Ko je novi predsjednik Izraela?
Reuven Rivlin slovi kao politički tvrdolinijaš, ali i pobornik demokratskih vrijednosti. On će ovoga petka (25.7.) na mjestu predsjednika Izraela naslijediti Shimona Peresa.
Reuven Rivlin je ugodan, ali i uporan čovjek. Jedan od onih koji svoje ciljeve ne gube iz vida ni nakon neuspjeha. 2007. mu se kandidatura za predsjednika države izjalovila. Većina u izraelskom parlamentu koji bira predsjednika bila je tada na strani Shimona Peresa. Ali taj poraz Rivlina nije spriječio da 2014. godine ponovno uđe u borbu. I ovoga puta mu je uspjelo: Knesset je u junu 74-godišnjeg Rivlina izabrao za Peresovog nasljednika.
Ali Rivlin je odustao od velikog inauguracijskog slavlja, jer je njegova zemlja u ratu. Vojnici i civili ginu. “Zato smo se odlučili da svečanost bude manja i skromnija”, saoštili su Rivlin i glasnogovornik Knesseta, izraelskog parlamenta, Juri Edelstein, u zajedničkoj izjavi: “Podržavamo naše vojnike u njihovom svetom zadatku borbe za mir za sve građane Izraela.”
Pobornik izgradnje izraelskih naselja
Rivlin, poznat i pod imenom “Rubi” smatra se političkim tvrdolinijašem. “On u potpunosti stoji iza politike premijera Benjamina Netanjahua”, objašnjava izraelski povjesničar Moshe Zimmerman sa Sveučilišta u Jeruzalemu. Rivlin, smatra on, neće inzistirati na mirnom rješenju aktualnog sukoba: “Njegova politička linija je identična Netanjahuovoj.” Obojica dolaze iz desnoorjentirane stranke Likud.
Za razliku od Netanjahua, Rivlin otvoreno odbacuje stvaranje palestinske države. Svoju viziju velikog Izraela, od Jordana do Sredozemnog mora, nikada nije krio. 2010. godine je izjavio da bi “Palestince radije prihvatio kao izraelske građane, nego što bi Izrael odvojio od Zapadne obale“. Rivlin će svoj mandat iskoristiti “kako bi nastavio politiku potpore izgradnji, njemu svetih, izraelskih naselja na Zapadnoj obali“, smatra Ari Shavit, novinar izraelskog dnevnog lista Haaretz.
Zalaganje za demokratska prava
I pored svojih desničarskih stavova i podrške izgradnji izraelskih naselja, Rivlin ima dobre odnose s arapskim i lijevim zastupnicima u Knessetu. Između ostalog i zato što se kao predsjednik parlamenta (2003. do 2006. i 2009. do 2013.) uvijek iznova zalagao za demokratska prava manjina. Jedan od primjera za to je spor oko Haneen Zoabi. Arapska zastupnica u izraelskom parlamentu 2010. godine je pokušala probiti izraelsku blokadu u Pojasu Gaze. Prilikom upada izraelske vojske na turski brod “Mavi Marmaru” poginulo je nekoliko ljudi. Jedan parlamentarni odbor je nakon toga predložio da se Zoabi ukine zastupnički imunitet. Predsjednik parlamenta Rivlin je to odbio.
Pravnik i bivši časnik vojne obavještajne službe ima razumijevanja i za situaciju Palestinaca. 2009. godine je izjavio: “Osnivanje Izraela za Palestince je bio veliki bol i prava trauma.” Rivlin je tada pozivao na “pravo partnerstvo između Židova i Arapa”. Neposredno pred izbijanje najnovijih oružanih obračuna u Pojasu Gaze, u komentaru koji je napisao sa Shimonom Peresom za list Yedioth Ahronoth zahtijevao je prestanak nasilja: “Krvoproliće će stati tek onda kada nam svima bude jasno da naš suživot nije nesretna sudbina, već prije naše opredjeljenje.” Rivlinovo rješenje višedecenijskog sukoba je davanje većih prava Palestincima, ali u zajedničkoj federativnoj državi. Povjesničar Moshe Zimmerman prema tome je kritičan: “Rivlin pokušava Palestince umiriti obećavajući im ravnopravnost.”
Od vanjsko- do unutarnjopolitičkog predsjednika
Politička moć u Izraelu je u rukama premijera i vlade. Predsjedničke ovlasti su male i njegova uloga je prije svega reprezentativna. U njegove glavne nadležnosti spadaju pomilovanje zatvorenika ili izdavanje naloga za formiranje vlade nakon izbora.
Rivlinov prethodnik Shimon Peres svoju funkciju je koristio i kako bi se zalagao za mir s Palestincima. Rivlin svoju ulogu vidi drukčije. Već je najavio da se kao predsjednik neće miješati u odluke onih koje je izabrao narod.
I Reuven Hazan, politički analitičar na Židovskom sveučilištu u Jeruzalemu, vjeruje da će novi predsjednik poštovati svoju “prije svega ceremonijalnu i simboličnu” ulogu: “Peres je bio vanjskoopolitički predsjednik. Reuven Rivlin će se više fokusirati na Izrael i on će biti predsjednik građana, društva i Izraela. Netko tko će, nadamo se, graditi mostove između židovskog i arapskog Izraela.“
Rivlin, međutim, najprije mora izgraditi most prema premijeru Netanjahuu koji ga je u izboru za predsjednika u posljednjem trenutku i teška srca podržao. Iako su iz iste stranke i imaju slične političke ciljeve, između Rivlina i Netanjahua postoji izvjesna netrpeljivost. Rivlin je premijera svojevremeno optužio da ne poštuje parlament. Više puta je u Knessetu odbio podržati Netanjahua. Zato je za izraelske karikaturiste Rivlin velika, zelena, otrovna žaba koju Netanjahu sada mora progutati.
- Autor Nils Naumann / br
- Urednik Faruk Šabanović