Novalić: Povećanje PDV-a ako zaustavimo javnu potrošnju

Uprava za indirektno oporezivanja izradila je nacrt zakona o PDV-u. U tom nacrtu nema najavljivanog porasta PDV-a, niti uvođenja diferencirane stope.

No, nacrt zakona prvo treba da usvoji Upravni odbor Uprave, zatim Vijeće ministara, nakon čega ulazi u parlamentarnu proceduru, izvještava TV1.

Budžetski deficit, ali i drugi negativni ekonomski pokazatelji ukazuju na to da bi u Zakon moglo biti ugrađeno povećanje PDV-a. Osim toga razmatra se i uvođenje diferencirane stope PDV-a, pri čemu bi osnovni proizvodi imali nižu stopu, dok bi porez na luksuznu robu znatno porastao.

Denis Zvizdić, mandatar za satsav Vijeća ministara: Postoje različiti pristupi, ideje kada govorimo o diferenciranoj stopi PDV-a, smanjenoj stopi PDV-a, mogućoj nultoj stopi na osnovne prehrambene proizvode.

Zvizdić dodaje da će se prethodno uraditi analize kako bi se utvrdilo kako će to uticati na ekonomiju BiH. S druge strane, Fadil Novalić, mandatar za sastav Federalne vlade, smatra da povećanje PDV-a ima smisla ukoliko se zaustavi javna potrošnja.

Novalić: Imali smo to već jednom, pa smo to sve skrenuli u javnu potrošnju. I opet smo nestabilni. Ne možemo vjerovatno govoriti o tome o povećanju PDV-a dok ne stanemo sa javnom potrošnjom, inače bi i svako sljedeće povećanje usisala javna potrošnja. Izmjene Zakona o PDV-u su neophodne, jer je važeći zakon stupio na snagu početkom 2006 godine, sada se mora usklađivati sa evropskim zakonodavstvom koje se od tada izmjenilo. Zbog toga je Uprava izradila nacrt.

Ratko Kovačević, portparol UIO BiH: U ovom nacrtu zakona mi se nismo upuštali u stope, s obzirom da je to političko pitanje u BiH. U našem nacrtu zakon ostala je jedinstvena stopa PDV-a od 17%.

U nacrtu se nije našla ni diferencirana stopa PDV-a jer bi pridavci zbog slobode pri formiranju cijena mogli da zloupotrijebe smanjenje PDV-a na osnovne namirnice. Ratko Kovačević, portparol UIO BiH: Osnovni razlog za to je činjenica da država nema mehanizam da bilo koga prisili da za smanjenje poreskog opterecenja smanji i finalnu cijenu tog proizvoda na trzistu BiH. Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu PDV-a u regionu, ovaj porez u susjednoj Hrvatskoj iznosi 25%, a u Srbiji 20%. Zemlje evropske unije imaju daleko veću stopu, no ne treba zanemariti i daleko veća primanja građana, izvještava TV1.

Indikator.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close