-TopSLIDEOstali sportoviSport

Posljednji let – neponovljiva priča o ludosti, magiji i savršenstvu

Četiri olimpijska zlata

Zimske Olimpijske igre u Pekingu počinju za deset danas, a imat će i svoje priče za sportske anale. Priče u kojim neće medalje igrati glavnu ulogu, nego jedna karijera isklesana neponovljivim duhom.

Svoj posljednji veliki let na Olimpijskim igrama u Pekingu imat će legendarni Simon Ammann (40).

Neće niko pogriješiti ako karijeru Simona Ammana uzme kao vodeću temu za knjigu, jer ova priča ima nevjerovatne nastavke, ova priča je posebna u svijetu sporta i kao takva zaslužuje da bude među najavnim temama Olimpijskih igara u dalekom Pekingu.

Iz Pekinga idemo do još jedne daleke azijske zemlje Japana. Kao 16-godišnjak u sezoni 1997/98. Simon Ammann se kvalifikovao za Zimske Olimpijske igre 1998. u Naganu. Tamo je zauzeo 35. mjesto. I evo, 24 godine nakon Nagana posljednji olimpijski skok, a između Nagana i Pekinga bilo je sjajnih trenutaka.

Švicarac je u sezoni 2001./2002. doživio težak pad i činilo se da je sezona za njega gotova, sezona u kojoj treba da nastupi na Olimpijskim igrama u Salt Lake Cityu, a onda čudo, prvo u njegovoj režiji. Iz bolničkog kreveta otišao je u Salt Lake i osvojio je dvije zlatne medalje u oba pojedinačna takmičenja i tako postao tek drugi skakač koji je to uspio nakon Mattia Nykaenena koji je to ostvario 1988. godine.

O tom poduhvatu Ammanna pričalo se u svjetskim medijma, proglašen je za najboljeg sportistu Švicarske, a krenule su i ponude za razne reklame.

Treći nastup na Igrama Simon Ammann imao je u Torinu 2006. godine, ali je došao u lošoj formi i ostvario rezultate daleko ispod svog nivoa zauzevši 15. i 38. mjesto i činilo se da jedna karijera lagano na izdisaju, ali Simon ne bi bio to što jeste, da četiri godine kasnije u Vancouveru nije napravio novi nevjerovatan poduhvat.

U kanadskom Vancouveru je osvojio dvije zlatne medalje, čime je postao prvi skijaš skakač u historiji koji je pobijedio u oba pojedinačna takmičenja na dva Olimpijska takmičenja, na Igrama 2002. i 2010. godine. Ovaj rezultat teško da će ko ponoviti u skorijoj budućnosti kada je u pitanju ovaj atraktivni sport.

Pored navedenog, Ammann je i sovojio svjetsko zlato u Sapporou na prvenstvu svijeta 2007. godine, osvojio je 2010. godine i Kristalni globus u Svjetskom kupu, a u penziju odlazi bez Novogodišnje turneje, gdje je dva puta bio drugolapsirani u ukupnom poretku, ali to neče predstavljati veliki nedostatak u briljantnoj karijeri. I da, bio je svjetski prvak i u ski-letovima, dakle osvojio je četiri najznačjnija priznanja u skijaškim skokovima.

Prošle su 24 godine. Generacije rođene 1997. i 1998. godine danas uspješno završavaju fakultete, neki lagano grade porodice, a upravo toliko je trajala karijera neustrašivog Švicarca. Magija u zraku, ludost u glavi i četiri olimpijska zlata. Ako u Pekingu u koji dolazi u slaboj formi, izvede ponovu neku ludost, to neće biti iznenađenje, ali posljednji skok Simona Ammana će biti poseban, kako god završio.

Portal SportSport.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close