-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Kolone sjećanja krenule iz Posavine ka Vukovaru: Šetnja i svijeće za žrtve tragedije

MARŠ MIRA

Iz nekoliko gradova Posavine danas je krenuo Marš mira, a učesnici će koračati prema Vukovaru, gdje će sutra odati počast žrtvama vukovarske tragedije. Za sve žrtve večeras su upaljene i svijeće u Odžaku.

Kolona sjećanja iz Orašja, Domaljevca-Šamca i Odžaka danas je krenula prema Vukovaru, kako bi iskazali pijetet poginulim i umrlim braniteljima, a uz odavanje poštovanja svim žrtvama Vukovara i Gradu heroju.

U organizaciji Udruženja Koraci mira iz Odžaka upriličen je pohod ka Vukovaru, dok su građani s načelnicom općine Nadom Ćulap večeras upalili svijeće.

Iz Koraka mira su podsjetili još jednom da mještani znaju šta je stradanje, jer su masovno razaranje grada doživjeli početkom rata 1992. do pada Odžaka, te su skupa sa prognanicima iz Slavonije dijelili izbjegličku sudbinu pune četiri godine.

Foto: Klix.ba

Foto: Klix.ba

Također, na kružnom toku koji se nalazi na sjevernom ulazu u Odžak postavljena je replika Vukovarskog tornja kao simbola stradanja tog hrvatskog grada.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje državni je praznik koji se u Hrvatskoj obilježava 18. novembra u sjećanje na dan kada je 1991. godine slomljena odbrana grada Vukovara, počinjen pokolj u Škabrnji te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice.

Ovaj dan se obilježava u znak sjećanja na pad Vukovara 18. novembra 1991. godine pod kontrolu okupacionih snaga srpskih paravojnih formacija i tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA).

Foto: Klix.ba

Foto: Klix.ba

U bitkama je poginulo između 2.900 i 3.600 ljudi. Prema podacima vukovarske bolnice, stradala su 1.624 civila i pripadnika Hrvatske vojske, a ranjeno je 1.219 osoba. Više od 22.000 prijeratnih stanovnika ostalo je bez domova i protjerano je.

Uz žrtvu Vukovara, obilježava se i sjećanje na pokolj 43 hrvatska civila u Škabrnji počinjenog istoga dana 1991. godine.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Haagu osudio je Mileta Mrkšića, jednog od zapovjednika jedinica JNA, na 20 godina zatvora zbog ubistava i mučenja, a Veselina Šljivančanina na deset godina zatvora zbog mučenja, ali je oslobođen optužbi za genocid i istrebljenje nesrba, dok je Miroslava Radića oslobodio optužbi.

Optužen je i uhapšen i Slavko Dokmanović, ratni predsjednik SO Vukovar, ali je prije izricanja presude 1998. godine počinio samoubistvo. Zločini u Vukovaru bili su dio optužnice i protiv nekadašnjeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, koji nije dočekao presudu, jer je umro u pritvoru Haškog tribunala 2006. godine.

Vojislav Šešelj, vođa “Belih orlova”, oslobođen je pred MKSJ optužbi za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja, između ostalog, i u sukobima u Vukovaru.

Klix

Klix
Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close