KK Bosna: U Bosnu ušao 17,1, a izašlo 21,6 miliona KM!

Revizorski izvještaj otkriva zašto je prvak Evrope došao na rub propasti (ll)

Objavili smo kako je revizija okarakterizirala kao negativno poslovanje Košarkaškog kluba Bosna od 2004. do 2013. godine te utvrdila niz nepravilnosti, odnosno, kako je to formulirano, “djelovanja suprotno zakonu”.

Konstatirano je, između ostalog, da su “Studenti” konstantno bili u finansijskom minusu, da su izbjegavali plaćanje preko transakcijskih računa, da nisu obračunavali i plaćali poreze… Upitno je čak i poslovanje preko pravnih subjekata (Bosna Agent i Omladinski pogon Košarkaškog kluba Bosna), koje je klub osnovao.

Primjer Lovrića

Posebna priča jesu ugovori s igračima i trenerima nad kojima bi se, kako smo još to prije nekoliko godina konstatirali, zamislili i menadžeri mnogo bogatijih klubova.

No, u Bosni to nije bio problem, milion, dva, tri… neko će već platiti. I hoće, ali skupo, i zbog toga je, između ostalog, bivši evropski prvak danas na ivici gašenja pod teretom dugova teških 5,3 miliona maraka (plus još nekoliko potencijalnih miliona na ime poreza i drugih obaveza za koje dokumentacija nije dostupna čak ni Upravi), ako ga ne spasi najavljeni sporazum s Košarkaškim klubom Royal (dogovor bi trebao biti verificiran danas na sjednici Bosnine Skupštine)…

Revizorski izvještaj, čije detalje ekskluzivno objavljujemo i u današnjem broju, evidentirao je tačno 81 fizičko lice (kompletan spisak u prilogu), mahom igrače i trenere, prema kojima je klub na dan 31. decembar 2013. godine imao nešto više od dva miliona maraka duga (neke obaveze su u međuvremenu zastarjele, druge pak mogu i narasti, za neke se vode sudski sporovi)!

Tako već zaboravljenom splitskom beku Igoru Lovriću, koji je u Bosni igrao još prije 11 godina, klub duguje 128.000 maraka.

Među “rekorderima” na revizorskom spisku su i Suad Šehović (112.000 KM), Goran Bajić (103.000), trener Vlada Vukoičić (100.000), Ivan Ivanović (93.829), Emir Zimić (81.530), Božo Đurasović (80.000), Seid Hajrić (79.902), Zlatko Jovanović (72.000), Dejan Parežanin (63.300)…

Silazna putanja

Većina ovih ugovora potpisivana je poslije posljednje šampionske titule iz 2008. godine, nakon što je klub već krenuo silaznom putanjom i bilo je jasno da ih je nemoguće ispoštovati.

No, to nije bilo prepreka da Vukočićev ugovor na četiri sezone bude vrijedan 566.000 eura, Šehovićev 200.000 eura za dvije sezone, Ivanovićev 155.000 za sezonu, Bajićev 104.000 eura, Seida Hajrića 220.000 dolara za dvije sezone, Zimićev 160.000 KM za sezonu… Cifre su to koje ne bi mogla podnijeti ni dva, a kamoli jedan i to već tada izmučeni sportski kolektiv kakav je Košarkaški klub Bosna.

Mada, kad se sabere prihod za svih tih deset “revizorskih” godina, dobije se za naše prilike više nego respektabilna cifra u iznosu od približno 17,1 milion maraka, odnosno godišnje 1,7 miliona u prosjeku, što je budžet s kojim bi se “Studenti” dana komotno borili za vrh Jadranske lige.

Međutim, kolona rashoda je neumoljiva i kaže da je Bosna u tom periodu stvorila obaveze u iznosu od gotovo 21,6 miliona maraka! Kada tome dodamo 870.000 minusa “naslijeđenih” iz 2003., dobijemo konačnu cifru zbog koje je KK Bosna na izdisaju i njegova sudbina visi o veoma tankom koncu…

Ahmetagić preuzeo vraćanje kredita

Bosnin godišnji prihod u 2012. uvećan je za čak 1,030 miliona maraka. Razlog je sporazum s bivšim predsjednikom kluba Emirom Ahmetagićem, koji je na sebe preuzeo obavezu vraćanja kredita Intesa San Paolo Banci.

Zauzvrat, Ahmetagić je dobio pravo da od Bosninog već bivšeg sponzora ASA Holdinga, potražuje približno 1,4 miliona KM. Toliko je ostatak obaveza prema klubu iz ugovora o marketinškoj saradnji s ASA-om, s tim da bi svaka suma, koju Ahmetagić dobije preko spomenutih 1,030 miliona, išla klubu za vraćanje dugova. Ovaj slučaj je trenutno na sudu.

Na spisku i Zdovc, Parežanin, Ikonić…

Na spisku od 81 osobe kojima je Bosna dužna, prema revizorskom izvještaju, zaključno s 31. decembrom 2013., nalazi se mnogo bivših igrača i trenera, poput Jurija Zdovca, Dejana Parežanina, Senada Redžića, Muhameda Pašalića, Dženana Rahimića, Elvira Ovčine, Edina Bavčića, Gorana Ikonića, Feliksa Kojadinovića…

Neki od njih sudskim su tužbama pokušali doći do svog novca, pojedinci s ovog spiska još vode pravnu bitku, dok su neka od potraživanja u međuvremenu zastarjela.

Vučurović tražio 82.000 eura

Aktuelni Upravni odbor učinio je sve kako bi se KK Bosna samostalno nastavio takmičiti. Svjedoče o tome i pregovori sNikolom Vučurovićem koji bi rezultirali skidanjem zabrane angažiranja igrača iz inozemstva. Kao što je poznato, Bosni je još u maju 2011. zbog tužbe crnogorskog igrača Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) uvela ovu zabranu i “Studente” učinila praktično inferiornim u odnosu na rivale, čak i u domaćim okvirima.

Vučuroviću je ponuđeno 10.000 KM te još po 1.500 KM u ratama u narednih 36 mjeseci. Vučurović, čiji je ugovor sBosnom u sezoni 2008./2009. bio težak i tada nezamislivih 9.000 eura mjesečno, odgovorio je da odmah traži 50 procenata od ukupnog duga (FIBA mu je dodijelila ukupno 110.000 eura, plus kamate), potom 25 procenata u ratama, dok bi se preostale četvrtine bio spreman odreći.

– S obzirom na to da su prošle tri godine otkako je FIBA stavila zabranu transfera premaVašem klubu,u mnogo navrata pokušao sam i dao od sebe sve što je bilo u mojim mogućnostima, ali prethodne uprave kluba nisu imale razumijevanja da riješimo moj slučaj – naveo je Vučurović. Na ovakav zahtjev aktuelni UO nije imao nikakvo
drugo rješenje nego se zahvaliti i aktivirati pregovore s Royalom.

Autor: E. JESENKOVIĆ – Avaz

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close