U okviru WeBSEFF-a II realizovano 10 mil. EUR: Još ima novca za projekte EE

U prvoj godini WeBSEFF II kreditne linije koja je razvijena od strane Europske banke za obnovu i razvoj za potporu ulaganjima u energetsku efikasnost i obnovljive izvore  energije kroz 18 projekata realizirano je preko 10 miliona eura, a još veći iznos izdvojen je za projekte koji su već u proceduri evaluacije ili dogovaranja između klijenata i poslovnih banaka koje su partneri u provedbi WeBSEFF-a, potvrdio je za eKapija.ba Zoran Bogunović, marketing expert projekta.

Bogunović pojašnjava, kako je tu i određeni broj projekata koji je još u ranoj fazi apliciranja za WeBSEFF sredstva i za koje će se sredstva tek izdvojiti.

“Ti se podaci odnose na sve četiri zemlje (BiH, Hrvatska, Makedonija, Srbija) u kojima se WebSEFF provodi, dok za BiH možemo reći da je preko 50% predviđenih sredstava već plasirano te da je nešto više od 20% sredstava izdvojeno za projekte koji su već u proceduri procjene ili dogovaranja s poslovnim bankam”, pojašnjava Bogunović.

Interes kompanija u BiH za WeBSEFF programom je izuuzetan, potvđuje Bogunović.

“Trenutni se rezultati koje WeBSEFF ostvaruje u BiH mogu prepoznati kao primjer u regiji, iako ne bi trebalo uspoređivati zemlje iz regije pojedinačno zbog različitosti zakonodavnog i institucionalnog okvira, kao i drugih uslova vezanih uz status energetske efikasnosti u pojedinoj zemlji u kojoj se WeBSEFF program provodi”, ističe Zoran Bogunović.

Ono što ovaja projekat razlikuje od prošlog jeste da je WeBSEFF II omogućio i javnim kompanijama kao i vlasnicima zgrada da dođu do novca u cilju energetske efikasnosti.

“Ako uzmemo u obzir da je procedura pokretanja i provedbe investicijskih projekata u javnom sektoru svakako zahtjevnija nego u privatnom sektoru, možemo reći da smo dovoljni inicijalnim interesom i odazivom iz javnog sektora u BiH, ali smatramo da će interes i odaziv iz javnog sektora sve više rasti”, kaže Senad Mrkaljevica Bank Relationship Manager za BiH, pojašnjavajući kako je za provođenje takvih projekata zbog procedure i postupaka javne nabave potrebno više vremena te je i priprema takvih projekata logično duža i kompleksnija.

“Interes javnog sektora postoji, a očekujemo da će se intentizivirati”, dodaje.

Bogunović navodi kako je od već spomenutih 18 projekata na području četirI zemlje iz regije u kojima se WeSBEFF provodi, čak je 11 projekata realizirano u Bosni i Hercegovini. Određeni broj novih projekata već je prošao inicijalnu tehničku evaluaciju te su u proceduri i očekuje se također i njihova skora realizacija.

“Bitno je napomenuti da se kroz ovih prvih 18 projekata ostvaruje ušteda u primarnoj energiji od 44.700 MWh na razini godine te se za 33.970 tona godišnje smanjuje emisija CO2. Od toga se na 11 projekata realiziranih u Bosni i Hercegovini odnosi preko 80% od ostvarenih godišnjih ušteda u primarnoj energiji te gotovo 50% od godišnjeg smanjenja emisija CO2”, pojašnjava Bogunović.

Navodi, kako je uspješna provedba WeBSEFF I ujedno i odlična podloga za uspješnu provedbu WeBSEFF II programa, uz naglasak da je značajna razlika između ta dva programa, što su sredstva, tehnička podrška i financijski poticaji u WeBSEFF II predviđeni i za javni sektor, što svakako zahtijeva kompleksniji pristup i veći angažman WeBSEFF experata u podršci potencijalnim klijentima pri kandidiranju projekata za sredstva i poticaje.

Inače, kreditna linija EBRD-a za projekat WeBSEFF u BiH se realizuje preko dvije poslovne banke, Raiffeisen Bank i UniCredit Bank.

E. Kokor – ekapija.BA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close