IntervjuKulturaM plusVideo

Poruka vjere, poruka dobra – Akademik Enes Karić: Muhammed Asad

Gost dvadeset i šeste emisije Poruka vjere, poruka dobra, centralnog ramazanskog programa BIR televizije, bio je akademik Enes Karić, koji je ovom prilikom govorio o Muhammedu Asadu, Jevreju koji je primio islam i postao jedan od najuticajnijih muslimanskih mislilaca 20. vijeka.

Muhammed Asad je rođen kao Leopold Weis u Lavovu, gradu koji je tada pripadao Austro-Ugarskoj, a danas Ukrajini, u uglednoj jevrejskoj porodici.

Kada je Leopold Weis stasao, otac ga šalje u Beč, na studij filozofije, ali se on u međuvremenu odlučuje za novinarstvo. Putuje svojoj rodbini u Jerusalem, i biva fasciniran islamom.

– Čudio se muslimanima, jer je smatrao da muslimani imaju jednu knjigu i jedan uzor, a ipak ne žive po njoj. Jednog dana, putujući podzemnom željeznicom sa svojom ženom i primijetio je da su ljudi nesretni. Pitao je ženu je li i ona to primijetila, a ona mu je to potvrdila, uprkos imetku tih nesretnih ljudi. Kada su stigli kući, a na stolu je slučajno imao Kur'an, uzeo je Kur'an i pročitao suru Et-Tekasur. Tada Asad odlučuje konvertirati – vratiti se islamu – naveo je profesor Karić.

KARIĆ B.JPG - Poruka vjere, poruka dobra - Akademik Enes Karić: Muhammed Asad

Istakao je kako je Muhammed Asad bio za razum, te da je Objavu smatrao nužnom, da se vidi “šta Božije objave kažu o razumu, ali šta bi razum kao pitanje postavio Objavi”.

Autor je najboljeg prevoda Kur'ana na engleski jezik.

– On kaže u svojim intervjuima da on kreće s pozicije da ukaže na klišeje koji su se javljali u evropskim prevodima Kur'ana, te da postoji nekoliko vrsta ideologija koje zamračuju značenje Kur'ana. Tada se u Evropi javlja, u 20. stoljeću, ideologija orijentalizama. Muhammed Asad je smatrao da to nije dobro, posmatrati objavu kroz takve prizme i on se obračunava svojim fusnotama u Kur'anu, takvim pogledima – kazao je profesor Karić.

Dodao je da Muhammed Asad smatra da Kur'an sadrži temeljne moralne upute, a njegov princip i metod jeste racionalni.

– On je našao mogućnost da u svom životu uklopi sva iskustva i da ih ugradi u svom prevodu Kur'ana. Muhammed Asad govori o odgovornosti i o historiji, koja nije spomenuta sama po sebi, kao historijska činjenica, već o uzrocima onoga što se desilo i o moralnoj poruci. On smatra da osim razumom, možemo s Bogom komunicirati i dovom i usaglašavati se s njim. Svakako bih preporučio čitanje Asadovog prevoda Kur'ana – poručio je profesor Karić.

Cijela emisija dostupna je na YouTube kanalu BIR televizije.

(Amina Ibrahimspahić Jusić/Preporod.info)

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close