-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleZdravlje

Kako se hraniti zdravo i uštedjeti novac?

Kako se hraniti zdravo i uštedjeti novac?

Kako je izbalansirana ishrana jedan od glavnih preduslova za zdrav i izdržljiv organizam, mnogi tvrde da na kupovini hrane nikada ne treba štedjeti! Međutim, iako znamo da zdravlje na usta ulazi, često se dešava da se zbog ograničenog kućnog budžeta odričemo nutritivno bogatih namirnica i ukusnih jela.

Šta ako vam kažemo da se ipak možete hraniti zdravo i uštedjeti novac? Evo nekoliko savjeta kako da to ostvarite.

Planirajte obroke

Ako ne volite kuvati, vjerovatno vas neće obradovati činjenica da se ipak, zbog uštede novca, morate s vremena na vrijeme latiti kutlače. Pripremanje hrane, posebno ako imate višečlanu porodicu se jednostavno isplati.

Dinstanjem, krčkanjem i grilovanjem ukusnih specijaliteta moći ćete da napravite veću količinu zdravih jela za sve vaše najmilije, po znatno nižoj cijeni, nego da ste tu istu hranu naručili u nekom skupom restoranu. Takođe, imat ćete kontrolu nad sastojcima koje koristite, pa ćete u svoj ručak moći da uvrstite namirnice bogate proteinima, vitaminima i mineralima.

U redovnom konzumiranju domaćih jela i izbjegavanju naručivanja hrane, pomoći će vam planiranje obroka. Kada isplanirate šta ćete jesti tokom jedne nedelje i kada tu svu hranu unapred pripremite, teže ćete pasti u iskušenje da zovete dostavljače hrane i svoj stomak preopteretite picama, burgerima i pohovanim krilcima.

Stoga jedan čitav dan izdvojite za kuvanje jela za narednu sedmicu, pažljivo  ih spakujte i odložite. Dobri saveznici u pravilnom skladištenju i čuvanju namirnica biće vam vertikalni zamrzivači koji, za razliku od velikih sandučara, ne zauzimaju puno mjesta i imaju ladice. Moći ćete lako rasporediti prženo meso, povrće i svježe voće po različitim policama zamrzivača,  bez miješanja raznih mirisa. Uz to, zbog plastike korpa koje se provide, preglednost hrane koju ste zamrzli biće veća, te se neće desiti da sasvim dobra jela na dnu zamrzivača potpuno zaboravite i na kraju bacite.

Kupujte sezonsko voće i povrće

Iako u supermarketima i tokom decembra možete naći lubenicu, jagode i breskve, preporučuje se da ovakve namirnice nabavljate kada im je vrijeme! 

Glavni razlog je taj što je voće i povrće koje prirodno sazrijeva obično svježije, ima veću hranljivu vrijednost, slađe je i ukusnije od uvezenih proizvoda. Pored toga,  kupovina sezonskih namirnica je jeftinija, jer se tada trgovine njima snabdevaju od lokalnih proizvođača, čime su njihovi troškovi transporta i skladištenja umanjeni.

Takođe, za voće i povrće uvezeno iz inostranstva ne možete biti sigurni da je prskano određenim štetnim hemikalijama. Mnogi propisi zemalja u svijetu nažalost, dozvoljavaju  upotrebu pesticida, herbicida i fungicida, koji mogu biti toksični.

Pridržavajte se spiska za kupovinu

Većini je poznatno pravilo da u kupovinu nikada ne treba ići gladan, jer se tako uglavnom desi da kupe više hrane nego što im je zapravo potrebno. Međutim, čak i kad se dobro najedu, mnogi zaborave da u nabavku ponijesu spisak za kupovinu, pa ih vrlo lako razne akcije i povoljnosti u supermarketu navedu da premaše sedmični kućni budžet za hranu.

Da se to i vama ne bi desilo, prije odlaska u trgovinu napravite spisak neophodnih namirnica i prilikom kupovine ga se strogo pridržavajte! Vidjet ćete da će primjenom ovog savjeta fiskalni račun biti kraći, broj bačene hrane manji, a vaš novčanik barem malo bogatiji! 

Uključite porodicu u štednju

Ukoliko imate djecu, vrijeme je da ih uključite u štednju! Biće od koristi da znaju kako da sjeckaju, kuvaju i peku zdrave obroke, ali i kako da kalkulišu i promišljeno upravljaju budžetom.

Počnite zato da sa najmlađima izmišljate nove specijalitete, igrate se sa tijestom i brašnom i zajedno pratite primamljive recepte sa interneta. Nastojte da im kuvanje predstavite kao zabavnu i kreativnu aktivnost, jer će je tako brže zavoleti i usvojiti.

Pored toga, pokušajte da im obrazložite zašto bi bilo korisno da, umjesto kupovine brzih jela na kiosku za vrijeme odmora, u školu ponijesu užinu koju ste im vi napravili. Recite im da će uz takvu ishranu biti zdraviji, snažniji i spremniji za nove igre i avanture u parku, igronici ili na fudbalskom terenu.

A zbog tanjeg struka, više para za novu peglu za kosu, košulju ili čak neko putovanje, bilo dobro da i vi, u pauzi na poslu, ne naručujete hranu, nego pojedete ručak koji ste sami pripremili. Tako ćete garantovano uštedjeti mnogo više novca nego što i možete da zamislite.

Ne morate se odricati zdrave ishrane zbog novca. Ako krenete da kuvate, planirate obroke i promišljeno kupujete, provereno ćete uspjeti da sačuvate kućni budžet i pritom ostanete zdravi.

Srbijanka Stanković

magazinplus.eu

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close