CBBiH odgovorila Dodiku: Štampanje novca bez pokrića neprimjereno

Štampanje novca preko zakonom definisanog nivoa monetarne pasive nije primjeren savremenim modelima monetarne politike, a ne samo valutnog odbora, a u slučaju Bosne i Hercegovine to nije ni zakonom dozvoljeno.
Na ovaj način su iz Centralne banke BiH odgovorili na izjavu predsjednika RS-a Milorada Dodika da bi BiH trebala u platni promet da emituje novac koji je do 5% veći od realnog pokrića, odnosno da odštampa ukupno oko 2 mlrd KM.

U Centralnoj banci BiH, između ostalog, navode, da monetarna pasiva mora biti u potpunosti pokrivena stranom aktivom.

– Pokriće domaće valute u stranoj valuti u odnosu na minimalno potrebnih 100% služi za djelovanje u slučaju nepredviđenih događaja na ino-finansijskim tržištima, a odražava se i na poziciju generalnih rezervi u kapitalu CBBiH, te se ovim omogućava da se u skladu sa članom 27. Zakona o CBBiH konstantno vrši raspodjela profita u omjeru 60% na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine, a 40% u generalne rezerve CBBiH, navode u CBbiH i dodaju ovakav model monetarne politike daje stabilnost domaćoj valuti, a povjerenje građana i institucija u KM je neupitno.

– Eventualno nepostojanje pokrića domaće valute izazvalo bi inflatorni pritisak, nepovjerenje u monetarnu politiku i „bijeg“ u stranu valutu. Model koji uključuje štampanje novca preko zakonom definisanog nivoa monetarne pasive nije primjeren savremenim modelima monetarne politike, a ne samo valutnog odbora, a što u slučaju Bosne i Hercegovine nije ni zakonom dozvoljeno. Pravna norma je jasna, navode u CBBIH.

Milorad Dodik izjavio je da bi BiH trebala u platni promet emituje novac koji je do 5% veći od realnog pokrića.

– Zalažem se za ono za šta imamo realno pokriće – odštampamo novac i pustimo u promet. Riješili bi mnoge svoje bilansne probleme, deficite i drugo. BiH trenutno svoje devizne rezerve čuva kod Dojče banke po kamati od 0,06 odsto, što je beznačajna kamata – poručio je Dodik.

On je napomenuo da strane međunarodne institucije upravljaju monetarnom politikom u BiH i da smo jedina zemlja na svijetu koja ima emisiju koja je pokrivena 105 odsto realnog osnova što znači da imamo 500 miliona eura više nego što imamo maraka u opticaju.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close