-TopSLIDEKošarkaSport

Musa sa zvukom sirene za plasman BiH u narednu fazu kvalifikacija!

Košarkaška reprezentacija BiH se plasirala u treću fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo nakon što je u šestom kolu pobijedila Bugarsku 76:73.

Susret je počeo trojkom Robersona i prednost smo čuvali do sredine prve dionice kada je Kostov pogodio za 11:10. Novo vodstvo smo vratili polaganjem Halilovića (17:16), a nakon prve četvrtine imali smo +1(19:18)

Drugu dionicu naša reprezentacija je počela odlično. Lazić je pogodio za 27:18 polaganjem, da bi nakon toga Halilović i donio prvu dvocifrenu prednost (31:21), da bi Vrabac na 3:50 do poluvremena zabio za +13.

Nakon toga je uslijedio pad u igri našeg tima te su Bugari dobrom igrom u završnici stigli na 40:36 što je bio i rezultat prvog poluvremena.

Iako su nas Roberson i Halilović na startu treće četvrtine da puta odveli na +6, lošta igra našeg tima se nastavila pa su Bugari postepeno topili prednost, a trojkom Dimitrova su uspjeli i povesti 53:56.

U odlučujućih deset minuta ušlo se pri rezultatu 58:62 za goste što je bio alarm da se naša reprezentacija probudi. Bugari su čuvali prednost, ali su naši momci bili uporni te su preko Lazića preokrenuli rezultat 66:64.

Ulazak u posljednjih pet minuta donosi potpunu izjednačen rezultat, a na dvije minute prije kraja Musa je pogodio oba slobodna bacanja za 70:66, ali je Bost uzvratio trojkom za 70:69, nakon toga je isti košarkaš i donio vodstvo Bugarima 70:69 na minut prije kraja.

Uzvratio je Lazić sa trojkom za 73:71, da bi Dimitrov pogodio za 73:30 te potpuni egal na 30 sekundi prije kraja. Na kraju je odlučila trica Muse za zvukom sirene za konačnih 76:73.

S obzirom da je ranije Češka u gostima pobijedila Litvaniju(72:83) našim košarkašima je odgovarao i poraz manji od 10 poena razlike za plasman u treću fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, ali je na kraju ostvaren trijumf.

Najefikasniji u našem timu bio je Halilović sa 16 poena, dok je junak pobjede Musa meč završio sa 13 poena. Odlični su bili Lazić sa 14 te Atić sa 12 dok je Roberson zabio 11 poena. Kod Bugarske se izdvojio večeras itekako raspoloženi Bost sa 24 poena.