-TopSLIDEKošarkaSport

Mundobasket: Poznati svi učesnici četvrtfinala

Košarkaške selekcije Španije i Kanade borile su se za posljednjeg prolaznika u četvrtfinale Mundobasketa. Na kraju, slavili su kanadski košarkaši rezultatom 85:88.

Obje reprezentacije su se poslije prve grupne faze nalazile u odličnom stanju, ali su ih porazi od Latvije, odnosno Brazila koštali mnogo pred ovu utakmicu, pošto nije bilo šanse da obje reprezentacije prođu u narednu fazu.

Španci su bili agresivni u prvom dijelu utakmice i na poluvrijeme su otišli sa prednošću od 10 poena razlike (48:38).

Međutim, Kanađani su se probudili na početku drugog dijela, ali su Španci brzo ugasili i ponovo velikom serijom došli na +12 pred početak posljednje četvrtine.

Košarkaši Kanade su se uspjeli još jednom vratiti u utakmicu, a na dvije minute do kraja utakmice stigli su i na poen razlike.

Najefikasniji u redovima Španije bio je Vili Hernangomez (Willy) sa 25 poena, dok je Santi Aldama dodao 20 ubačaja.

Kanađane je predvodila glavna zvijezda Šaj Gildžus-Aleksander (Shai Gilgeous-Alexander) s 30 poena, ali se ne smije zaboraviti ni na fenomenalnu predstavi Dilona Bruksa (Brooks) u posljednjoj dionici, postigavši 11 od svojih 22 poena.

Kanadski košarkaši će u četvrtfinalu igrati protiv Slovenije, dok će drugoplasirani iz grupe L, reprezentacija Latvije, igrati protiv Njemačke za polufinale.