-TopSLIDEKošarkaSport

Košarkaši BiH su na Evropskom prvenstvu!

Sjajan rezultat bh. tima

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras na Ilidži Latviju rezultatom 79:73 i ovim trijumfom je osiguran plasman na Evropsko prvenstvo.

Latvija je bolje ušla u meč. Poveli su gosti sa 9:2, ali je selekcije BiH potom preuzela kontrolu nad utakmicom, pojačana je odbrana do maksimuma i to je dalo rezultat.

Preokrenuo je bh. tim rezultat na svoju stranu. Bilo je u jednom trenutku plus šest u korist naše selekcije, a nakon deset minuta igre bilo je plus tri za BiH, 20:17.

Nije bh. selekciju išao šut. Srećom, ni Latvija nije bila svom prepoznatljivom šuterskom rasploženju, dosta se griješilo sa obje strane, a period bez koša u drugoj dionici prekida Milošević poenima nakon dvije i po minute igre.

BiH je imala konstantno vodstvo u ovom dijelu meča. Imali su bh. košarkaši sedam poena prednosti, ali je Latvija na dvije minute do poluvremena prišla na samo minus dva.

Time-out Vedrana Bosnića je urodio plodom. Kemenjaš i Roberson pogađaju trojke i podižu prednost na 10 poena prednosti (38:28), a zatim Aleksandar Lazić pogađa dva bacanja za plus 12 na poluvremenu, 40:28.

Na otvaranju drugog poluvremena BiH odlazi na 15 poena prednosti (45:30). Sjajan skok je krasio igru bh. tima i zahvaljujući tom segmentu igre dobili smo dosta drugih šansi za poene koje smo i koristili.

Prišli su gosti zatim na samo devet poena prednosti, ali bh. selekcija zatim ponovo veže dvije trojke i na četiri minute do kraja trećeg perioda ponovo odlazi na 15 poena prednosti, 55:40. Imao je tim Vedrana Bosnića i 18 koševa prednosti, a u posljednjih deset minuta se ušlo rezultatom 60:45 u korist BiH.

Latvija je bolje ušla u posljednju dionicu. Lomasz je ušao u seriju poena, Latvija se vratila u meč, bh. košarkaši su dosta griješili, a gosti su na četiri minute prije kraja došli samo na minus pet, 69:64.

Pogađali su gosti sve u tim trenucima. Ušlo se u neizvjesnu završnicu, a Kamenjaš je poenima bh. timu na minut i po do kraja donio plus sedam 77:70. Kamenjaš je bio igrač odluke. Pogađao je u ključnim trenucima, održavao je prednost naše selekcije koja je na kraju upisala pobjedu koja ju je odvela na Evropsko prvenstvo.