Kraj ere rasta svjetskih deviznih rezervi?

Era jednodecenijskog narastanja deviznih rezervi u posjedu centralnih banaka svijeta je završena, javlja njujorška agencija Bloomberg. Globalne devizne rezerve su u martu pale na 11,6 biliona dolara u odnosu na rekordnih 12,03 biliona dolara iz avgusta 2014. godine, čime je zaustavljeno petostruko uvećanje rezervi započeto 2004. godine, navodi se u tekstu.

Iako je taj pad možda precijenjen, jer je jačanje dolara oborilo vrijednost ostalih valuta, kao što je evro, on i dalje ukazuje na veliki zaokret, nakon što su centralne banke svijeta, uglavnom one iz zemalja u razvoju, poput Kine i Rusije, u protekloj deceniji povećavale svoje devizne rezerve za prosječnih 824 milijarde dolara godišnje, dodaje Bloomberg.

Smanjenje deviznih rezervi bi, kako navodi agencija, moglo imati negatvine posljedice po globalna tržišta, jer bi zemljama u razvoju moglo otežati podizanje sopstvenih zaliha novca i podsticanje usporenog privrednog rasta, a moglo bi izazvati i dalji pad evra i umanjiti tražnju za američkim državnim obveznicama.

“To je veliki izazov za tržišta u razvoju. Njima je sada potreban dodatni podsticaj”, izjavio je bivši ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda Stiven Džen.

Zemlje u razvoju koje drže oko dve trećine globalnih deviznih rezervi su, kada se izuzmu efekti kolebanja deviznih kurseva, potrošile 54 milijarde dolara zaliha u četvrtom prošlogodišnjem kvartalu, što je najveća suma od globalne finansijske krize iz 2008. godine, prema procenama švajcarske banke Kredi Suis.

Devizne rezerve Kine, najveće na svijetu, u decembru su smanjene na 3,8 biliona dolara sa rekordnih junskih rezervi od 4,0 biliona dolara.

Rezerve Rusije su u protekloj godini zaključno sa martom smanjene za 25 odsto na 361 milijardu dolara, dok su rezerve Saudijske Arabije, treće najveće na svijetu posijle Kine i Japana, smanjene za 10 milijardi dolara od avgusta prošle godine, na sadašnjih 721 milijardu dolara.

SRNA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close