KošarkaSport

Košarkaši BiH poraženi u Bugarskoj

Košarkaši Bosne i Hercegovine poraženi su u Botevgradu u okviru trećeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2019. godine od selekcije Bugarske rezultatom 89:82.

Oslabljena reprezentacija BiH je tako potvrdila očajnu formu budući da su upisali šesti uzastopni poraz u kvalifikacijama, dok su se Bugari na najbolji način iskupili za poraz od Rusije u prošlom kolu.

Obje selekcije krenule su izuzetno ofanzivno u današnji duel s nešto slabijim odbranama pa je već nakon pet minuta na semaforu bilo 16:16. Bugari su nešto bolje odigrali do odlaska na odmor i imali prednost od tri poena razlike.

Izabranici Vedrana Bosnića, kojem je ovo danas bila prva utakmica na klupi BiH, odlično su odigrali drugu dionicu, a serijom pred odlazak na odmor došli su do preokreta i prednosti od šest poena razlike.

Najefikasniji naš igrač u prvom poluvremenu bio je Miralem Halilović, koji je postigao 16 poena, a pratio ga je Emir Atić s 14 ubačenih poena. Efikasan je bio i Emir Sulejmanović koji je ubacio 10 poena.

Početkom drugog poluvremena Bugari prave novi preokret serijom 11:0. Naši košarkaši su imeli nekoliko velikih promašaja pa su domaći uoči posljednje dionice imali prednost od pet poena razlike.

Bugari su do kraja meča znalački čuvali prednost i došli do važne pobjede u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo, koje će se održati u Kini.

Najbolji u reprezentaciji BiH bio je Sulejmanović koji je ostvario double-double učinak s 17 poena i 16 skokova. Podršku je imao u Haliloviću, koji je ubacio 20 poena i imao devet skokova.

U domaćoj selekciji dominirao je Stanimir Marinov. Postigao je 13 poena, imao osam skokova i pet asistencija. Pucački je raspoložen bio i Božidar Avramov, koji je postigao 20 poena.

Bosna i Hercegovina nakon osam odigranih kola ima dvije pobjede i sedam poraza te se nalazi na posljednjem, šestom mjestu grupe K. Bugari, Rusi i Finci imaju dva trijumfa više.

Nakon povratka iz Bugarske, bh. tim će nastaviti pripreme u Zenici za naredni duel protiv Finske, koji se igra u ponedjeljak u zeničkoj Areni.