navijači su u 26. minuti zapalili 26 baklji, koje su simbolizovale njegove godine. Uz aplauze i skandiranje, Manijaci su još jednom pozdravili svog druga.

Što se tiče terena, već u prvoj pravoj prilici Željo je poveo. Bajić je dodao do Kokota, a ofanzivac Želje se oslobodio čuvara i sa 18 metara desnom nogom poslao loptu iza Pirića za vodstvo od 1:0.

U 25. minuti moglo je b iti i 2:0, ali Hasanović nije iskoristio sjajan prodor Kvesića, promašivši odličnu priliku, da bi u 28. minuti Bekić, pa onda i Mehidić dobro šutirali, ali Antolović je oba puta dobro intervenisao.

Drugi dio utaikmice počinje još jednim golom igrača Želje, ali na žalost navijača plavog tima, bivšeg. Naime, nakon odbijene lopte, Zajko Zeba je sa vrha šesnaesterca uhvatio volej i poslao loptu u mrežu za 1:1. Veznjak Slobode, naravno, nije slavio pogodak.

Sarajevo je sjajno otvorilo utakmicu i već u uvodnim minutama kreiralo nekoliko dobrih prilika. Na prvi pogodak čekalo se svega sedam minuta kada je nakon što je Puzigaća uputio odličan centaršut sa lijeve strane, Benko još bolje udarcem glavom matirao golmana domaćina Hamzića. Bordo sastav mogao je udvostručiti prednost već u idućem napadu, ali na loptu su zakasnili prvo Benko, a onda i Velkoski. U nastavku prvog dijela gosti su stvorili još povoljnih prilika. Prvu je propustio Stojčev, kada je lopta nakon njegovog udarca iz daljine otišla zamalo pored desne stative golmana Hamzića. Strijelac vodećeg gola Benko našao se u odličnoj šansi u 30. minuti, ali je katastrofalno šutirao. Domaći su prvi put opasno zaprijetili preko Smajića pet minuta prije odlaska na odmor, ali je njegov udarac u posljednjem trenutku izblokirao Barić.

Tamo gdje su fudbaleri tima sa Koševa stali u prvom, nastavili su i u drugom poluvremenu. Redale su se prilike pred golom vukova, a najagilniji bio je veznjak Haris Duljević.

Ipak, najbolju priliku u nastavku utakmice imali su Velkoski i Benko. Prvo je makedonski reprezentativac sjajno šutirao iz slobodnog udarca u 49. minuti, ali je njegov udarac maestralnom intervencijom zaustavio golman Hamzić. Na odbijenu loptu natrčao je Benko, ali je lopta odsjela na stativi.

Do kraja su gosti redali prilike, a skoro u svakoj se našao Duljević. Bivši igrač Olimpica izluđivao je protivničku odbranu, a najbliži golu bio je u 51. minuti kada je pogodio stativu. Isti igrač postigao je gol u 65. minuti, ali je isti poništen zbog ofsajd pozicije. Do kraja nije bilo promjene rezultata, a gostujući fudbaleri ispraćeni su aplauzom.

U 18 sati počela je utakmica Zrinjski – Borac. Od 19.30 na Pecari se sastaju Široki Brijeg – Mladost.