Magazin plus: Za trenutno stanje sporta, krivicu snose i novinari

Kao sto je poznato, na portalu fis-gol83-91.com.ba pokrenuli smo aktivnosti na temu: Sportsko novinarstvo, uključujući sve medije, u Bosni i Hercegovini.
Uputili smo poziv osobama za koje smatramo da svojim mišljenjem mogu pomoći da se ova rasprava odvija u pozitivnom smislu. Nadamo se da će ova aktivnost bar donekle pomoći u nekom budućem radu osobama kojima je sportsko novinarstvo profesija. Ali i svima onima koji putem društvenog servisa sport uzimaju kao predmet njihovog rada. Bilo da objavljuju servis informacije ili da komentarisu određene sportske događaje. Pored toga, u našem radu pokušati ćemo da kontaktiramo osobe koje bi mogle pomoći da se određene stvari u ovoj oblasti sistematski postave na druge, bolje osnove.
Postavili smo pitanja, za koje smo smatrali da su adekvatna ovoj tematici, u nadi da će to olaksati sagovornicima da prezentiraju svoja misljenja.

Vaše mišljenje o kvalitetu sportskog novinarstva u BiH?

Magazin plus: Sportsko novinarstvo u BiH ima sve osobenosti i nedostatke medijskog populizma, kao sveopće medijske slike BiH. Sportski novinari se javno intimiziraju s određenim sportovima ili sportskim kolektivima, izražavajući na taj način vlastite simpatije ili obavljajući jeftinu “uslugu plaćenih kafa”. Veliki broj sportskih novinara izvještava na osnovu “naplaćenih usluga”, neprincipijelnim metodama.

2. Današnjim sportskim novinarima se često zamjera da ne idu dovoljno u istraživačko novinarstvo, da se zadovoljavaju samo informacijama s press konferencija. Šta Vi mislite o tome?

Magazin plus: Dio odgovora se nalazi u prethodnom odgovoru. Suštinski problem se očituje u činjenici da je današnja “elita” sportskih novinara sastavljena od kadrova koji su “zalutali” u medijske vode. Novinarsku kompetentnost crpe iz lojalnosti određenom klubu ili pojedincu, dok medijske kuće sportske teme doživljavaju da sporedno “nužno zlo” u poslu, jer se sport ne može komercijalizirati na način kao privreda ili politika. U nedostatku sportske kulture unutar javnog mnijenja, medijska (samim tim i komercijalna) atraktivnost se dostiže tek pri vrhunskim rezultatima. Zbog te činjenice, današnja sportska javnost se informira o globalnim sportskim temama, dok će se rijetko ili nikako naći informacija o sportovima koji sistemski odumiru u BiH ili da kažemo nisu zanimljivi, kao što su zimski sportovi, atletski sportovi, itd.

3. Koliko bi pomoglo razvoju sporta da novinari idu u suštinu problema koji su evidentni u BH sportu?

Magazin plus: Novinari u izvještavanju “idu” do granica vlastitih kompetencija. Između ostalog, za trenutno stanje sporta, krivicu snose i novinari, a ne samo “ostatak” društvene zajednice. Javni legitimitet i legalitet svim ovdašnjim sportovima daju novinari. Odgovor na ovo Vaše pitanje bi glasio: Aktualna novinarska elita u sportu “ide” do vlastitih granica, a produkt je i trenutno stanje sportova u BiH. Dio sadašnjih “sistemskih” rješenja u ovdašnjim sportovima, jesu i “kompenzacije s novinarima” za medijske usluge – izvještavanja. Svaki drugi odgovor u kojem bi se amnestirali novinari, ne bi bio ispravan.

4. Ko su današnji sportski novinari koji rade, po Vašem mišljenju, svoj posao na kvalitetan način koji zadovoljavaju neke opće standarde?

Magazin plus: U BiH takvih nema, ili nisu još dovoljno afirmirani da bi bili primječeni. Marjan Mijajlović, možda ima najviše reference da bi ga se moglo okvalificirati kako zadovoljava opće standarde, ali uz naglasak da mu se može kao manjkavost spočitati pretjerani euforizam i emotivnost, zbog činjenice da medijski konzumenti (gledatelji i čitatelji) od novinara potrebuju valjanu informaciju, a ne bilo čije vlastite emocije i doživljaje.

5. Sportski novinari, kao pisci knjiga o sportu i sportistima. Pored općeg mišljenja o ovom pitanju, šta mislite da li bi pomoglo ako bi se ova oblast stimulirala sa nekom, recimo, vrijednom nagradom i slično?

Magazin plus: Novinari, kao autori knjiga s pretenzijama enciklopedijskog karaktera, su potrebni i poželjni u svim društvenim segmentima. Dosadašnja praksa u BiH se pokazala lošom zbog činjenica da autori ne mogu ili ne znaju izači iz “vlastitih ograničenja” – pisanja iz prvog lica jednine – i s neizmjernom količinom evidentnog nedostatka istraživačkog i dokumentarističkog rada. Populistički pristup svemu i svačemu je društvena bolest BiH, između ostalog i sporta, pa i sportskih novinara.

6. Sportski novinari iz prošlosti (prije 1992. godine) na koje bi se trebali ugledati današnji sportski novinari?

Magazin plus: Svi “prijeratni” sportski novinari (ne računajući na plejadu prvih “višestranačkih”, već ex-jugoslovenskih) su doktori nauka za današnje sportske novinare i to ne zbog činjenice što su tadašnji novinari bili odgovorniji ili bolji po bilo kojem parametru, već zbog činjenice da su tadašnje “sportske redakcije” bile “timovi” stručnih ljudi koji su u vlastitom radu razvijali kritički diskurs i međusobnu konkurentnost. Današnje medijske kuće imaju jednog ili niti jednog sportskog novinara za više ili sve sportske aktulanosti. Takve nitko unutar vlastite medijske kuće kvalitativno ne usavršava – kritičkim diskursom unapređuje – i ne šireći im lokalističke ili simpatijske vidike na one sportove koji njihovom vlastitom viđenju ne odgovaraju. U takvoj konstalaciji stvari imamo evidentan medijski prezir ili ignoriranje mnogih sportova ili sportskih disciplina. Pojednostavljeno kazano: Dobar novinar se ne postaje na bazi dobre volje i osiguranih elementarnih preduslova za taj posao.

www.magazinplus.eu – Fis-gol83-91.com.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close