Košarkaši Partizana po 6. put osvojili trofej ABA lige

Košarkaši Partizana vratili su pehar ABA lige u svoje vitrine. „Crno-bijeli“ su u velikom finalu, pred oko 4.000 gledalaca savladali „vječitog rivala“ Crvenu zvezdu rezultatom 71:63 (14:18, 11:14, 25:13, 21:18) i šesti put postali šampioni regionalnog takmičenja.

Baš kao i u polufinalnom duelu protiv Igokee, Partizan je odlično otvorio utakmicu i već poslije dvije minute igre vodio je sa 7:0. Ali, Zvezda se brzo vratila i smanjila na 6:7, a nakon polovine prve četvrtine na semaforu je svjetlilo 9:9. U tim trenucima blistali su Dejan Musli na jednoj i Michael Scott na drugoj strani, koji su postigli po sedam poena. „Crveno-bijeli“ su prvi put prešli u vođstvo na nešto više od tri i po minute do odlaska na mini odmor. Uslijedila je, zatim, rezultatska klackalica, a onda i nešto bolja igra Zvezde, koja je nakon prvih deset minuta imala prednost od četiri poena – 18:14.

Partizan je ponovo poveo nakon dvije minute drugog perioda (21:19), ali je Zvezda odmah uzvratila trojkom Bojana Subotića. Taj dio igre obilježile su dobre odbrane na obje strane, a nešto raspoloženiji strijelci bili su u finišu prvog poluvremena, koje je završeno rezultatom 32:25 u korist „crveno-bijelih“. Statistika kaže da je Zvezda u prvih 20 minuta dominirala u skoku (22:9) i to je bio jezičak na vagi koji je izabranicima Dejana Radonjića donio tih sedam poena viška.

Partizan je serijom od 8:0 na startu drugog poluvremena prišao rivalu na samo poen zaostatka (33:34), a Zvezdu je u tim trenucima nosio Raško Katić. Na drugoj strani veoma raspoložen bio je Leo Westremann. Potpuni preokret tim Duška Vujoševića napravio je u 25. minutu kada je poenima Westremanna poveo sa 43:38, a nedugo zatim i 45:38 pogocima Davisa Bertansa sa linije slobodnih bacanja. Zvezda se trgla, smanjila na 45:48, a u posljednjih deset minuta susreta Partizan je ušao sa pet poena viška na svom kontu – 50:45. Kod rezultata 53:45 za Partizan Vujošević je zaradio tehničku grešku, poslije koje je Igor Rakočević postigao tri od četiri slobodna bacanja, a onda je i Katić poentirao za dva, pa su „crveno-bijeli“ bili ponovo u igri (50:53). Partizan se u 34. minutu odlijepio na 61:55. U istom minutu obojica trenera morala su zbog duplih tehničkih  grešaka da napuste svoje klupe, pa su njihovi pomoćnici, Velimir Gašić (Partizan) i Milan Gurović (Crvena zvezda) vodili ekipe do kraja utakmice. Partizan  je u 37. minutu opet „pobjegao“ na plus osam (63:55) i tada je utakmica prelomljena. Zvezda do kraja nije uspjela da ugrozi vođstvo Partizana i to je bio kraj njenih nadanja da će osvojiti prvu titulu u regionalnom takmičenju.

Najbolji pojedinci u Partizanu bili su mladi francuski reprezentativac Leo Westermann i Latvijac  Davis Bertans sa po 15 poena, dok je u ekipi Crvene zvezde najefikasniji bio Raško Katić sa 19 poena.

Ekipe Partizana i Crvene zvezde su plasmanom u finale ABA lige osigurale nastupe u Euroligi naredne sezone.