Zakon o Ustavnom sudu sprječava majorizaciju i nikoga ne stavlja u potčinjen položaj

Momčilo Novaković za Vijesti.ba

Zakon o Ustavnom sudu BiH je po svim standardima i kriterijumima dobar. Niko ne spori Ustavni sud BiH. Naprotiv, zakonom o ovoj instituciji mi još jednom potvrđujemo postojanje Ustavnog suda BiH. Priče o kršenju Dejtonskom sporazuma su argumentovano neutemeljene i zasnovane su na političkim osnovama, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba Momčilo Novaković, poslanik NDP-a u Parlamentu BiH i član Radne grupe koja radi na Prijedlogu zakona o Ustavnom sudu BiH.

VIJESTI.BA: Najavili ste da će se zakon o Ustavnom sudu BiH naći u parlamentarnoj proceduri do kraja godine. Šta konkretno zakon predviđa?

NOVAKOVIĆ: Zakon predviđa nekoliko ključnih stvari, oko kojih postoje neslaganja. Prvo je da u Ustavnom sudu više ne budu strane sudije koje bira Evropski sud za ljudsta prava, nego bi bila birana trojica sudija iz RS, a šestorica iz FBiH. Druga bitna stvar je da zakon predviđa donošenje odluka. Naime, odluka Ustavnog suda smatraće se usvojenom i validnom ukoliko za nju bude glasao barem jedan sudija iz reda sva tri konstitutivna naroda.
Sva ostala pitanja definisana ovim zakonom uglavnom su definisana Ustavom ili pravilima o radu Ustavnog suda BiH, koje je usvojio Ustavni sud.

VIJESTI.BA: Sadrži li zakon ijednu odredbu koja je u suprotnosti sa Ustavom?

NOVAKOVIĆ: Ovaj zakon se sadrži nijedu odredbu koja je suprotna Ustavu BiH. Vrlo smo pažljivo radili na zakonu i čuvali smo se situacije u kojoj bi bilo koja odredba mogla biti suprotna Ustavu. Stoga, sa sigurnošću tvrdimo da ne postoji niti jedna odredba koja je u suprotnosti sa Ustavnom BiH.

VIJESTI.BA: Ipak, brojni analitičari i političari tvrde da je zakon o Ustavnom sudu BiH suprotan Dejtonskom sporazumu.

NOVAKOVIĆ: Da budemo jasni, nema govora o kršenju Dejtonskog sporazuma. Ustavni sud BiH je dejtonska odredba. Niko ne spori Ustavni sud BiH. Naprotiv, zakonom o ovoj instituciji mi još jednom potvrđujemo postojanje Ustavnog suda BiH. Nijedna odredba koja se odnosi na Ustavni sud BiH, a nalazi se u Dejtonskom sporazumu, nije u suprotnosti sa ovim zakonom.
Priče o kršenju Dejtonskom sporazuma su argumentovano neutemeljene, a o politici neću da govorim u ovom slučaju. Sve te priče su na političkoj osnovi.

VIJESTI.BA: Kada se zakon nađe u parlamentarnoj proceduri, kakvu reakciju očekujete od koalicionih partnera na državnom nivou?

NOVAKOVIĆ: Moramo raščistiti određene stvari. Iz SDA su poručili da su protiv ovog zakona, a nisu ga ni pročitali. Sama pomisao da prijedlog zakona ne predviđa strance u Ustavnom sudu BiH opredjeljuje SDA da bude protiv.
Moram napomenuti činjenicu da je na konferenciji povodom 20 godina Dejtonskog sporazuma, Federika Mogerini izjavila je kako je došlo vrijeme da BiH preuzme potpunu odgovornost u svoje ruke. Dakle, ne možemo preuzeti potpunu odgovornost ako nam stranci sjede u sudovima ili bilo kojoj instituciji vlasti.
Upoznat sam putem medija sa stavovima HDZ BiH i HDZ 1990. Generalno, saglasni smo o ključnom stavu. Očito je da stranci treba da odu iz Ustavnog suda BiH.

VIJESTI.BA: Je li bilo neformalnih razgovora sa koalicionim partnerima u vezi s ovim pitanjem, odnosno podrškom ovom zakonskom rješenju?

NOVAKOVIĆ: Nije bilo nikakvih razgovora, a posebno ne onih u kojima su dva naroda protiv trećeg. Jednostavno, mi ćemo dati zakon u parlamentarnu proceduru. Zakon je po svim standardima i kriterijumima dobar. Nikoga ne stavlja u podređen položaj, već sprječava majorizaciju bilo koga. Zaista ne vidim nijedan razlog da ne razgovaramo o tome. Nije trebalo ići sa isključivim stavovima u startu.

VIJESTI.BA: Može li ovaj zakon biti jabuka razdora unutar koalicije na državnom nivou?

NOVAKOVIĆ: Zakon je jedinstven stav svih političkih stranaka u RS, to mora biti jasno. SDA ako želi da BiH funkcioniše, mora imati saradnju sa nekom partijom iz RS, odnosno sa jednim od dva bloka iz RS. Prema tome, ako oba bloka iz RS o ovom zakonu misle isto, gdje su im partneri? Ne mislim da ovaj zakon ne treba biti razlog za ispitivanje koalicije. Jednostavno, treba biti predmet dogovora unutar postojećih većina. Ipak, ukoliko smo u startu isključivi, teško je da ćemo naći rješenje. Moramo biti svjesni činjenice da stranke koje predstavljaju najbrojniji narod u BiH, samim tim imaju najveću odgovornost za budućnost ove zemlje.

VIJESTI.BA: Zakon o Ustavnom sudu RS treba biti usvojen u roku od 120 dana. Je li to ultimatum iz RS?

NOVAKOVIĆ: Rok je dat strankama iz RS da se u roku od 120 dana usvoji taj zakon. Ukoliko se to ne desi, uslijediće razgovori prvo o mjerama unutar RS, a onda i o odnosu sa partnerskim strankama iz FBiH.
Ne radi se o ultimatumu prema strankama iz FBiH, ali stoji činjenica da više nije moguće tolerisati da Ustavni sud BiH donosi političke odluke. Ustavni sud će morati da se bavi isključivo pravnim pitanjima.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close