-TopSLIDEBiHPrivreda

Muhamed obrađuje 50 dunuma zemljišta i proizvodi 5.000 litara mlijeka

Muhamed Halilović iz Živinica, iako je pregazio sedmu deceniju života i danas vrijedno radi. U štali ima dvanaest muznih krava, te nekoliko teladi i junica.

Kaže da ima penziju od koje bi mogao živjeti, ali ljubav prema stočarstvu mu ne da mira.

„Nije mi nužda, vjerujte. Ja sam se počeo ozbiljnije baviti proizvodnjom mlijeka tek kad sam došao u penziju. Supruga i ja smo to pokrenuli sve, nabavili najkvalitetnija grla i ušli u posao proizvodnje mlijeka. Supruga je umrla prošle godine i ja sam ostao sam. Radujem se ujutro uću u štalu.“ – priča nam Halilović.

U njegovoj štali ima mjesta isključivo za visokomliječna grla. Trenutno ima dvije vrste krava.

„Imam Holštajn i Simentalac rase goveda. Neke od njih daju i 30 litara mlijeka dnevno. Ja uzimam najkvalitetniju vrstu koncentrata i time ih hranim. Moje krave kad se otele to su ogromna telad, ko dođe i vidi, kaže, je li to moguće? Ovih dvanaest krava, od kojih se neke ne muzu jer su pred teljenjem daju od 150 do 180 litara mlijeka“ – kaže Halilović.

Halilovićeva mjesečna proizvodnja mlijeka kreće se oko 5.000 litara. Otkupna cijena mlijeka ne parira onoj sa polica marketa u BIH, gdje mlijeko košta od 2 KM pa naviše, a otkup ne prelazi 1 KM po litru.

„Litar je 82 feninga plus 3 feninga hlađenje laktofriza i struje pa izađe 85. Ma, zadovoljan sam. Ne idem na luksuz, nego sam istinski u ovome. I da održim život na imanju. Za mene kažu, zatvori, šta će ti, kažu, je li on gladan da toliko radi“ – dodaje Muhamed.

Ove godine obradio je zavidnu površinu zemljišta gdje je zasijao hranu za stoku. Već planira i narednu sjetvu pa pokušava zakupiti i dio državnog zemljišta.

„Uzorao sam do sada pet hektara, a tražio sam od Grada Živinice još dva hektara da zakupim. Osim stočne hrane volio bih zasijati i pšenicu. Vidite kakvo je vrijeme došlo, treba zasijati što je moguće više“ – dodaje ovaj vitalni penzioner i poljoprivrednik iz Živinica.

Ovogodišnji budžet FBiH za poticaje u poljoprivredi koji iznosi više od 160  miliona maraka smatra dobrom osnovom za kvalitetnu poljoprivrednu sezonu.

„Iznos od 164 miliona je zadovoljstvo, u odnosu na prošlu godinu to je više za 60 miliona, u odnosu na 2014. ili 2015. godinu više za 70 miliona. Mislim da svi poljoprivrednici trebaju biti zadovoljni“- zaključuje Muhamed.

U Tuzlanskom kantonu postoji nešto više od 1100 farmi. Prošle godine proizvedeno je 27,5 miliona litara mlijeka što je manje nego prethodnih godina. A optimista poput Muhameda, sve je manje kako u TK, tako i u cijeloj Bosni i Hercegovini.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close