-TopSLIDEKultura

Mreža za izgradnju mira podsjeća na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Mreža za izgradnju mira podsjeća na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Udruženje Mreža za izgradnju mira, koalicija koja okuplja 220 članica, organizacija i škola iz cijele BiH i koja čini sveobuhvatan napor usmjeren ka obnovi kvalitete društvenog i ekonomskog života u BiH, a djeluje sa ciljem da gradi održivi mir podsjeća građanke i građane na 27. januar – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Prisjećamo se oslobođenja nacističkog logora Auschwitz-Birkenau od Crvene Armije 1945. godine, te odajemo počast žrtvama holokausta i ponovo potvrđujemo našu nepokolebljivu predanost borbi protiv antisemitizma, rasizma i drugih oblika netolerancije koji mogu dovesti do nasilja usmjerenog na ranjive grupe.
U novembru 2005. godine, Generalna Skupština Ujedinjenih nacija je usvojila zvaničnu Rezoluciju 60/7 o obilježavanju ovoga dana, a rezolucija apeluje na sve članice Ujedinjenih naroda da poštuju sjećanje na žrtve holokausta.
Živimo i djelujemo na prostoru na kojem su počinjeni najstrašniji zločini silovanja, etničkog čišćenja i genocida, kao i u vremenu uspona i rasta ksenofobije, nacionalizma, rasizma, teorija zavjere i dezinformacija, dužni smo i naša je obaveza prisjećati se nevinih žrtava nacističkih i fašističkih grupa, političkih stranaka i režima.
Zločini genocida i holokausta se osporavaju, relativiziraju, negiraju pa čak i glorificiraju, a rješavanje trauma, održavanje učinkovite politike sjećanja, briga o historijskim mjestima, promicanje obrazovanja i historijske pismenosti postaju još bitniji, kako bi se ojačala otpornost mladih na ideologije mržnje.
Mreža za izgradnju mira poziva građane i građanke Bosne i Hercegovine da ne šute na diskriminatorne pojave i prakse te da dignu svoj glas i istraju u borbi protiv svake vrste fašizma, antisemitizma, nacionalizma, mržnje i podjela, te da individualno, svojim primjerom inspirišu druge i pokažu da je promjena moguća.
Upućujemo apel političkim subjektima da vode politiku koja ne vodi u daljnje podjele, nego zbližavanje i vrednovanje svakog pojedinca i pojedinke, gradeći otvoreno društvo tolerancije, prijateljstva i solidarnosti gdje će svaki pojedinac i svaka pojedinka, kao i svaka zajednica biti poštovana, prihvaćena, cijenjena i voljena sa svim svojim karakteristikama.
Svi građani i građanke Bosne i Hercegovine trebaju prihvatiti kao obavezu društva da zajedno i sistematski grade održivi mir. Zajednički doprinos svih nas potreban je za život u državi gdje se prihvatamo, poštujemo, međusobno cijenimo i sve naše razlike vrednujemo kao bogatstvo koje nas oplemenjuje i spaja.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close