BiHPrivreda

Mladi imaju ideja, samo im fali podrška

Funky Guerrilla iz Gradiške primjer je društvenog poduzetništva, a proizvodi majice, dukseve, haljine

Mladima u BiH ne nedostaje ideja niti kreativnosti. Sve češće upoznajemo mlade ljude koji su uspjeli da pokrenu biznis. Jedna od takvih uspješnih priča dolazi nam iz Gradiške. Naime, Udruženje Most iz Gradiške pomoglo je u pokretanju brenda Funky Guerrilla.

Nov koncept

– FG Grupa je preduzeće koje se finansira iz grantovskih sredstava, što našu dugoročnu finansijsku održivost dovodi u pitanje. Iz tog razloga tim Udruženja Most odlučio je 2014. da osnuje preduzeće koje se bavi proizvodnjom odjeće te smo pokrenuli vlastiti brend koji se zove Funky Guerrilla, kazao nam je Predrag Borojević iz FG preduzeća

On je dodao da je Funky Guerrilla u 100-postotnom vlasništvu Udruženja Most, a cilj im je da kroz preduzeće pruže priliku mladima da se zaposle, da izraze svoje kreativne vještine, da razvijaju vlastiti proizvod koji je i dizajniran i napravljen u lokalnoj zajednici, te da eventualni profit koji ostvare na kraju godine investiraju u rad samog Udruženja.

Kako je istakao, društveno poduzetništvo u BiH još je nov koncept.

– Neki ga prihvaćaju, ali u suštini na kraju mislim da je podrška lokalne zajednice jako pozitivna te smo imali dosta podrške i pri samom pokretanju preduzeća, ali dugoročno zavisimo od svog rada i od prodaje naših proizvoda, kazao je Borojević i dodao:

– S obzirom na to da je ekonomska situacija u BiH jako teška, veoma je teško i za jedan novi brend da se probije na tržište, tako da trenutno imamo četvero zaposlenih i najviše proizvodimo majice, dukseve i ženske haljine. Robu plasiramo kroz jedan maloprodajni objekat u Gradišci i putem naše web stranice, ali isto tako radimo i narudžbe po mjeri za firme, preduzeća, organizacije…, istakao je Borojević.

Podrška

On je dodao da im je plan svakako da se prošire čim se za to stvore finansijski uslovi.

Kad su u pitanju mladi i njihova spremnost da krenu putem poduzetništva, on smatra da su mladi spremni, ali im treba pružiti puno više podrške da se odluče za taj korak.

– S obzirom na to da je vrlo rizično sada ući u jedan preduzetnički poduhvat, mladi se često boje posljedica neuspjeha, ali mislim da taj rizik može da se smanji ukoliko budu imali određenu savjetodavnu podršku u pravnom i finansijskom smislu, jer sigurno imaju puno ideja, poručio je Borojević.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close