-TopSLIDEKolumne

Policija i korupcija: Lista uhapšenih policajaca nikad duža

POLICIJA I KORUPCIJA: Lista uhapšenih policajaca nikad duža

Piše: Selma Kovačević

Lista hapšenja policijskih službenika u Bosni i Hercegovini, slobodno se može reći, nikada nije bila duža. Samo mjesec nakon što je policija Zeničko-dobojskog kantona uhapsila 16 policijskih službenika osumnjičenih za teška krivična djela, njihove kolege iz Srednjobosanskog kantona, zahvaljujući prikupljenim dokazima priveli su njih osam. Osumnjičenih za ista djela.

Stoga ne čudi što, prema istraživanju javnog mnijenja, građani navode da policiju smatraju jednom od najkorumpiranijih institucija u zemlji koji su svoju profesiju iskoristili da bi se obogatili preko noći.

Foto: MUP SBK

Dakle, iako određeni dio njih iza rešetaka čeka okončanje istrage i tužilačku odluku, u pomenutim akcijama je tek nekoliko imena visokorangiranih policajaca osumnjičenih za saradnju sa mafijaškim organizacijama.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je od januara prošle do 30. juna 2023. godine suspendovalo 48 policijskih službenika.

– U tom periodu Disciplinske komisije Odjeljenja za prvostepeni disciplinski postupak u prvostepenom postupku su izrekle disciplinsku mjeru prestanak radnog odnosa za 17 policijskih službenika. Najveći broj disciplinski odgovornih policijskih službenika, kojima je izrečana disciplinska mjera – prestanak radnog odnosa je disciplinski procesuiran i u prvostepenom postupku oglašen disciplinski odgovornim zbog težih povreda dužnosti koje sadrže obilježja korupcije i drugih krivičnih djela, rečeno je u MUP-u RS-a za Inforadar.

Navode da je u prošloj godini u Ministarstvu unutrašnjih poslova radni odnos zasnovalo 326 policijskih službenika, te pojašnjavaju da se postupak zapošljavanja policijskih službenika u Ministarstvu unutrašnjih poslova vrši “putem Javnog konkursa u skladu sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima kojim su propisani opšti i posebni uslovi za zapošljavanje”.

– U 2022. godini nije bilo policijskih službenika kojima je na osnovu pravosnažne presude izrečena kazna zatvora, pa samim tim i prestanak radnog odnosa, ističu u MUP-u te navode da se osuđeni policijski službenici, a koji su zbog vođenja krivičnog postupka bili privremeno udaljeni, vraćaju na posao samo ukoliko im je izrečena uslovna kazna zatvora.

Među onima kojima je izrečena suspenzija je i Mladen Milovanović, inspektor koji se dovodio u vezu sa Škaljarskim klanom iz Crne Gore i koji je tajne podatke iz istraga odavao kriminalcima.

Milovanović je otkriven zahvaljući dešifrovanju Sky prepisci iz kojih se, između ostalog, vidi da Milovanović nije samo pomagao narkogrupama i automafijašima, već je sagovornike obavještavao i o zaplijeni droge. Prema dokazima sa kojima raspolaže Tužilaštvo BiH, koje vodi ovu istragu, bio je važna karika za rasturanje kokaina koji je dolazio u BiH iz Južne Amerike.

U tome je imao podršku dvojice visokopozicionirana pripadnika policije protiv kojih je istraga u toku. Milovanović je hapšen i puštan nekoliko puta a optužnica protiv njega još uvijek nije podignuta. Koliko je bio opušten u onome što je radio i siguran da neće biti otkriven pokazat će poruke iz Sky aplikacije a koje će Tužilaštvo prezentirati kad dođe do sudskog postupka. Sa narkodilerima je komunicirao sa svog radnog mjesta u Centru za obuku MUP-a Republike Srpske, ali i pješke dolazio na mjesto sastanka noseći u torbi dva kilograma kokaina.

Milovanović se pojavio i u svojstvu svjedoka Tužilaštva KS-a u predmetu koji se vodi za ubistvo sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića, protiv Save Marinkovića, Aleksandra Macana i Marka Trifkovića. On je, prema iskazima svjedoka, škaljarcu Milošu Božoviću dojavljivao sve što je imalo veze s istragom o ubistvu policajaca.

I nije on bio jedini koji je odavao tajne iz ove istrage i skretao je u pogrešnom smjeru. Sky je razotkrio i višeg inspektora MUP-a Kantona Sarajevo Adisa Prašovića kao važnu polugu kriminalnog miljea.

 Analizom Sky poruka će se pokazati da je Prašović odavao informacije osobama iz podzemlja, ali i da je navodno iz policijskog depoa uzeo 50.000 KM oduzetih tokom jednog od pretresa?! Tužilaštvo sumnja i da je Prašović sarađivao sa Admirom Arnautovićem Šmrkom, koji se tereti da je bio glavni za šverc narkotika u BiH. Istraga u ovom slučaju također je još u toku. Važan istražitelj skajevaca je i Amer Selak koji je, prema tvrdnji Tužilaštva BiH, također otkrivao tajne podatke iz sarajevske policije osobama iz kriminalnog miljea.

Ni policijski službenici Granične policije BiH, te Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH nisu izostavljeni sa liste “loših policajaca”.

Fahrudin Gačanović, bivši pripadnik SIPA-e i uposlenik Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, je uhapšen zbog sumnje da je imao Sky aplikaciju i da ju je koristio kako bi od kriminalaca uzimao pare, a zauzvrat im odavao tajne iz istraga.

Pripadnik Granične policije BiH Šaban Kudo je, prema tvrdnji Tužilaštva BiH, kriminalcima odavao tajne na način da je uzimao novac za odavanje službenih tajni i informacija odnosno otkrivao im rute putem kojih mogu neometano prenositi veće količine narkotika.

Disciplinska komisija za policijske službenike Granične policije BiH izrekla mu je nakon sprovedenog disciplinskog postupka mjeru prestanka radnog odnosa. Osim toga, ova policijska agencije je od 2013. godine do danas suspendovala više od 20 svojih policajaca zbog razlitičitih krivičnih djela. Suspenzija nije uslijedila Robertu Radonjiću, službeniku OSA-e u banjalučkoj kancelariji koji je pod istragom Tužilaštva BiH zbog sumnje da je dao povjerljiv dokument OSA-e Bojanu Cvijetiću, nekadašnjem savjetniku ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića.

Akcija Transporter

Ni pripadnike Federalne uprave policije nisu mimoišle suspenzije, pa je tako u ovoj policijskoj agenciji za manje od mjesec smijenjeno nekoliko inspektora.

Treba napomenuti da su zbog koruptivnih radnji u Općinskom sudu u Sarajevu izrečene kazne prema nekoliko sarajevskih policajaca i to u rasponu od sedam mjeseci do godine s tim da pet godina ne smiju obavljati družnost policijskog službenika.

Da su “loši momci” imali obimnu podršku u policijskim organima, govori i činjenica da tužitelji u različitim krivičnim predmetima koje zastupaju u različitim bh. gradovima stalno nagovještavaju da im poruke iz aplikacije Sky konstantno pristižu te da je samo trenutak kada će uslijediti hapšenja novih pripadnika (policijskog) narkokartela.

Iako visoki policijski dužnosnici godinama poručuju da opavdanja za primanje mita, te druge vidove kriminala u policijskim redovima, nema i ne smije biti, studijom “Otvoreno o policiji i korupciji” koju je prije nekoliko godina objavilo Udruženje diplomiranih kriminalista u BiH pokazuje da je, od 24 institucije i javna preduzeća, policija treća najkorumpiranija institucija u državi. Navodi se da 55 posto građana smatra da su u korupciju uključeni skoro svi ili većina policajaca, dok je 14,5 posto građana bilo u prilici da im policajac zatraži mito.

InfoRadar

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close