Finale Svjetskog prvenstva: Francuska – Hrvatska 4:2

Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji došlo je do samo kraja, a nakon 64 utakmice i 169 postignuta pogotka – veliko finale je pripalo Francuskoj.

Francuska je prvak svijeta!

Vatreni nisu uspjeli

Reprezentacija Francuske novi je prvak svijeta! Trikolori su u velikom finalu na stadionu Luzhniki u Moskvi razbili selekciju Hrvatske rezultatom 4:2.

Već u prvih 45 minuta bilo je jasno da se nijedna selekcija neće štediti. Hrvati su krenuli otvoreno, bilu su mnogo opasniji, ali se Francuska ipak prva radovala. U 18. minuti je Antoine Griezmann ubacio loptu iz slobodnog udarca, a Mario Mandžukić nespretno reaguje i matira Danijela Subašića za prednost Francuza od 1:0.

Radost Trikolora je trajala samo deset minuta. Napadi i bolja igra Hrvatske isplatila se u 28. minuti kada je sjajnu akciju Vatrenih završio sjajnim golom Ivan Perišić za izjednačenje rezultata na 1:1.

Nakon izjednačenja Hrvatska je bila bolji tim, ali još jedan prekid ih je koštao u prvom dijelu. Perišić nakon kornera igra rukom u kaznenom prostoru, sudija Pitana nakon gledanja snimka pokazuje na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Antoine Griezmann. Precizno je pogodio za 2:1 u 38. minuti i Francuska je vodstvom otišla na odmor.

Hrvati su krenuli žestoko ka golu Francuske u nastavku. Imali su na početku nastavka dobar šut preko Rebića, ali je Hugo Lloris sjajno odbranio.

Francuzi su strpljivo čekali šansu i u 59. minuti su je dočekali. Paul Pogba pogađa mrežu Danijela Subašića za prednost od 3:1.

Sve dileme oko novog prvaka svijeta okončane su u 64. minuti. Sjajnim udarcem Kylian Mbappe pogađa za 4:1 i teško je bilo očekivati veliki povratak Hrvata u meč.

Šansu im je dao Lloris. Napravio je veliku grešku, poklonio je gol Mariju Mandžukiću koji pogađa za 4:2 i novu nadu za Vatrene.

Pokušao je Zlatko Dalić sa ofanzivom do kraja meča da napravi nešto. Međutim, Francuzi su bez većih problema branili sve pokušaje Hrvatske i velikog preokreta nije bilo. Ostalo je 4:2 za Francusku koja je tako došla do naslova najbolje selekcije svijeta.

Svjetsko prvenstvo, finale:

Francuska – Hrvatska 4:2 (Mandžukić 18'ag, Griezmann 39'p, Pogba 59’, Mbappe 64’ / Perišić 28’, Mandžukić 69’)

Francuska: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kante – Mbappe, Griezmann, Matuidi – Giroud.

Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić – Rakitić, Brozović, Modrić – Rebić, Perišić, Mandžukić.