Iznenađujući mitovi o spavanju i istina koju trebate znati

Spavanje je dio vašeg svakodnevnog žota, baš poput prehrane i vježbanja, a opet čini se da ga uvelike zanemarujemo. Jedan od najvećih nesporazuma nastaje uslijed nerazumijevanja jednog od najvažnijih faktora koji utječu na san (koji, usput, utječe na liniju poput rada ili vježbanja). James B. Maas, stručnjak za san i autor knjige Sleep for Success! razbija pet najčešćih laži o spavanju

(net.hr)

Spavanje je dio vašeg svakodnevnog žota, baš poput prehrane i vježbanja, a opet čini se da ga uvelike zanemarujemo. Jedan od najvećih nesporazuma nastaje uslijed nerazumijevanja jednog od najvažnijih faktora koji utječu na san (koji, usput, utječe na liniju poput rada ili vježbanja). James B. Maas, stručnjak za san i autor knjige Sleep for Success! razbija pet najčešćih laži o spavanju.

Mit: Udebljat ćete se ako previše spavate

‘Zapravo, san je najbolja dijeta koja postoji’, kaže Maas. Ako spavate samo jedan sat duže nego inače, možete izgubiti pola kilograma tjedno. Istraživanje je pokazalo da oni koji spavaju manje, u prosjeku jedu 6 posto kalorija više. Stvar je u tome da ako ne spavate dovoljno, opadaju razine leptina, hormona koji vašem mozgu govori da imate dovoljno pohranjenih masnoća i energije.

Mit: San možete nadoknaditi vikendima

Naravno, može vam se činiti sjajnom idejom nedjeljom spavati duže kako biste nadoknadili izgubljene sate zbog izlaska, no to nije tako jednostavno. Ne možete nadoknaditi izgubljeni san. Dobro je pravilo da spavate polovinu vremena koje provedete budni. Znači, ako ste budni 16 sati, spavajte 8. No najvažnije ga je dovesti u red. ‘Baš kao što ne možete ignorirati dug na bankovnoj kartici jer on neće nestati, ako ignorirate nedostatak sna, on neće samo nestati. Mislite o tome kao o bankovnom računu sna.’

Mit: Možete se istrenirati da vam treba manje sna

Znate kako neki stariji ljudi kažu da spavaju samo par sati dnevno jer im tijelo više ne treba? Ne vjerujte im. Možete se natjerati da se budite ranije, ali ne možete mijenjati potrebe tijela za snom. Zapravo, skraćivanjem sna tijelu radite veliku štetu. Stvar može biti individualna, i stvarno ste možda među srećkovićima kojima ne treba više o sedam sati sna, ali ako niste, tijekom vremena patit će vaše zdravlje i mentalne sposobnosti.

Mit: Bolje ćete spavati ako popijete čašu vina

Iako vam se može činiti da nakon čaše vina (ili više njih) utonete u san čim dotaknete jastuk, nećete imati istu kvalitetu sna kakvu biste imali da ste trijezni. Bilo kakav alkohol tri sata prije spavanja ometa REM fazu sna, pa nikada ne dosegnete dovoljno duboku razinu sna, koja je ključna kako biste se naspavali. Činite to jednom ili nekoliko puta tjedno i riskirat ćete ne samo pomanjkanje sna, nego i debljanje te gubitak pamćenja.

Mit: Ključno je spavati cijelu noć bez buđenja

Između buđenja zbog žeđi, odlaska na WC ili samo kako biste zauzeli drugi položaj, noću ćete se probuditi nekoliko puta. Dobra vijest – to nije problem. Zapravo je neobično da netko prespava cijelu noć bez buđenja. Tu je najvažnije hoćete li ili nećete nakon buđenja opet zaspati u roku od 10 minuta. Ako vam treba više od 15 minuta da opet zaspete i noću provedete budni 90 minuta ili dulje, vjerojatno imate problem s nesanicom.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close