-TopSLIDEKultura

Generacijski projekat: 47 doktora nauka napisalo ‘Historiju Bosne i Hercegovine’

U Sarajevu će u četvrtak biti svečano promovirana edicija “Historija Bosne i Hercegovine“.

 

Radi se o specijalnom izdanju u šest tomova Instituta za historiju Univerziteta uz Sarajevu. Ovo djelo predstavlja prvu institucionalnu historiografsku sintezu u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini.

Riječ je o generacijskom projektu, kako ga autori nazivaju, na kojem su aktivno radili posljednje dvije i po godine. Pisali su ga domaći autori, 47 doktora nauka, devet urednika, a stručno mišljenje na rukopis dalo je 11 recenzenata.

„Edicija ‘Historija Bosne i Hercegovine’ se može tretirati kao generacijski projekat zbog činjenice da sw najmanje 50 godina čekalo da esnaf historičara u BiH napiše sintezu historije Bosne i Hercegovine od prvih pisanih i nepisanih, materijalnih i nematerijalnih tragova postojanja čovjeka na prostoru Bosne i Hercegovine pa sve do recentne prošlosti.

Nosilac projekta je Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu, a najveći dio naučnih saradnika, doktora nauka iz Instituta za historiju predvode urednički tim, odnosno dio su autorskog tima.

Promocija izdanja „Historija Bosne i Hercegovine“ zakazana je za četvrtak, 28. decembar, u sarajevskoj Vijećnici s početkom u 19 sati.

Očekuje se da će svim zainteresiranim ovo djelo biti dostupno do kraja januara, a već ga je moguće naručiti na web-shopu Instituta za historiju ili putem e-maila, dok će do kraja godine narudžbe biti moguće po promotivnoj cijeni od 200 KM.

Edicija se sastoji od šest tomova (oko 2.250 stranica) naslovljenih: „Prostor Bosne i Hercegovine u prahistoriji i antici, “Srednjovjekovna Bosna“, „Bosna u osmansko doba“, „Bosna i Hercegovina u austrougarsko doba“, „Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1918-1945) i „Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1945-1995)“.

Glavni i odgovorni urednik izdanja je direktor Instituta za historiju Sedad Bešlija, a urednici tomova su: Adnan Busuladžić, Enes Dedić, Sedad Bešlija, Hana Younis, Muhamed Nametak, Adnan Jahić, Sanja Gladanac Petrović, Dženita Sarač Rujanac i Jasmin Medić.

Autori tekstova su: Snježana Šušnjara, Kerima Filan, Dženan Brigić, Gaj Trifković, Adnan Jahić, Nikola Čiča, Adis Zilić, Sanja Gladanac Petrović, Enes Dedić, Andrea Baotić Rustanbegović, Esad Kurtović, Nedim Rabić, Dženan Dautović, Edin Bujak, Lejla Nakaš, Ema Mazrak, Enes Pelidija, Sedad Bešlija, Hana Younis, Aladin Husić, Muamer Hodžić, Faruk Taslidža, Behija Zlatar, Velida Mataradžija, Izet Šabotić, Haris Dervišević, Muhamed Nametak, Zijad Šehić, Mehmed Bećić, Edin Veladžić, Enes S. Omerović, Salkan Užičanin, Omer Hamzić, Nehrudin Rebihić, Dženita Sarač Rujanac, Semir Hadžimusić, Mirza Džananović, Aida Abadžić-Hodžić, Aida Ličina Ramić, Jasmin Medić, Sead Selimović, Hamza Karčić, Hikmet Karčić, Zilha Mastalić-Košuta, Edin Veletovac, Muamer Džananović i Sead Bandžović.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close