BiHPrivreda

Obhođaš: Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli je obaveza iz SSP-a

Centralna harmonizacijska jedinica Federalnog ministarstva finansija (CHJ FMF) u saradnji s ekspertima EU projekta tehničke pomoći “Jačanje upravljanja javnim finansijama u BiH” izradila je Strategiju razvoja javnih internih finansijskih kontrola (Strategija PIFC) 2015-2018. s Akcionim planom kojim se određuju dalji postupci koji će javne interne finansijske kontrole približiti standardima i praksi EU.

Da bi se postigli ciljevi sadržani u Akcionom planu Strategije PIFC potrebno je  ažuriranje zakonskih i podzakonskih propisa iz oblasti javnih internih finansijskih kontrola radi usklađivanja i kreiranja podloge za razvoj interne revizije i uspostavu i razvoj finansijskog upravljanja i kontrole – kazala je u intervjuu za Fenu pomoćnica federalne ministrice finansija Fatima Obhođaš.

U okviru realizacije ovog plana, dodaje, da je potrebno promovirati uvedene obaveze u pogledu fiskalne odgovornosti i uključiti poboljšanja u finansijskom upravljanju i kontroli u svakodnevno poslovanje.

Jedna od obaveza preuzetih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom je Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u Federaciji BiH, kojim će, ističe, utvrditi nadležnosti CHJ FMF u oblasti finansijskog upravljanja i kontrole.

Zakon propisuje metodologiju i standarde za uspostavljanje i način funkcioniranja finansijskog upravljanja i kontrole.

“Uz to Zakon obavezuje rukovodioce organizacija na uspostavljanje sistema internih finansijskih kontrola, koji im nalaže: preuzimanje odgovornosti koju imaju u skladu sa Zakonom o budžetima u Federaciji BiH, zatim da osiguraju uspješno provođenje odredbi Zakona o budžetima u FBiH i da spriječe rizik pojave nepravilnosti i prevara”, tvrdi Obhođaš.

Po njenim riječima Zakon obuhvaća pravila za jačanje fiskalne odgovornosti i nalaže uspostavu sistema procedura i definiranja odgovornosti i nadležnosti svih osoba u organizaciji donošenjem internih propisa u skladu s važećom regulativom.

Također, uređuje rokove i način podnošenja izvještaja o sistemima finansijskog upravljanja i kontrola u organizacijama, kao i svih daljnjih radnji i mjera  da bi korisnici javnih sredstava implementirali FUK po svim elementima u skladu s COSO modelom.

Riječ je o međunarodnom modelu za uspostavljanje, vođenje i procjenu sistema internih kontrola, koji ima pet međusobno povezanih komponenti: kontrolno okruženje, procjena rizika, kontrolne aktivnosti, informacije i komunikacije, praćenje i procjena.

Osim zakona, najavila je da su u pripremi i podzakonski akti kojima će se dalje raditi na unapređenju sistema finansijskog upravljanja i kontrole.

Na osnovu pojedinačnih godišnjih izvještaja, CHJ FMF sačinit će, kaže, konsolidovani godišnji izvještaj o funkcioniranju sistema finansijskog upravljanja i kontrola, koji će se, nakon odobrenja federalnog ministra finansija, dostaviti Vladi Federacije BiH radi razmatranja i usvajanja.

“Godišnji izvještaj pripremat će osoba ovlaštena za finansijsko upravljanje i kontrolu na osnovu podataka koji se odnose na izvještajno razdoblje, a odobravat će ga rukovodilac organizacije. Sastoji se od stotinjak pitanja koja se odnose na pojedine komponente interne kontrole u skladu s COSO modelom”,  dodala je Obhođaš.

Naglasila je da je poseban dio izvještaja o sistemima finansijskog upravljanja i kontrola upitnik za samoprocjenu ovog sistema, koji se bazira na komponentama COSO modela u skladu sa Standardima interne kontrole u javnom sektoru u Federaciji BiH.

Odgovarajući kako se namjerava osigurati učinkovitost sistema finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru u FBiH kazala je da Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u FBiH predstavlja komplementarno zakonsko rješenje Zakonu o budžetima u Federaciji BiH.

“Oba ova zakona ističu odgovornost rukovodioca organizacije za zakonito i namjensko korištenje sredstava i za efikasno i uspješno funkcioniranje sistema finansijskog upravljanja i kontrola u okviru budžetom utvrđenih sredstava. Rukovodioc organizacije je odgovoran da ciljeve organizacije ostvaruje upravljanjem sredstvima organizacije na zakonit, ekonomičan, efikasan i efektivan način”, pojasnila je Obhođaš.

U intervjuu za Fenu naznačila je i to da iako Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u FBiH nema prekršajnih odredbi, sistemi internih finansijskih kontrola koji nisu efikasni i efektivni mogu imati za posljedicu nezakonitu i neefikasnu potrošnju budžetskih sredstava.

“Za to su sankcije predviđene u Zakonu o budžetima u Federaciji BiH, odnosno sadržane su u prekršajnim odredbama ovog zakona”,izjavila je pomoćnica federalne ministrice finansija Fatima Obhođaš.

Fena

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close