Pametna poruka iz Evrope: Ne, nemamo wi-fi, razgovarajte!

Tehnologija svakodnevno napreduje i to u mnogo čemu olakšava život, a u utrci s vremenom i savremenim uređajima većina ugostiteljskih objekata i u našoj zemlji uvela je bežični internet.

Velike posljedice

Ne tako davno na kafu smo išli s nestrpljenjem kako bismo se ispričali s prijateljima, saznali šta ima novo, do u tančine „pretresali“ ljude i događaje, razmijenili mišljenja. Slika u bh. kafićima sada je umnogome drugačija. Za stolovima se uglavnom mogu vidjeti mladi kako u rukama drže tzv. pametne telefone, najnovije tablete, svi su konektirani te, umjesto uživo razgovora uz kafu, vrijeme provedu pišući poruke i komentare na društvenim mrežama.

Među tinejdžerima je ova pojava toliko zastupljena da su čak i tokom nastave online, a neizostavna parola im je: „Ako nije objavljeno na Facebooku, onda se nije ni desilo!“

Stručnjaci upozoravaju da ova ovisnost može ostaviti velike posljedice na mlade.
Psiholog Jasminka Dizdarević ističe da se mora naučiti koristiti moderna tehnologija u mjeri koja neće škoditi.

– To je općeprisutna pojava. Ljudi imaju potrebu da više komuniciraju „s kompjuterom“ nego između sebe, s prijateljima, porodicom… Na zrelog čovjeka to, možda, neće ostaviti velike posljedice, ali na mladog hoće. Oni su u fazi kada stječu samopouzdanje, grade ličnost, a prekomjerna upotreba interneta može učiniti da se zatvore u sebe – pojasnila je Dizdarević.

Škola i higijena

Napominje i kako se često dešava da se tinejdžeri otuđuju od roditelja, upravo zbog interneta.

– Zapostavljaju školu, ličnu higijenu… To je bolest i, kao svaka druga ovisnost, treba se liječiti – kazala je Dizdarević.

Valjda su ovu opasnost već shvatili u zemljama zapadne Evrope pa su u pojedinim kafićima došli na ideju kako da zbliže goste.

Na ulaznim vratima ugostiteljskih objekata postavili su ploču s natpisom: „Ne, nemamo wi-fi, pričajte jedni s drugima!“.

Otuđenje od svega

– Prvi stepen otuđenja je otuđenje od radnih kolega i to se uveliko dešava. Nemaju vremena za neposrednu komunikaciju. Drugi stepen je otuđenje od slobodnog vremena. Građani svoje slobodno vrijeme koriste za internet umjesto za rekreaciju, sport, kulturu… Treći stepen je otuđenje od porodice. Djeca nemaju vremena ni za roditelje. I četvrti stepen jeste otuđenje od samog sebe. To je stanje u kojem nam kompjuter postaje jedini prijatelj. Zavaravanje je da imamo mnoštvo prijatelja na mrežama, a zapravo nemamo nijednog – kaže sociolog Srđan Vukadinović.

avaz.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close