Kako su ruski hakeri pod palicom Kremlja ukrali milione od američkih investitora
Kao dio historijskog dogovora, ruska vlada oslobodila je Amerikance visokog profila koji su tamo bili zatočeni, uključujući reportera Wall Street Journala Evana Gershkovicha, koji je bio u ruskom zatvoru više od godinu dana.
U trgovinu su bili uključeni i brojni Rusi koji su uhapšeni zbog raznih zločina i držani u zatvorima u SAD-u i drugim zemljama.
U toj grupi je bio i bogati mladi ruski poduzetnik po imenu Vladislav Klyushin – koji je bio zatvoren u američkom zatvoru zbog svoje uloge u jednoj od najvećih prevara koje su uključivale shemu trgovanja povlaštenim informacijama u historije Wall Streeta.
Veći dio prošle godine američki CNBC je radio na dokumentarcu o spektakularnom usponu i padu Klyushina i njegovog poslovnog carstva.
Ta priča počinje početkom 2021., kada je privatni avion s mladim ruskim oligarhom u usponu i njegovom suprugom sletio u malenu zračnu luku Sion visoko u švicarskim Alpama.
Sion je ulaz u poznato skijalište Zermatt, gdje svjetska elita ide na skijanje i zabavu. Ali taj aerodrom je još uvijek sat vožnje od skijališta, tako da istinski bogati hodaju pistom i ukrcaju se u helikoptere koji ih odvezu direktno do odmarališta.
Mladi oligarh bio je na apsolutnom vrhuncu moći. Izgradio je nevjerojatno uspješnu kompaniju u Moskvi i njegovao veze na najvišim razinama ruske vlade. Njegovi napori donijeli su mu najveću nagradu: radio je za ured ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Ono što oligarh nije znao je da su američke snage reda pratile njegov let otkako je napustio Moskvu te da su ga planirali uhapsiti i optužiti za zločine koji zadiru u srce američkog finansijskog sustava.
Čovjek u privatnom mlažnjaku u Švicarskoj bio je Vladislav Klyushin, vlasnik kompanije za kibernetičku sigurnost u Moskvi pod nazivom M-13.
No, M-13 je bio paravan za Klyushinov pravi posao – hakiranje američkih kompanija i krađu povjerljivih informacija, zatim njihovo korištenje za trgovanje na Wall Streetu prije nego što su te informacije postale javne.
Klyushin je u Švicarskoj uhapšen i isporučen SAD-u gdje je osuđen na devet godina u američkom zatvoru zbog svoje zavjere.
Bio je to zločin na više nivoa: nezakonito trgovanje povlaštenim informacijama omogućeno ilegalnim hakiranjem. I to je učinilo Klyushina vrlo bogatim. Žrtve njegovih zločina su investitori u velike američke kompanije poput Tesle, Rokua i Skechersa.
Kremlj vidi američka tržišta kapitala kao jednu od ključnih snaga zemlje, a samim time i kao glavnu metu napada.
“Trenutno se odvija rat između Rusije i Zapada. Finansije i banke i sam finansijski sektor samo su jedno od bojnih polja”, rekao je bivši visokopozicionirani pripadnik ruske obavještajne službe FSB koji je govorio pod uslovom anonimnosti za CNBC.
Bivši ruski špijun tvrdi da je ova operacija bila dio veće Putinove strategije da odgovori na zapadne sankcije. On smatra da ruski obavještajci rutinski kradu zapadne finansijske podatke za lični profit. Špijun tvrdi da vjerojatno djeluje još grupa poput M-13 i da ruska obavještajna služba ima krtice unutar američkih kompanija.
Što se tiče Klyushina, savezni tužitelj Steven Frank rekao je da je on bio, “vrlo sličan vrsti ljudi koje mi ovdje u Sjedinjenim Američkim Državama svaki dan procesuiramo za zločine ‘bijelih ovratnika”.
“Bio je bogat. Imao je jako lijepu kuću. Imao je jako lijepe aute. Imao je kuću na selu. Ali želio je više, kao i mnogi naši optuženici, i pronašao je način da dođe do lakog novca. I uzeo ga je”, dodao je Frank.
Kompletan dokumentarac CNBC-a možete pogledati ovdje.
klix