-TopSLIDEKultura

Karl Marks – Cenzura je neprihvatljiva

Marks se borio i protiv censure u štampi te slobodi govora. On je upozorio i na činjenicu da cenzura svojim prisustvom osigurava otpor prema sebi.

Karl Heinrich Marx, jedan od najvećih svjetskih filozofa, rođen je na današnji dan, 5. maja 1818. godine u Pruskom gradu Trieru. Završivši gimnaziju u Trieru, upisuje se na univerzitet u Bonnu, pa u Berlinu… Bio je uticajan filozof, politički ekonomist, te revolucionar i organizator “Međunarodne udruge radnika”.

Dobar primjer, primjene marksizma u praksi jeste Oktobarska revolucija i Lenjinovo karakteristično pretapanje teorije u praksu.

Marksizam jeste sistem koje je postalo vodič o tome kako postaviti jedno čitavo društveno uređenje. U svojim razmišljanjima dotiče široku lepezu pitanja, a Marks je najpoznatiji po svojoj analizi istorije u terminima borbe klasa, sažetoj u poznatoj uvodnoj misli uvodnika u Komunističkom manifestu: “Istorija svih do sada postojećih društava je istorija borbe klasa.”

Marxova polazna pretpostavka: “Ondje gdje je država, tu je vlast, moć, ona je negacija slobode čovjeka. Jer država je klasna tvorevina, a ondje gdje je vladavina, država, tu je na djelu političko otuđenje, nesloboda, ropstvo, podaništvo čovjeka kao takvog.“

Ovaj mislilac nije istoriju posmatrao kao jednu vrstu voluntarizma, samotoka, već je istorijske determinante posmatrao kroz objektivne važnosti klasne borbe, potčinjenih i vladajućih. Ovo određuje istorijsko kretanje, koje je uvijek kretanje ka višem, ka progresu.

Marks je ostavio temelj u društvenoj misli uticajući na mnoge teorije koje su se razvile u prošlom vijeku, a o njegovom uticaju svjedoči i činjenica da je Kapital prije nekoliko godina bila najtraženija knjiga na sajmu knjiga u Frankfurtu.

Marks se borio i protiv censure u štampi te slobodi govora. On je upozorio i na činjenicu da cenzura svojim prisustvom osigurava otpor prema sebi. U tom kontekstu on je naglasio: “Budući da se duh svakog pojedinog naroda izražava u njegovoj štampi to će u štampi biti prisutne ne samo njegove vrline nego i njegovi nedostaci”. Ustvari, Marks je osporavajući nepravične državne zakone (poput ovog o cenzuri) ocijenio neprihvatljivim nadređenu poziciju vlasti koja vidi samu sebe. Zato i jeste zabranu slobode štampe okarakterizirao kao odraz čovjekove nezrelosti.

Osam osnovnih Marksovih stavova o slobodi štampe koji se i danas čine aktualnim su:

1. neprihvatljivost cenzure

2. štampa kao svestran izraz duha jednog naroda

3. sloboda štampe kao uvjet korekcije društvenog stanja

4. zakon o slobodi (nezavisnosti) štampe kao nužnost

5. značaj kritike slobodne štampe za razvoj društva

6. kritika vlastodršstva kao interes slobode štampe

7. šutnja štampe – izdaja poziva

8. naglašena prava birokracije i policije – suprotnost slobodi štampe

Čovijek koji je svijetu dao recepte za uspostavu socijalizma u klasnom društvu, ravnotežu između klasa i revolucionarne pokrete, umro je 1883. godine u Londonu.

Buka

Vezan tekst: 

Nikolo Makijaveli: Vladalac

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close