BiHPolitika

Ko je njemački sudija koji će raditi na slučajevima “Memić” i “Dragičević”

Njemački sudija u penziji i nezavisni pravni ekspert EU Reinhard Priebe doći će iduće sedmice u BiH kako bi prikupio sve informacije i dokumentaciju o neriješenim slučajevima “Dženan Memić” i “David Dragičević”.Osim Priebea, Sarajevo i Banju Luku će posjetiti još dva nezavisna istražitelja iz Holandije i Austrije. Kako je rekao evropski komesar Johannes Hahn, Priebe ne dolazi kako bi vršio istragu, već se od njega očekuje iscrpan izvještaj u kojem će se navesti konkretne mjere koje treba poduzeti.

Riječ je o sudiji koji je radio u Albaniji i Sjevernoj Makedoniji na unapređenju pravosudnog sistema. Evropska komisija mu je povjerila vođenje istražne komisije o događajima u Makedoniji. Komisiju su sačinjavali pravni eksperti koji su vršili procjenu stanja vladavine prava u 2015. i 2017. godini. Makedonija u tom periodu nije imala funkcionalnu vladu zbog krize nakon što je izbio skandal u vezi s prisluškivanjem, kojim je s vlasti srušen vladajući nacionalistički VMRO-DMPNE. Tada su prisluškivani svi članovi vlade, parlamenta, sudije, tužioci, državni službenici, novinari, urednici i vlasnici medija. Zaključeno je da je nacionalna obavještajna služba imala monopol nad svim.

Ovaj sudija je izdao niz obavezujućih preporuka koje su potakle reformu pravosudnog sistema, a tada je rečeno da se ove preporuke mogu primijeniti na sve zemlje Zapadnog Balkana.

U sudstvu je počeo raditi 1977. godine i od tada je samo napredovao. Od 2001. do 2009. godine radio je u različitim odjelima za Zapadni Balkan (vanjski poslovi, proširenje i pomorstvo), kada se dobro upoznao i o sistemima naše zemlje. Ekspert je i za borbu protiv terorizma i korupcije. Bio je direktor unutrašnje sigurnosti u Glavnoj upravi za unutrašnje poslove EU i radio je na implementaciji unutrašnje sigurnosne strategije, harmonizaciji zakona o kriminalitetu te je bio član Menadžmenta EUPOL-a. Tada je bio glavni izvještač za borbu protiv korupcije i glavni pregovarač EU sa SAD-om za “ugovor SWIFT” i nekoliko drugih značajnih ugovora s Australijom, Kanadom i SAD-om u vezi s podacima o putnicima na letovima.

Od 2015. godine član je Savjetodavnog vijeća Transparency Internationala EU.

U Sarajevu je bio 2001. godine kada se sastao s tadašnjim visokim predstavnikom OHR-a Wolfgangom Petričem, u svojstvu direktora Direkcije za vanjske poslove EU.

Kako nam je rekao Muriz Memić, više informacija o svemu bit će poznato 4. aprila kada će se evropski istražitelji sastati s Ifetom Feragetom, advokatom porodica Memić i Dragičević.

“Rečeno nam je da se oni ne mogu direktno miješati u istragu, ali da mogu ukazati na propuste i da će ova dva slučaja izazvati reformu pravosuđa. Cijela Evropa je čula za ova dva slučaja, a i komesar Hanh je rekao kako je dobro upoznat o svemu, jer ga je lično zanimalo. Rekao je i da je upoznat o stanju u VSTV-u”, kazao nam je Memić.

Ponovio je kako u pravosudnom sistemu ima čestitih ljudi i nije potpuno izgubio povjerenje u te institucije.

“Kantonalni sud Sarajevo je presudio pravično i izrekao oslobađajuću presudu, jer su vidjeli da je lažna optužnica, ali je sada najveće zlo što se pokušava utjecati na Vrhovni sud FBiH da ukine tu presudu i sve vrati na početak. Kantonalno tužilaštvo je prevarilo i Ustavni sud, jer nisu dali skicu i zapisnik uviđaja s mjesta događaja. Ima časnih ljudi, ali ih je dosta korumpiranih i politički postavljenih”, rekao je Memić.

Podsjetimo, i u slučaju “Memić” i “Dragičević” porodice optužuju pravosudne institucije, vlasti i MUP-ove da su upleteni i da sistemski rade na prikrivanju dokaza i štite počinitelje krivičnih djela u kojima su ubijeni njihovi sinovi. Oba ubistva izazvala su velike proteste u Sarajevu i Banjoj Luci o kojima su pisali mediji širom svijeta.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close