Šimo Orešković: MMF može uvesti red u sve zemlje bivše Jugoslavije

Sve zemlje bivše Jugoslavije moraju pozvati Međunarodni monetarni fond (MMF) i on mora doći u svaku tu državu zato što njihove vlade ne mogu samostalno savladati postojeće probleme, ocijenio je u razgovoru za Fenu predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi (PPDIV) Hrvatske Šimo Orešković.

Orešković je kazao da MMF nijednoj vladi ništa ne nameće, kako se to često plasira u javnosti, već da samo nudi red, u zakonodavstvu, institucijama i daje doprinos funkcioniranju pravne države.

– Naravno, svugdje treba biti red, što podrazumijeva i rad i disciplinu, a mi smo bili države koje to nisu imale. Moramo se priviknuti da poštujemo ono što je najvrednije, kao što je funcioniranje pravne države, efektivan rad institucija i kvalitetno radno zakonodavstvo koje nijednim dijelom neće zakidati radnika – kazao je Orešković, dodajući, međutim, da Hrvatska trenutno nema aranžman s MMF-om.

Kazao je da svaki zakon, pa i zakon o radu, sindikaliste samo usmjerava i da svaki takav zakon omogućava da se određene stvari mogu urediti i kolektivnim ugovorom.

– Ja sam sindikat koji se mora izboriti za bolje pravo radnika i nijedan zakon sve ne rješava. Ako sam ja sindikat onda je moj posao da se borim za to, a mi uvijek imamo alibi da će zakon nešto riješiti, što nije tačno – rekao je predsjednik PPDIV-a.

Na upit kakav je položaj radnika u Hrvatskoj nakon ulaska ove države u EU, Orešković kaže da je i Hrvatsku kao i ostatak Evrope 2008. zahvatila kriza i da je tada svugdje počelo smanjivanje prava radnika, bez obzira na to da li su ili ne članice EU i da se to i kasnije nastavilo.

– Sindikat PPDIV ima negdje oko 120 sklopljenih kolektivnih ugovora s kompanijama u kojima djeluje kao sindikalni pokret. Međutim, kad je počela kriza, došlo je do smanjivanja plaća i drugih radničkih prava, a ulaskom u EU 2013. se to praktično nastavilo. Svi su željeli da poprave produktivnost poduzeća, da budu konkurentniji, a pošto nije bilo novih investicija, došlo je do smanjenja broja radnika.Na prste jedne ruke možemo izbrojati gdje je došlo do poboljšanja prava radnika.Po meni za to nije razlog ulazak u EU ili neulazak u EU, razlog je tome kriza koja je zahvatila Evropu i koja je u Hrvatskoj možda duže trajala nego u većini Evrope i evo ove godine je taj izlazak iz recesije predviđen, ali poboljšanje položaja radnika neće se još dugo, dugo osjetiti – kazao je Orešković za Fenu.

Pojašnjavajući uključenost hrvatskih sindikata u pregovore s EU u pretpristupnom periodu, predsjednik Sindikata PPDIV kaže da vlade nijedne zemlje ne vole da se sindikati uključuju u pretpristupne pregovore za ulazak u EU, odnosno o članstvu u EU.

– Tu je i moje  iskustvo. Određen sam za člana pregovaračkog tima za područje vinarstva i vinogradarstva i EU je tražio od vlade da sindikat delegira ljude, da budu članovi pregovaračke ekipe, međutim, iz vlade su me jednom nazvali, ali me više nisu tražili za  razgovore, niti sam na bilo koji način učestvovao u razgovorima. U Hrvatskoj nikoga nisu uključili od sindikata i ja bih i kolege u BiH savjetovao da insistiraju na tome da učestvuju u pregovorima s EU u pretpristupnom periodu. Znači EU traži razgovor i sa sindikalistima, ali vlade ne vole da oni budu tu – kaže Orešković.

Ističe da PPDIV Hrvatske godinama ima dobru saradnju sa sindikatom PPDIVUTBiH, ali i sa sindikatma iz poljoprivredno-prehrambenog sektora Crne Gore, Srbije, Slovenije, Makedonije, Bugarske, Poljske, što je potvrđeno i njihovim učešćem na sindikalnim sportskim igrama u Rovinju koje je organizirao PPDIV Hrvatske 29. i 30. maja.

Osim sportskih takmičenja, sindikalni predstavnici su tada razgovarali i o položaju radnika u njihovim zemljama, ulozi sindikata u kolektivnom pregovaranju te pomoći sindikatima zemalja iz regiona koje su na putu EU integracija. Igrama je prisustvovao i predsjednik Sindikata Hrvatske Mladen Novosel koji  je u pozdravnom govoru istaknuo značaj nastavka sindikalne borbe te upozorio da se hrvatsko gospodarstvo još nalazi u recesiji, ukazavši, pritom, i na značaj depolitizacije sindikata.

Po Oreškovićevim riječima, Sindikat PPDIV broji 20 hiljada članova i organiziran je na cijelom području Republike Hrvatske te ‘pokriva’ 200 kompanija i ima 120 zaključenih kolektivnih ugovora.

– Ove godine ćemo, uz ostale aktivnosti, u septembru ići i s prijedlogom granskog kolektivnog ugovora, a iduće godine imamo kongres i cilj nam je da granski kolektivni ugovor dobijemo do kraja godine da bismo na kongres izašli s tom viješću, na što bi bio posebnio ponosan nakon 20 i nešto godina mog sindikalnog rada – kazao je predsjednik Sindikata PPDIV Šimo Orešković u razgovoru za Fenu.

(Fena)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close