Ko šljivi Ustavni sud FBiH? Još 100.000 boraca čeka kontrolu
Utvrđujući da član 9. Zakona o reviziji, u dijelu koji se odnosi na potvrde (rješenja) izdane u upravnom postupku na temelju izjava svjedoka, nije u skladu s Ustavom FBiH, Ustavni sud FBiH je naložio Parlamentu FBiH i izmjenu člana spomenutog zakona, koji govori ko sve podliježe reviziji na način da obuhvati i one skupine koje su ostvarile pravo temeljem sudjelovanja u oružanim snagama tijekom rata, a nisu obuhvaćeni revizijom.
Oslobođenje
Dakle, i 96.669 osoba koje su pravo na mirovinu ostvarile po Zakonu o MIO/PIO (Članak 94), osoba koje su u mirovinu otišle sa potvrdom da su u toku rata bile pripadnici ove ili one vojske, pa im je vrijeme provedeno u vojsci pri odlasku u penziju obračunato u dvostrukom trajanju. Niko od njih, premda je to Ustavni sud FBiH naložio, nije revidiran.
A trebalo bi jer za njihove se mirovine iz budžeta FBiH mjesečno izdvaja oko 8.00.000 KM! Onoliko koliko se iz budžeta izdvaja za sve ostale takozvane vojne penzionere zajedno (sa 439.000 KM mjesečno se sufinansiraju najniže mirovine, sa 416.000 KM sufinansiraju se umirovljeni po Uredbi I Vlade FBiH, 1.302. 466 KM izdvaja se mjesečno za umirovljene po Uredbi II, 1.800.000 KM po Uredbi III, 2.444.000 KM za umirovljene po Zakonu o pravima demobilisanih, 982.000 KM za umirovljene po Zakonu o pravima boraca…).
“Ustavni sud je spomenutu odluku donio kako ovih 96.000 boraca ne bi bilo u povlaštenom položaju u odnosu na ostale borce koji su već u procesu revizije. Naše su analize pokazale da barem 40 posto od tih 96.000 osoba ili nema u vojnim evidencijama, neke od njih nemaju čak ni matične brojeve, neke su 1924. godište i imale su 68 godina kad je rat u BiH počeo. I na takve se iz budžeta FBiH, kada su vojne mirovine u pitanju, troši najviše novca. I niko ih, usprkos odluci Ustavnog suda FBiH, još ne revidira”, kaže za Oslobođenje jedan visokopozicionirani dužnosnik.
Revizija bi, osim što se bavi kontrolom ratnih vojnih invalida, šehidskih i porodica poginulih, onih što su u mirovinu otišli pod povoljnim uvjetima, dobitnicima najvećih vojnih priznanja, trebalo da se pozabavi i osobama koje su ostvarile prava i po Zakonu o pravima demobilisanih boraca, Zakonu o pravima boraca o službi u Vojsci FBiH. Dakle, na reviziju, uzimajući u obzir presudu Ustavnog suda FBiH, čeka još oko sto hiljada osoba.