-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleZdravlje

Pravilna njega kože tokom zime

Pravilna njega kože tokom zime

Pravilna njega kože tokom zime podrazumijeva dubinsku hidrataciju i intenzivnu zaštitu, međutim mnogi nisu sigurni koji preparati postižu zacrtane ciljeve.

Beauty zanimljivosti za žene se nalaze na svakom koraku, a mi smo prikupili sve najvažnije trikove na jednom mjestu!

Kako bismo vam olakšali rutinu, naredne redove smo posvetili praktičnim savjetima za njegu lica i tela tokom prohladnih dana – stoga pročitajte naš tekst do kraja!

#1 Blaga sredstva za čišćenje – odložite preparate za piling na kratko

Svi znaju da osnovna njega kože podrazumijeva 3 korakačišćenje, toniranje i hidrataciju.

Prilikom odabira preparata za čišćenje lica i dekoltea, većina vas će posegnuti za nešto agresivnijim sredstvima jer imate osjećaj da ona zaista “rade posao”. 

Nakon čišćenja lica gelovima koji imaju sitne čestice, stvarate osjećaj kao da ste temeljno uklonili nečistoće iz pora – međutim, ovo nije uvijek slučaj.

Ukoliko je vaša koža previše glatka ili zategnuta nakon sređivanja, to znači da ste koristili proizvod koji nije formulisan tako da pogoduje vašem tipu kože. Pilinzi nerijetko isušuju lice i uzrokuju crvenila i perutanje, jer posjeduju supstance koje nisu prilagođene pH vrijednosti kože.

Zato je najbolje da se odlučite za blaga sredstva u formi pjene ili kremastog gela, jer ćete tako istovremeno očistiti i nahraniti kožu svim neophodnim mineralima i nutrijentima.

Mehanički piling lica podrazumeva da na površinski sloj (epidermis) nanosite granule koje fizički uklanjaju nataloženi sebum i prljavštinu, što može dodatno dehidrirati kožu. Ukoliko imate masnu kožu i morate povremeno da uradite piling, uvrstite hemijski piling lica u vašu zimsku rutinu – u njegovom sastavu se nalaze kiseline, poput glikolne i salicilne kiseline, koje uklanjaju sloj izumrelih ćelija, a strukturisane su kao tonik ili maska za lice.

Nije potrebno da grubo trljate piling, jer ne sadrži granule, već uklanja toksine i imperfekcije hemijskim putem.

Retinol kao savršen izbor za hemijski piling

Ukoliko želite da dubinski očistite kožu i ujedno je podmladite, savjet stručnjaka jeste da isprobate retinol.

Retinol je faktički oblik vitamina A. On se najčešće preporučuje osobama koje se bore sa aknama, bubuljicama i drugim infekcijama, ali i onima čija je koža izgubila sjaj – što je vrlo česta pojava tokom prohladnih dana zbog nedostatka vitamina D.

Produkti koji sadrže ovaj derivat vitamina A ubrzavaju tzv. smenu ćelija i otvaraju naše pore. Na taj način se koža regeneriše i smanjuje se lučenje sebuma, a kao krajnji rezultat dobijate blistavu i elastičnu kožu.

Nakon što obavite tretman, obavezno morate koristiti kremu za sunčanje ako ćete ići napolje.

#2 Spf, spf i spf – koristite zaštitu za kožu i tokom zime

Da li pripadate manjini koja koristi kremu za sunčanje zimi?

Mnogi nisu svesni posljedica sunčevog zračenja – ono je glavni uzročnik raka kože, a odgovorno je i za diskoloraciju, pojavu fleka i ubrzan gubitak kolagena (pruža elastičnost koži).

Iako je zračenje tokom zime slabije, ono je i dalje prisutno, te može narušiti vašem zdravlju. S tim na umu, zaštitni faktor je esencijalan preparat tokom svih godišnjih doba, jer pruža efektnu zaštitu od UVA i UVB zraka.

Vrlo je važno da naglasimo da se zaštitni faktor (SPF) na pakovanju ne odnosi isključivo na intenzitet zaštite, već i na vrijeme tokom kojeg je naša koža zaštićena:

  • SPF broj poručuje koliko dugo bi UV zračenju sunca bilo potrebno da učini da vaša koža pocvreni dok koristite produkt u odnosu na količinu vremena bez njega – tako, na primer, sa preparatom koji ima SPF 20 bi vam trebalo 20 puta duže da “izgorite” nego da ne nosite kremu za sunčanje.
  • Vrijeme koje je potrebno da pocrvenite će zavisi od više faktora (vaše boje kože, trenutne lokacije, genetike, itd.). Ljeti, zbog jakog zračenja, može biti i do 5 min. dok zimi ono bude oko 20-ak minuta. 

Ključno je da nanesete kremu ukoliko je napadao snijeg, jer se sunčevi zraci tada više odbijaju, što znači da ćete brže izgorjeti – da, i zimi je moguće izgorjeti.

Izbjegavanje kreme za sunčanje zimi je najveća greška kod njege kože.

#3 Dubinska hidratacija je neophodna u zimskim danima

Ne pomišljajte da izađete napolje bez labela i kvalitetne kreme!

Neposredno nakon određenog izlaganja hladnoći se mogu javiti prvi znaci iritacije – svrab, peckanje i zatezanje kože, crvenilo, perutanje, pucanje i “opekotine” kod ekstremnih uslova.

Kako biste izbjegli ove neprijatnosti, važno je da koristite kreme koje dubinski hidriraju i hrane kožu neophodnim mineralima i vitaminima. One su najčešće obogaćene vitaminom E i prirodnim uljima (arganovo, maslinovo, jojoba ulje) koje pružaju efektnu zaštitu od vetra i mraza.

Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i zanimljiv, te da smo uspjeli da vam predstavimo sve relevantne informacije u vezi pravilne njege kože tokom hladnih zimskih dana – Želimo vam puno sreće u budućnosti!

Jovana Grubanović

avokado.rs

Izvor slika:

https://www.pexels.com/photo/composition-of-cosmetic-bottle-with-pink-rose-petals-and-wooden-plate-4041392/

https://www.pexels.com/photo/a-person-applying-serum-on-hands-9775174/

https://www.pexels.com/photo/a-woman-looking-at-the-mirror-while-applying-a-cream-on-her-lips-7321275/

https://www.pexels.com/photo/gold-wedding-band-on-white-textile-3737594/

magazinplus.eu

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close