Istraživanje Anadolu Agency: BiH, Džeko i Pjanić glavne evropske zvijezde na putu ka Mundijalu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine jedna je od najuspješnijih selekcija u evropskoj zoni kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo „Brazil 2014“, te najbolja u poređenju sa selekcijama zapadnog Balkana u svim statističkim parametrima. Uoči presudna dva kola, bh. reprezentativci Edin Džeko i Miralem Pjanić, statistički su među glavnim  evropskim zvijezdama na putu ka Mundijalu, pokazalo je istraživanje Anadolu Agency (AA).

Prema broju osvojenih bodova BiH je peta u poretku 53 nacionalna tima, koliko ih se u kvalifikacijama pod okriljem UEFA takmiči za plasman na SP. Više bodova sakupili su samo Belgija, Njemačka i Holandija (22), te Italija (20). Sa 19 poena iz osam susreta BiH je uspješnija od Rusije i Švicarske (18), Engleske (16)…

Zanimljivo, na diobi petog mjesta je Grčka, drugoplasirana selekcija u grupe „G“ čiji je lider BiH. U ovom statističkom pokazatelju u „gornjem domu“ su i Hrvatska sa 17, te Crna Gora sa 15 bodova. Slovenija (12), koja ima šansi za plasman u baraž, u zlatnoj je sredini, a Srbija (11) i Makedonija (7), timovi bez ikakvih izgleda za nastup na SP, nisu osvjetlali obraz našeg regiona u bodovnom saldu. Na dnu su Andora, San Marino i Farska Ostrva bez ijednog boda u dosadašnjem toku kvalifikacija.

Izabranici selektora Safeta Sušića posjeduju treću najbolju gol razliku u kvalifikacijama (25:5, +20). Na „plus 20“ je i Holandija, ali sa postignutim golom manje od naših „zmajeva“ (24:4).

Engleska je najuspješnija sa 25:3 (+22), dok Njemačka ima drugi najbolji omjer postignutih (28) i primljenih golova (7), koji je u „plusu 21“. „Elf“ je najefikasniji tim evropske zone kvalifikacijskog karavana sa 28 pogodaka, dok su BiH i Engleska druge sa po 25…

Na prostoru bivše SFR Jugoslavije Crnogorci su se 15 puta upisivali u listu strijelaca, što je najviše poslije BiH. Tim Branka Brnovića primio je osam golova. Glede gol razlike, odnosno primljenih i datih golova slijede: Hrvatska (11:5), Srbija (13:10), Slovenija (11:10) i na koncu najlošija Makedonija (6:10), koja je jedina u minusu.

Najgoru gol razliku na Starom kontinentu ima San Marino (1:43, tj. – 42). Niti jedan gol nije postigla samo Andora, koja je u osam utakmicama grupe „D“ 24 puta kapitulirala.

Da bh. tim ima najbolji napad u regiji i jedan od najboljih u Evropi vidi se i iz udaraca ka golu protivnika (59). Srbije je „pucala“ 48 puta, Slovenija 43, Hrvatska 38, Crna Gora 36 i Makedonija 30 u osam susreta.

Analizirajući primljene golove, BiH i Hrvatska su sedme najbolje u kvalifikacijama, jer su njihovi golmani svega po pet puta loptu vadili iz svojih mreža. Španija i Belgija, sa po dva  primljena gola, najbolje su u defanzivi, potom Engleska (3), Grčka (4), Ukrajina (4), Rusija (4) i Holandija (4).

BiH je i jedna od najkorektnijih reprezentacija na terenu. „Žuto–plavi“ igrači samo sedam puta dobivali su žute kartone. U osam mečeva niti jedan izabranik selektora Safeta Sušića nije isključen, baš kao ni Makedonci. Crna Gora tavori u ambisu „fair – playa“ sa četiri crvena kartona, Srbijanci su sakupili dva, a po jedan Hrvati i Slovenci. Sa „trusnog“ Balkana BiH je ekipa koja je napravila i najmanje prekršaja (94). „Najgrublji“ su Srbijanci (128 faulova). Slovenci su 108 puta nepropisno zaustavljali protivničke igrače, Hrvati 107, Crnogorci 101, Makedonci 97.

Pojedinačno prvi strijelac kvalifikacija je Edin Džeko. Na vrhu je sa Holanđaninom Robin Van Persieom. Obojica su postigla po osam golova.

I to nije sve. I na stepenici niže je Bosanac Vedad Ibišević sa šest golova i za sada je viceprvak na popisu golgetera. Laskavo priznanje dijeli sa Izraelcom Tomar Hamedom i njemačkim reprezentativcem Mesut Ozilom.

Miralem Pjanić, Džekin i Ibiševićev saigrač u državnom timu, na trećem je mjestu asistenata evropske zone kvalifikacija za SP. Nijemac Thomas Muller je lider sa sedam dodavanja, Portugalac Joao Moutinho ima jedno manje, a Pjanić, Mathie Valbuena (Francuska), Zlatan Ibrahimović (Švedska) i Kevin De Bruyne (Belgija) ubilježili su po četiri asistencije.

Džeko je uputio najviše udaraca u okvir gola protivnika. Učinio je to u 17 „situacija“, u jednoj više od Helder Postige (Portugal), odnosno u dva navrata više od Turčina Burak Yilmaza. Van okvira gola protivnika najviše loptu je slao Cristiano Ronaldo (Portugal) – 16 puta. Slijede Postiga 15, pa Crnogorac Stevan Jovetić 14…

Najnekorektniji Crnogorac Pavićević

Najnekorektniji igrač je Savo Pavićević (Crna Gora), koji je dva puta isključen. Jedini je fudbaler iz 53 selekcije UEFA sa dva crvena kartona, a sakupio je i četiri javne opomene. Ipak, najaviše žutih kartona „prikupio“ je Bugarin Svetoslav Pyakov (5). Najviše prekršaja napravio je Mihai Doru Pintilli (Rumunija), koji je 22 puta faulirao rivale. Jednom manje nepropisno protivnike zaustavljao je Matija Nastasić, defanzivac Srbije. Najviše faulova napravljeno je nad Armencem Henrikh Mkhitaryanom (29). U ofsajdima rekorder je Belgijanac Christian Benteke (13).

Ukupno 572 pogotka

U evropskoj zoni kvalifikacija za SP do sada ukupno je postignuto 572 gola. Najviše, po devet bilo ih je u susretima Ukrajina – San Marino 9:0 i Lihtenštajn – BiH 1:8. Grupa „H“, u kojoj je trenutni lider Engleska, najefikasnija je sa 82 gola. Najviše pogodaka viđeno je u periodima od 61. do 75. minute utakmica, njih 100. U sudijskom vremenu mečeva postignuto je 29 golova. Utakmica sa najviše prekršaja bila je Kipar – Slovenija 0:2. Čak 48 puta zbog nepropisnih startova prekidana je igra. U susretu Lihtenštajn – Grčka (0:1) bilo je rekordnih 11 žutih kartona, a po tri crvena sudije su pokazale u duelima Sjeverna Irska – Portugal 2:4, Crna Gora – Ukrajina 0:4 i Bugarska – Armenija 1:0.  Najviše kornera (24) izvedeno je u utakmici Portugal – Azerbejdžan 3:0. Pomoćne sudije najveći broj ofsajda signalizirale su u ogledu Armenija – Češka Republika 0:3 – (13).

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close