-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Može li Velika Britanija zaustaviti secesionizam BiH?

Dok je podrška Ujedinjenog Kraljevstva BiH bila neočekivan i snažan iskaz solidarnosti, konkretnije poteze tek treba vidjeti.

Podrška Velike Britanije za Bosnu i Hercegovinu je došla kao neočekivan i moćan prikaz solidarnosti, ali još mnogo toga je potrebno učiniti kako bi se BiH i cijela regija vratili na euroatlantski put, navodi se u analizi političke situacije u BiH koju je objavio američki National Interest magazin.

U tekstu se navodi kako svi Dodikovi postupci od uvođenja zakona o zabrani negiranja genocida koji kulminiraju sa vraćanjem nadležnosti na RS predstavljaju širi napad na međunarodno uređenje države, a on u tome ima podršku Srbije i Rusije. Navodi se kako je ovaj napad orkestriran i skriven pod idejom “Srpskog sveta”.

“Ova strategija podrivanja stabilnosti Bosne, s ciljem da se ona zadrži izvan NATO-a i euroatlantske sfere više nije samo hibridna prijetnja – Rusi su bili jasni da će reagirati ako se tako nešto dogodi”.

Kada je u pitanju međunarodni odgovor na Dodikov napad, postoje različiti pristupi, prenosi “Oslobođenje”.

“Nažalost, čini se da je EU sklonija pregovorima s autokratima i onima koji žele razbiti dvadeset i šest godina krhkog mira”.

Samo nekoliko zemalja zapravo je za ujedinjene sankcije EU, ističe se u tekstu, i dodaje kako napori EU i Sjedinjenih Američkih Država kroz razgovore o izbornoj reformi samo dodatno naglašavaju etničke podjele i prijete raspadom države.

Čini se da je EU sklonija pregovorima s autokratima i onima koji žele razbiti dvadeset i šest godina krhkog mira

Popuštanje segregacijskim frakcijama kao što je HDZ BiH i smirivanje Dodikovih secesionističkih ambicija samo dodatno narušavaju kredibilitet EU i SAD u Bosni i Hercegovini.

Međutim, samo tokom protekle sedmice Velika Britanija je izišla na scenu sa nizom inicijativa koje su preoblikovale narativ o njenoj ulozi u BiH, prije svega intervencijama zastupnika u Donjem domu Parlamenta Velike Britanije pa do poziva Christianu Schmidtu da posjeti London.

“Pored toga, ministrica vanjskih poslova Liz Truss stavila je Bosnu i Hercegovinu na ministarski sastanak NATO-a u Rigi i upozorila Putina da će Ujedinjeno Kraljevstvo podržati stabilnost na Zapadnom Balkanu. Njezin prethodnik William Hague napisao je oštar članak pozivajući na obnovu podrške kroz NATO trupe u Bosni i sankcije za one koji potkopavaju Dejtonski mirovni sporazum koji je okončao rat u BiH i koji služi kao temelj za multietničku strukturu moći u BiH”, naglašava se u tekstu.

I konačno, Velika Britanija je također imenovala specijalnog izaslanika za BiH Stuarta Peacha, iskusnog vojnog i obavještajnog profesionalca, koji će imati široke ovlasti za rad na jačanju regionalne stabilnosti.

“Ipak, dok je podrška Ujedinjenog Kraljevstva BiH bila neočekivan i snažan iskaz solidarnosti, konkretnije poteze tek treba vidjeti. Postoji nekoliko drugih mjera tvrde i meke moći koje bi Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i drugi transatlantski partneri mogli usvojiti kako bi se regija i BiH vratile na euroatlantski put”, navodi se.

Predlaže se trenutno uvođenje sankcija, koji bi se podijelile na pojedinačne i ekonomske ili sektoralne, koje bi u potpunosti blokirale bankarski i financijski sektor Republike Srpske. Američkim sankcijama protiv Dodika trebale bi se pridružiti Velika Britanija i Europska unija, ili u slučaju nedostatka podrške EU, partneri bi se trebali tražiti u Kanadi i pojedinačnim evropskim zemljama.

Po pitanju vojne podrške, predlaže se slanje američkih i britanskih trupa na ključne tačke u BiH – Brčko, Tuzlu i Sarajevo, što bi se dodatno podržalo kroz NATO štab u Sarajevu.

Između ostalog, predlaže se i nastavak demokratskog dijaloga, jačanje demokratskog otpora diverzifikacija izvora energije, konkretno ukidanje neovisnosti BiH od Rusije u opskrbi plinom.

“Za obeshrabrivanje kontinuirane erozije demokratskih principa i održavanje mira i sigurnosti u BiH potreban je konstruktivan pristup kojeg vode vrijednosti. Kako vrijeme bude prolazilo, gorivo za separatizam RS uvijek će predstavljati egzistencijalnu prijetnju Bosni i Hercegovini”, zaključuje se u tekstu National Interesta.

SB

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close