Krunisani milijarderi i milioneri

I dok je britanska kraljica Elizabeta II jedan od najpoznatijih svjetskih suverena, ipak u poređenju sa drugim svjetskim vladarima plave krvi njeno bogatstvo od 295 miliona funti predstavlja “siću”.

Autor: Nezavisne Novine

Najbogatiji kralj u svijetu je tajlandski kralj Bumibol Aduladej, čije se bogatstvo procjenjuje na 30 milijardi funti. Osamdesetogodišnji tajlandski kralj drži rekord i po tome što je na tronu već skoro 69 godina. Za njegovo bogatstvo kažu da je veoma transparentno.

Kralj Bumibol ima akcije u “Sijam Cementu”, Sijam Komercijalnoj banci, “Deves” osiguranju, a i veliki je zemljoposjednik. Od prije nekoliko godina on je i vlasnik njemačkog hotelskog lanca “Kempinski”.

Kada je riječ o evropskim kraljevskim porodicama, one nisu čak ni blizu onih najbogatijih, posebno kao govorimo o prinčevskim porodicama Dubaija, Bruneja, Abu Dabija te Saudijske Arabije, koji ima gotovo nevjerovatne bankovne račune.

I dok bogatstvo bliskoistočnih suverena nije upitno, niti je tajna, i u Evropi ima onih koji su bogatiji od Vindzora, samo što to malo ko zna. Zapravo, možda će mnoge i iznenaditi podatak o najbogatijim evropskim kraljevskim porodicama, a donosimo spisak i sa drugim važnim karakteristikama.

NAJBOGATIJI LIHTENŠTAJN

Sa bogatstvom od čak 4,9 milijardi funti, kako je procijenio magazin “Forbs”, vladajuća dinastija Lihtenštajna je svakako najbogatija u Evropi.

Predvođeni vladarom, princom Hans- Adamom II, ova porodica je izuzetno bogata, a više od polovine njenog bogatstva potiče od bankarstva, iako je ova porodica veliki zemljoposjednik, a imaju zavidnu kolekciju umjetnina.

Najveći dio novca dolazi do LGT Groupa, najveće privatne bankovne kompanije, koja ima više od 40 milijardi dolara investicija širom svijeta, a sjedište je u prijestonici Lihtenštajna – Vaduzu.

Svakodnevnim poslovima kompanije uglavnom se bave Hans-Adamov mlađi brat princ Filip i sin Maksimilijan.

Hans-Adam II se nalazi na čelu Lihtenštajna od 1989. godine kada je abdicirao njegov otac Franc Jozef II. Zanimljivo je da poreski obveznici ne finansiraju svog vladara, pa se princ često zna našaliti da ujutro mora naporno raditi, kako bi popodne mogao vladati zemljom.

Hans-Adam je oženjen sa groficom Mari Kinski fon Vinic, sa kojom ima petoro djece. Djeca su uglavnom zaposlena u porodičnoj kompaniji.

NAJSKUPLJA HOLANDSKA DINASTIJA

Holandska kraljevska porodica možda nije velika, ali je definitivno najskuplja dinastija koja svoje poreske obveznike košta oko 31 milion funti godišnje.

Troškovi odlaze na ličnu naknadu za kralja Vilema Aleksandera i kraljicu Maksimu, koji se godišnje kreću oko 5,4 miliona funti. Ostatak novca uglavnom odlazi na zvanične posjete i inostrane turneje, na koje ode i više od 20 miliona funti.

Sve u svemu, holandska dinastija košta daleko više od britanske kraljevske porodice, a ako se poredi sa španskom kraljevskom porodicom, onda je ta razlika daleko veća jer Španci dobijaju četiri puta manje novca.

Pored ovog novca koji dobijaju svake godine, holandska kraljevska porodica ima i prilično lično bogatstvo koje se kreće oko 131 milion funti, a uglavnom potiče od dionica koje posjeduju u naftnoj kompaniji “Shell”.

Glavne četiri palate, kao i kraljevski dragulji su vlasništvo države Holandije, dok sama porodica posjeduje još četiri vile, od kojih je jedna u Toskani.

NAJVEĆA ŠPANSKA PALATA

Sa 3.418 soba, palata Palacio Real de Madrid je najveća kraljevska rezidencija na svijetu.

Ova palata se danas koristi samo za ceremonijalne svečanosti, dok kraljevska porodica živi u skromnijoj, ali ipak luksuznoj palat Zarzuela, koja se nalazi u predgrađu Madrida.

Palacio Real je izgradio Filip V Španski, na mjestu srednjevjekovnog murskog dvorca. Izgradnja palate je završena 1755. godine.

Prvi koji je živio u palati bio je Šarl III, koji se tu uselio 1764. godine i to je bila glavna rezidencija za vrijeme njegove vladavine. U ovoj palati je živjela kraljevska porodica sve do 1931. godine, kada je došlo do uspona generala Franka. Kada je monarhija ponovo uspostavljena, Huan Karlos I je odabrao da živi u Zarzueli, gdje danas živi i njegov nasljednik, kralj Felipe sa porodicom. Španska kraljevska porodica je među najsiromašnijim u Evropi i njeno bogatstvo se procjenjuje na 3,2 miliona funti. Ipak, kralj dobija platu od 107.000 funti, plus 116.000 za dodatne troškove.

NORVEŠKA MONARHIJA

Norveški kralj Harald V, čije se lično bogatstvo procjenjuje na svega 100 miliona norveških kruna (osam miliona funti), smatra se jednim od siromašnijih monarha.

Haraldovo bogatstvo uglavnom potiče od godišnjeg granta koji dobija od norveške vlade koji se kreće oko 12 miliona funti. Ali, ovaj grant koriste i princ Hakon i princeze Mete Merit za svoje turneje i zvanične posjete.

Jedna od najmlađih dinastija u Evropi, norveška monarhija potiče od Kuće Gliksburga, od koje potiču i danska kao i grčka kraljevska porodica.

Nakon nezavisnosti koju su dobili 1905. godine, Norveška je zatražila od princa Karla, drugog sina princa Frederika od Danske, da preuzme tron, što je on i učinio pod imenom Hakon VII.

Oženio se Mod od Velsa, kćerkom Edvarda VII, a današnji norveški kralj je njegov potomak i oni koriste istih sedam palata koje je koristio i Hakon VII.

Norveška kraljevska porodica posjeduje jahtu koja se zove “K/S Norge”, kraljevski voz, dvije privatne kuće u Oslu te više imanja u Fredrikstadu, ali i Rio de Žaneiru.

NAJBOGATIJI U SKANDINAVIJI

Švedska kraljevska porodica, na čijem čelu se nalazi kralj Karl XVI Gustaf, je najbogatija, ali najglamuroznija u Skandinaviji. Ova porodica je peta najbogatija u Evropi.

Sa ličnim bogatstvom od 27,5 miliona funti, ova kraljevska porodica živi u veličanstvenoj Kraljevskoj palati u Stokhlmu. Ipak, kralj Karl Gustaf i njegova supruga kraljica Silvija u posljednje vrijeme žive u manjoj Drotningolm palati.

Sve u svemu, ova kraljevska porodica koristi čak 11 palata širom Švedske.

Porodica posjeduje i nekoliko imanja, među kojima i je ljetna palata Soliden, koja se nalazi na baltičkom ostrvu Eland.

Među ostalim nekretninama ove porodice nalazi se i vila u Francuskoj, kao i planinska kuća koja se nalazi na švedsko-norveškoj granici.

NAJBOGATIJI PRINC

Uprkos činjenici da se nalazi na čelu jedne male kneževine, princ Albert II od Monaka je jedan od najbogatijih vladara na svijetu sa ličnim bogatstvom od oko 650 miliona funti.

Zajedno sa ogromnom Palais Princier, koja se nalazi u centru Monaka, princ Albert posjeduje i četvrtinu svoje zemlje, kao i nekoliko imanja u Francuskoj.

Ovaj 56-godišnjak posjeduje i impresivnu kolekciju oldtajmera, kao i izuzetno vrijednu kolekciju poštanskih markica. Takođe, ima dionice u više kompanija.

Nedavno je dobio nasljednika Žaka Onora Renijea, koji će biti princ od Monaka nakon njegove smrti.

Beba Žak naravno neće naslijediti sve što njegov otac posjeduje. Naime, tu je i njegova sestra, bliznakinja Gabrijela Tereza Mari, koja će dobiti dio nasljedstva, kao i vanbračna Albertova djeca – Jazmin Grejs Grimaldi i Aleksandr Koste.

PRINC BEZ ZEMLJE

Iako za ovu plemićku porodicu možda nikada niste čuli, oni su izuzetno bogati i posjeduju bogatstvo od oko dvije milijarde funti. Riječ je o kneževskoj porodici Turn und Taksis, čiji je nasljednik princ Albert, 12. princ Turn und Taksisa.

Sa svojih 30 godina, princ Albert se nalazi na čelu kneževske porodice, a ovu titulu je naslijedio nakon smrti oca Johana, koji je umro 1990. godine

Albertovo bogatstvo proizlazi iz brojnih dionica koje posjeduju, zatim ogromne umjetničke kolekcije, tehnološke kompanije koje su u njihovom vlasništvu, te više od 30.000 hektara njemačke šume.

Nakon što je diplomirao na Univerzitetu Edinburg, Albert se posvetio auto-trkama, gdje je veoma uspješan. Turn und Taksis je njemačka plemićka porodica, čije je sjedište od 1748. u Regensburgu. Do bogatstva su došli u periodu od 16. do 18. vijeka baveći se poštanskim uslugama. Iz tih dohodaka članovi porodice su kupili u 19. vijeku brojna zemljišta, industrijska preduzeća i pivare.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close