Muidža: Za modernizaciju cementare najmanje 20 miliona KM

Generalni direktor Tvornice cementa Kakanj d.d. i predsjednik Vijeća stranih investitora u Bosni i Hercegovini Branimir Muidža u intervjuu za Poslovni portal eKapija.ba govori, između ostalog, o poslovnim rezultatima u 2014. godini, realiziranim aktivnostima, trenutnim projektima, izgradnji novog silosa za cement i o trenutnom poslovnom okruženju BiH.

Za Tvornicu cementa Kakanj kakva je bila 2014. godina i šta je najviše utjecalo na poslovanje kompanije u prošloj godini?

– Protekla 2014. godina bila je vjerovatno i najteža od rata pa do danas kako za bosanskohercegovačku ekonomiju tako i za građane Bosne i Hercegovine. Februarski protesti, majske poplave, augustovske poplave, izbori u oktobru 2014. godine, sve su to bili veliki izazovi kako za Bosnu i Hercegovinu kao državu i njene vlasti, tako i za sve građane i za ekonomiju u cjelini. U susjednim zemljama situacija je još nepovoljnija, niža je razina ekonomskih aktivnosti i potrošnje cementa pa da bi održali proizvodnju i prodaju, proizvođači iz okolnih zemalja, ponajviše iz Hrvatske svoj cement plasiraju u BiH po nižim cijenama.

Sve ovo je uticalo na naše poslovanje i finansijski rezultat u 2014. godini. Ipak, i u protekloj godini Tvornica cementa Kakanj je ostvarila dobre poslovne rezultate, potvrdivši tako trend stabilnosti prihoda od prodaje i stabilnosti u poslovanju. Postignuti poslovni rezultati su tim značajniji što su ostvareni u uvjetima stagnacije koja još uvijek značajno pogađa tržište BiH. Ovu je godinu karakterizirao završetak investicija u putnu infrastrukturu (Koridor 5-C), jačanje generičke konkurencije, blagi pad stope rasta tržišta, nelikvidnost građevinskog sektora, opći rast cijena, strožiji uvjeti kreditiranja te dalji pad životnog standarda i kontinuirana politička nestabilnost.

Koliko je proizvedeno cementa u 2014. godini i kakvi su uporedni podaci sa 2013. godinom?

– U toku 2014. godine, Tvornica cementa Kakanj je proizvela i plasirala 420 hiljada tona cementa, što je za oko 10-ak posto manje u odnosu na prethodnu, što je posljedica tržišnih okolnosti i završetka velikih infrastrukturnih projekata.

Koje značajnije aktivnosti ste realizovali u prethodnoj godini?

– Stalno investiranje je poslovno opredjeljenje Tvornice cementa Kakanj prema dugoročnom poslovanju i dugoročnim vezama s kupcima i drugim interesnim grupama. U junu 2013. naši dioničari su donijeli odluku da nastavimo s investiranjem. Do kraja 2018. uložit ćemo dodatnih minimalno 20 miliona KM u daljnju modernizaciju TCK-a i širenje povezanih djelatnosti.

Tokom protekle godine realizirali smo nekoliko veoma važnih investicijskih i strateških projekata. Prije svega, završili smo jednu fazu projekta automatizacije mlinova cementa i pakeraja. Realizacijom ovog projekta zamijenit ćemo zastarjelu relejnu tehniku napajanja i upravljanja na dva mlina cementa i pakeraja modernom tehnikom PLC I SCADA sistema. Nakon ovog projekta bit će tehnički izvodljivo izmjestiti centralnu kontrolnu sobu na drugu lokaciju.

Također će biti manje preventivnog održavanja u ovoj oblasti, a projekt će unificirati opremu u tvornici, tako da će biti lakše upravljati rezervnim dijelovima. Druga faza je nastavljena ove godine, a završetak projekta planiran je za kraj 2015. godine. Zatim, tu je projekat modernizacije pogona pakovanja i paletiziranja. Ova investicija osigurava pouzdan rad pogona pakovanja za duži period uključujući dostupnost rezervnih dijelova i servisa, povećati efikasnost  linije pakovanja i poboljšati izgled pakovanog cementa kao krajnjeg proizvoda.

Što se tiče ekoloških investicija, tokom 2014. završen je projekat instaliranja opreme za kontinuirani monitoring svih emisija sa glavnog dimnjaka. Puštanjem u rad sistema za kontinuirani monitoring emisija, stvorili su se uslovi za probno korištenje zamjenskih goriva i završetak postupka za izdavanje dozvole za primjenu zamjenskih goriva. Tokom ljeta 2014. godine provedeno je probno korištenje uz kontinuirani monitoring emisija. Zahvaljujući veoma dobrim rezultatima, Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdalo je dozvolu za primjenu 10 posto zamjenskih goriva u procesu proizvodnje klinkera.

U narednom periodu će uslijediti nove investicije u opremu (infrastrukturu) za prijem, skladištenje i doziranje raznih vrsta alternativnih goriva u procesu proizvodnje klinkera. Ovaj projekat ima veoma jak ekološki značaj jer se korištenjem zamjenskih goriva smanjuju količine otpada, čuvaju se nepovratni prirodni resursi, a istovremeno se smanjuju emisije stakleničkih plinova.

Na kojim projektima trenutno radite i šta očekujete od 2015. godine?

– Tokom ove godine nastavljamo realizaciju projekta modernizacije i automatizacije laboratorije u okviru kojeg uvodimo takozvanu zračnu poštu, odnosno automatsko uzimanje uzoraka iz svih dijelova procesa proizvodnje. Nakon implementacije projekta u svakom ćemo trenutku imati nadzor nad sistemom uzorkovanja, proces će biti na većem nivou i rezultati svih analiza koje se rade u laboratoriju bit će procesuirani na najbolji i najbrži mogući način. Pored toga, nastavljamo sa projektom gradnje poslovne zgrade, koja se gradi u skladu sa najboljim standardima smanjenja gubitaka toplotne energije.

Možete li potvrditi informaciju da li Tvornica cementa Kakanj planira izgraditi novi silos za cement do 2018. godine i o kakvom projektu je riječ?

– Da bismo u budućnosti povećali paletu proizvoda i zadovoljili zahtjeve tržišta, neophodna je izgradnja novog silosa cementa, što je jedan od najvećih projekata čiji je početak realizacije predviđen u 2015. godini, a čija je vrijednost oko 20.000.000 KM. Uz ovo je predviđena i ugradnja opreme za miješanje i doziranje cementa na rinfuzni utovar. S izgradnjom ovog silosa je predviđena i izgradnja opreme koja će omogućiti transport rinfuznog cementa željeznicom. Realizacija ovog projekta predviđena je za 2015. i 2016. godinu.

Da li imate u planu, osim ovog projekta, raditi još neke projekte u narednom periodu?

– Dalji projekti investiranja umnogome zavise i od poslovne klime u narednim godinama i tržišnih okolnosti. Ukoliko se u BiH poboljša klima investiranja i pruži prilika jačanju građevinskog sektora, naše poslovanje će se širiti, investicije će rasti što će omogućiti novi priliv sredstava u budžete vlasti i omogućiti nova radna mjesta.

Koliko Tvornica cementa Kakanj zapošljava radnika trenutno i da li su u planu nova zapošljavanja?

– U Tvornici cementa Kakanj i povezanim kompanijama trenutno privređuje oko 280 zaposlenih, kojima kompanija osigurava nadprosječna redovna primanja, doprinose, topli obrok, regres, osiguranje, edukaciju, mogućnost napredovanja i ostale propisima regulirane beneficije, te sigurnu i poticajnu radnu sredinu. Težimo da svi naši zaposleni budu obrazovani, motivisani i spremni za usavršavanje, saradnju, timski rad i razvoj karijere u skladu sa ciljevima preduzeća. Nova radna mjesta ćemo biti u mogućnosti ponuditi onda kada se stvore uslovi za bolju dinamiku širenja poslovanja u BiH i regionu.

Ko su Vam najznačajniji partneri u zemlji i inostranstvu?

– Tvornica cementa Kakanj sarađuje sa svim relavantnim građevinskim kompanijama u BiH i regionu, naročito na izgradnji velikih projekata gdje je kakanjski cement veoma tražen zbog svoje iznimne kvalitete, o čemu svjedoči i medalja za kvalitet koju smo dobili početkom ove godine, a na osnovu istraživanja mišljenja potrošača cementa.

Očekujete li od novih vlasti snažniji angažman na poboljšanju poslovne klime u BiH s ciljem zadržavanja, te privlačenja novih stranih investicija i koja bi bila Vaša poruka njima?

– Prije svega potrebno je uspostaviti stabilan politički ambijent, a potom napraviti ambijent poslovanja i življenja na zadovoljstvo građana BiH u kojem će mladi i sposobni građani BiH svoju budućnost i perspektivu vidjeti unutar, a ne izvan granica zemlje. Tada će i strani investitori sami doći i investirati svoj kapital u BiH.

Kada je u pitanju primjena ili izmjena legislative i administrativnih procedura, poruka je jednostavna – primjenjivati postojeće zakone u praksi, harmonizirati poreske propise uspostaviti stabilan poreski okvir i zakonodavstvo, olakšati procedure za dobivanje raznih dozvola, porezno rasteretiti privredu i rad, obezbjediti znatno efikasniji javni sektor uz uvođenje sistema vrednovanja rada po učinku, osigurati certifikate izvoznicima, napraviti industrijske zone gdje investitor može odmah početi raditi bez gubljenja vremena i novca, poticati reinvestiranje i izvoz. Tada će kapital početi sam dolaziti. Detaljan prikaz legislative i administrativnih procedura na kojima hitno treba početi raditi s ciljem njihovog unaprijeđenja i olakšavanja sa datim preporukama na koji način to učiniti izlistan je u našoj Bijeloj knjizi koju Vijeće stranih investitora izdaje na godišnjoj osnovi.

Razgovarao: Kenan Silajdžija

ekapija.BA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close