Prevent grupacija pokreće proizvodnju u ilijaškoj Željezari

Prevent grupacija pokreće proizvodnju u ilijaškoj Željezari: Povratak na staze stare slave

Piše: Alema PENDEK
Oslobođenje

Probna proizvodnja sivog liva iz livnice Željezare Ilijaš krenut će krajem mjeseca.

Početak proizvodnje predstavlja vraćanje sjaja ovom nekadašnjem gigantu metalskog sektora Bosne i Hercegovine, i to sve zahvaljujući Prevent grupaciji.

Naime, u okviru strategije razvoja metala Prevent grupacija je tragala za pogodnom lokacijom, sa fokusom na kapacitete livanja, te su, kako nam je kazao Ćazim Hamzić, član uprave Preventa, još 2012. godine pokušali preuzeti Željezaru Ilijaš putem raspisivanja tendera.

Hladni i topli test

“Nažalost, u tom momentu to nije išlo, ali bili smo strpljivi i evo nakon tri godine preuzeli smo Željezaru Ilijaš. Prvi korak u preuzimanju učinjen je u decembru 2014. U aprilu 2015. smo preuzeli takoreći većinski paket, a kompletan proces preuzimanja lokacije završen je u augustu. Završetak pripreme na projektu bio je polovinom septembra i od tada do danas radimo na izgradnji i osposobljavanju livnice. U proteklih sedam mjeseci, što je rekordan rok, urađeno je mnogo toga, sama livnica zauzima površinu 13.800 kvadrata, u njoj je sve novo, a instalirali smo i najsavremenije mašine”, kazao nam je Hamzić tokom obilaska proizvodnog pogona.

Trenutno je, kako ističe Hamzić, u toku faza testiranja tzv. cold test (hladni test) svih postrojenja.

“Naša je želja da do kraja maja završimo kompletan test livnice, što podrazumijeva i tzv. topli test i inicijalno livanje i nova livnica, slobodno možemo reći, ulazi među najbolje livnice u jugoistočnoj Evropi i može, po svojim karakteristikama, da parira najboljim svjetskim livnicama”, kazao je Hamzić.

Prevent grupacija je u Željezaru Ilijaš uložila oko 20 miliona eura, samo u novu livnicu uloženo je 15 miliona eura, a Prevent u budućnosti u planu ima proširenje i duplanje kapaciteta Željezare.”Livnica je kapaciteta 20 hiljada tona, što znači supstituciju uvoza tih 20 hiljada tona za naše potrebe, pri čemu to nije dovoljno za naše potrebe, odnosno za naš pogon u Jelahu, jer mi gore kupujemo, uvozimo radi obrade više od 35.000 tona godišnje”, istakao je Hamzić, dodajući da će put vraćanja Željezare na staze stare slave biti prilično dug, ali Prevent grupacija vjeruje da će pogon uskoro raditi u punom kapacitetu.

120 radnika

Livnica je, kako kaže Hamzić, predviđena za 120 uposlenika. U ovom momentu ima 90 starih uposlenika Željezare koji već rade u starom pogonu, koji je bio skoro stao sa proizvodnjom tokom prošle godine.

“Testovi sa kojima ćemo krenuti krajem maja podrazumijevat će prvo rad u jednoj smjeni, kako bismo mogli da obučimo što više ljudi za rad i kako bismo najesen krenuli intenzivnije sa proizvodnjom. Ukoliko sve bude teklo prema planu, nadamo se da bismo polovinom iduće godine mogli da krenemo da radimo u više smjena. Riječ je o resursu koji zahtijeva pažljivo uvođenje u proizvodnju i pažljivo rukovanje, ali i jedan visok intenzitet obuke radnika”, kazao je Hamzić.

Željezara Ilijaš će, prije svega, raditi da osigura potrebe Preventa, ali, kako je Hamzić kazao, oni već imaju ugovore za prodaju i izvoz. S druge strane, pokretanje proizvodnje od velike je koristi i za samu lokalnu zajednicu, koja se ogleda, prije svega, u kreiranju novih radnih mjesta.

Prevent grupacija u Bosni i Hercegovini je članica globalne kompanije koja upošljava više od 13.000 radnika na 30 lokacija u svijetu. Prevent u Bosni i Hercegovini osnovan je 1999. godine i danas je među vodećim izvoznicima. Kada se pojavio na tržištu Bosne i Hercegovine, Prevent je upošljavao 50 radnika, ali već od sljedeće godine u kontinuitetu proširuje svoje proizvodne kapacitete, otvara nova radna mjesta i pojačava izvoz širokog proizvodnog asortimana na svjetska tržišta.

Danas Prevent djeluje na 15 lokacija u BiH i zapošljava 6.000 uposlenika. Preventove presvlake nalaze se u 15 posto automobila u Evropi. Osim automobilske industrije, Prevent je sve više prisutan u segmentima metala, modne konfekcije, namještaja, zaštitne opreme i nautike.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close