-TopSLIDEBiHPolitika

Neustavni grb na kućama povratnika: Aparthejd u režiji HDZ-a

Prije više od 20 godina Ustavni sud FBiH je zvanični grb Općine Čapljina proglasio neustavnim, a ipak do danas njegov izgled nikada nije izmijenjen.

Još 1999. godine tadašnji premijer FBiH Edhem Bičakčić je uputio apelaciju Ustavnom sudu FBiH te je grb na kojim se nalaze simboli poput šahovnice, prikaza svetog Franje i krsta, proglašen neustavnim, odnosno diskriminirajućim. Međutim, ni nakon više od dvadeset godina odluka Ustavnog suda nije ispoštovana. S druge strane, lokalna vlast u Čapljini označava kuće tablama s brojevima na kojima se nalazi upravo neustavni grb.

Pomenuta situacija najbolje oslikava položaj ne-hrvata u Čapljini. Bošnjaci, prema popisu 2013. godine  čine 17.4 posto od ukupnog stanovništva. Njih 4.541  živi u Čapljini. No, zaposlenih Bošnjaka u Gradskoj upravi ima dvoje što je 1.25 posto od ukupno zaposlenih. Također HDZ BiH, vladajuća stranka u Čapljini, već treći mandat ne dopušta Bošnjaku da bude predsjedavajući Gradskog vijeća. Po zakonu, predsjedavajući mora biti iz reda jednog od konstitutivnih naroda i ne može dolaziti iz naroda iz kojem pripada gradonačelnik ovog grada.

Urednik portala Politički.ba Sead Numanovića kaže da su upravo dešavanja sa nasilnim označavanjem neustavnih obilježja kuća ne-hrvata na području Čapljine samo nastavak aparthejda, koji traje dug niz godina.

“U Čapljini, ali i Stocu, Bošnjak ili Srbin ne može biti predsjedavajući Gradskog vijeća. Na prste jedne ruke se u gradskim upravama oba grada mogu nabrojati Bošnjaci. Iako je Bošnjaka u Stocu i više od 50 posto, po faktičkom stanju, ne dopušta im se učešće u vlasti. Ponavljam, to traje već dugi niz godina”, pojašnjava on.

Numanović govori da već godinama u Sarajevu traje ignorisanje ovih problema.

“Dok smo mi pokazali i senzibilitet za to ‘legitimno predstavljanje’, gaženje prava Bošnjaka i Srba u područjima gdje dominira HDZ samo je pojačano. Kao i uvijek, takva aparthejd-politika praćena je sve većim kršenjima zakona. Čapljina je ipak malo mjesto. Sve se zna. Pa smo doživjeli da Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, koje jeste pod kontrolom Čovića, podigne i optužnicu protiv gradonačelnika Čapljine kojeg tereti za ozbiljni kriminal. Naravno da je svakome u ovom dijelu Hercegovine jasno o čemu se radi. No, nikome ne može biti shvatljivo šta rade ostali organi vlasti? Federalno pa i državno tužilaštvo”, dodaje on.

Numanović elaborira da je manifestacija “legitimnog predstavljanja” brutalnija u Stocu i Neumu. Gdje se na svaki podignuti glas Bošnjaka ili Srba brutalno reaguje.

“Ne može biti da reakcije nisu orkestrirane iz jednog centra. Iz istog onog iz kojeg se ‘do neba kuka’ zbog tog ‘legitimnog predstavljanja’. U svom tekstu za Politički.ba sam naveo da treba saslušati šta to sve tišti hrvatski narod u BiH. Siguran sam, a i znam da je tako – razgovaram svakodnevno s ‘običnim’ ljudima, Hrvatima – da ‘legitimno predstavljanje’ nije u vrhu prioriteta. Njih brine bezakonje koje se provodi pod patronatom Čovića, to je prostor bezakonja koji svakodnevno nanosi sve veću nepravdu bosanskohercegovačkim Hrvatima”, navodi Numanović.

On je predočio i jedan očigledan primjer kako funkcioniše “legitimno predstavljanje” u Čapljini.

“Hrvat u Čapljini može, u teoriji, aplicirati za komad gradskog zemljišta po cijeni od 22 KM. Oni koji su bliski Čoviću isti komad mogu dobiti za najviše 7 KM po kvadratnom metru, a neki, poput samog gradonačelnika Čapljine, ne moraju ništa platiti. Onda, ovaj dio BiH rapidno je postao staračko domaćinstvo. S ‘domovnicama i putovnicama’, ovdašnji Hrvati bezglavo su otišli što dalje. Neće ni u ‘Lijepu našu’! Irska je njihova najnovija ‘Lijepa naša’.  Nije sve još tako crno. Život je jači i od aparthejda Čovića i njegovog HDZ-a, a život sve više preostalo stanovništvo ovog dijela BiH upućuje jedne na druge. Premalo nas je i sve nas je manje”, poručuje.

Na naše pitanje, zašto Tužilaštvo BiH ne reaguje, s obzirom na to da se radi i o odluci Ustavnog suda, Numanović odgovara da prije tužilaštava, koja su odavno zaboravila da i postoji ovaj dio BiH, mora reagovati politika.

On navodi da bošnjačke stranke od početka padaju na ispitu, te da ne treba čekati neki incident, pa ‘reakciju’ Čovićevih vlasti, da mu se mogu zahvaliti i nastaviti ignorirati aparthejd te dodaje da se time problem neće riješiti, već naprotiv.

A. D

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close