Željo izbacio Ferencvaroš, na redu Standard

Aktuelni viceprvak naše zemlje Željezničar uspio se plasirati u 3. pretkolo Evropske lige nakon što je večeras na Koševu pobijedio mađarski Ferencvaroš rezultatom 2:0.

(Oslobođenje)

Tako su plavi s Grbavice potvrdili minimalnu pobjedu ostvarenu prošle sedmice u Budimpešti.

Greška Dibusza

Duel na našem najvećem stadionu počeo je otvoreno na obje strane, a gosti su od prve minute krenuli otvoreno tražeći rani gol ne bi li što prije anulirali onih 0:1 sa Groupama Arene. Takva igra im je donijela i veliku priliku u 9. minuti kada je udarac zaboravljenog od domaće odbrane Hajnala sa oko desetak metara u posljednji čas izblokirao Kosorić.

I u nastavku prvog dijela gosti su pritiskali dok su plavi tražili priliku iz opasnihkontranapada. Jedan takav donio je Želji vodstvo u 23. minuti. Hadžiahmetović je povukao loptu kroz sredinu, odlično pronašao Kokota koji ulazi u šestnaesterac gostiju i sa oko osam metara pogađa lijevi donji ugao gola Dibuzsa za vodstvo 1:0. Samo par minuta kasnije Bajić je umalo ukrao loptu Dibuszu pred golom, ali je golman Mađara uspio sačuvati svoju mrežu. Gosti su pokušali izjednačiti do odmora, ali bez uspjeha.

Prečka Gere

Očekivano, nastavak je donio ofanzivniju Mađara dok je Željo dosta disciplinovanom igrom na sredini terena i u odbrani znalački zaustavljao sve napade gostiju. Kako je odmicalo drugo poluvrijeme Mađari su bili sve nervozniji i bezidejniji, a njihovi česti prodori po boku i centaršuti uglavnom su završavali u gol-autu.

U 75. minuti veliku priliku je imao Ferencvaroš kada je Gera iz slobodnjaka pogodio prečku. Pokušavali su gosti do kraja postići barem jedan gol međutim nisu uspjeli u tome. Ali je zato uspio Željezničar.

Do jedne ispucane lopte Antolovića došao je Đelmić, izašao pred Dibusza i pogodio za pobjedu plavih 2:0.

Naš predstavnik će sljedeće sedmice u 3. pretkolu igrati protiv belgijskog Standarda u Liegeu.