Konkurencijsko vijeće BiH odbacilo zahtjev Telemacha

Konkurencijsko vijeće BiH odbacilo je zahtjev za pokretanje postupka privrednog subjekta “Telemach” d.o.o. Sarajevo, protiv privrednog subjekta „HD-VIN“ d.o.o. Beograd radi utvrđivanja postojanja zabranjenog sporazuma, zbog stvarne nenadležnosti. 

Telemach je u svom zahtjevu naveo da su HD-VIN i Sportfive, internacionalna sportska marketing agencija u vlasništvu Media group Lagardere Unlimited, Francuska, zaključili ugovor za ekskluzivnno pravo prijenosa nogometnih utakmica Turska-Hrvatska i Hrvatska-Turska iz 2011. godine, te da je riječ o zabranjenom sporazumu kojim se ograničava tržište sprotskih događaja.
U Telemechu su takođe naveli da je prijenos nogometnih utakmica, pravno gledano, zasnovan na Evropskoj konnvenciji o ljudskim pravima i Evropskoj revidiranoj konvenciji o prekograničnoj TV iz 2002. godine, koju je BiH potpisala 2003. a ratifikvoala 2005. godine.
Stoga se, smatraju U Telemachu, u pravnom poretku BiH moraju primijeniti odredbe Konnvencije i Smjernice za njenu implementaciju jer one predstavljaju komunitarno pravo.
Član 9. Konvencije propisuje da svaka ugovornica zadržava pravo da preduzme mjere kako bi osigurala da televizijska kuća unutar svoje nadležnosti ne vrši emitiranje na osnovu eksluzivnih prava onih događaja koje ona smatra značajnim za društvo, i na način da značajann dio javnosti prenosom uživo ili naknadnim prenosom na besplatnoj televiziji liši mogućnosti praćenja takvih događaja, te u tom slučaju strana koje se to tiče može pribjeći izradi liste predložennih događaja za koje smatra da su od većeg značaja za društvo.
Telemach navodi da se pomenute utkamice mogu smatrati događajima od izuzetnog značaja za društvo u BiH jer je hrvatski narod jedan od konstitutivnih u BiH, te da su utakmice odigrane u okviru dodatnih kvalifikacija/baraža za Evropsko prvenstvo u nogometu 2012.
– S obzirom da HD-VIN ima mali tržišni udio u biH, ali ima ekskluzivno pravo na emitiranje događaja od izueztne važnosti za građanstvo, to predstavlja kršenje pozitivnog pravnog okvira u BiH, naveli su u Telemachu.
Konkurencijsko vijeće BiH se povdom ovog slučaja obratilo relventnim institucijama BiH i dobilo odgovor da Vijeće ministara BiH na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa BiH treba odlukom da utvrdi lsitu važnih događaja koji se emitiraju na ekskluzivnoj bazi u BiH, ali da ta lista do danas nije izrađena.
Konkurenvcijsko vijeće BiH je zaključiilo kako smatra da se opisano činjenično stanje u prikupljenoj dokumentaciji ne može smatrati kršenjem zakona, jer ne spada u nadležnosti ovog tijela utvrđene zakonom. Zbog toga Konkruencijsko vijeće nije pravno niti tretiralo dostavljenu dokumentaciju.
Osim toga, Konkurencijsko vijeće je ocijenilo da se ugovor između HD-VIN-a i Sportfive-a, kojim je omogućeno ekskluzivno pravo prijenosa utakmica Turska-Hrvatska i Hrvatska-Turksa iz 2011. godine ne može smatrati zabranjenim sporazumom s ozbirom da je takva vrsta ugovora o isključivoj distribuciji regulisana akonom i pobliže Odlukom o skupnom izuzeću sporazuma između privrednih subjekata koji djeluju na različlitim niovima proizvodnje, odnosno distribucije (vertikalni sporazumi).
Zbog svega toga, Konkurencijsko vijeće je ustanovilo da nema osnova za pokretanje postupka po zahtjevu Telemacha.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close