Šešelj u Hag, Šešelj iz Haga, Šešelj u Hag

Otkako je kročio na beogradski aerodrom – Šešelj je svojim iskazima ugrozio hrvatsko-srpske odnose! Potom su se njegovom pamfletskom retorikom bavili i Evropski parlament i hrvatski sabor.

(DW.DE)

U podnesku Tužilaštva koji je potpisao glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) već u prvoj rečenici se naglašava: “Šešeljevo ponašanje nakon njegovog dolaska u Srbiju potkopava osnove odluke Vijeća, donesene 6. novembra, da optuženog pusti na privremenu slobodu iz humanitarnih razloga.”

Ti humanitarni razlozi, prema “povjerljivim informacijama”, kako navodi Tužilaštvo, zasnivali su se na ozbiljnom i opasnom pogoršanju zdravstvenog stanja optuženog. Upravo zbog takvih razloga tužioci se nisu odlučno protivili puštanju Šešelja na privremenu slobodu. Međutim, kako navode u svom jučerašnjem zahtjevu za opoziv te odluke, “sada je očigledno da je optuženi iznevjerio povjerenje Sudskog vijeća, jer je izričito rekao da se neće vratiti u Tribunal, a pokazalo se i da ga zdravstveno stanje ne sprječava da daje neprihvatljive javne izjave, izazovne i uvredljive za žrtve”. Tužilaštvo, dakle, nije moglo bez reakcije gledati kako njihov optuženik na privremenoj slobodi nastavlja da čini ono zbog čega je protiv njega i podignuta optužnica.

Šešelj ne prihvata nikakve uslove

Pretresno vijeće je umjesto dugačkog spiska propisa kojih se optuženi mora pridržavati na privremenoj slobodi, naložilo minimalne uslove za Šešelja: da ne utiče na svjedoke i žrtve i da se pojavi pred Sudskim vijećem kada to bude naloženo.

Optuženi je još dok je bio u Sheveningenu rekao da neće poštovati ni te minimalne uslove, a u Beogradu je izjavio da samo silom može biti vraćen u Hag. To je, nakon jučerašnjeg objelodanjivanja zahtjeva Tužilaštva, ponovio i njegov zamjenik Nemanja Šarović: “Šešelj se neće dobrovoljno vratiti u Hag, a za dalje poteze treba pitati predsjednika Nikolića i premijera Vučića”.

Slavlje u Beogradu nakon Šešeljevog povratka

Predsjednik i premijer Srbije vjerovatno su se u potaji nadali da njihov nekadašnji stranački vođa, kum i istomišljenik nikad iz Haga neće izići. Šta više, Beograd nikad nije dao jasne garancije o boravku Šešelja na privremenoj slobodi, bez čega do sada nije bilo mogućno privremeno odsustvo ijednog optuženika iz Sheveningena. U svim odgovorima na zahtjev za garancijama Rasim Ljajić, kome su u nekoliko vlada u nadležnost pali odnosi sa Hagom, naglašavao je da će Beograd dati garancije ukoliko Haški tribunal potvrdi da će Šešelj poštovati postavljene uslove boravka na privremenoj slobodi. Haški tribunal nije dao takve garancije, konkretna uloga Beograda ostala je potpuno nejasna, a Šešelj je pušten. U svemu tome ima (obostrane) neiskrenosti, neodređenosti i nejasnosti, a prije svega prebacivanja odgovornosti jednih na druge.

Šešelj je jedini u tome bio precizan: ne prihvata garancije “izdajničkog, prozapadnog režima u Beogradu” niti će se držati onoga što Haški tribunal traži od pritvorenika puštenih na privremenu slobodu. Ponavljao je to urbi et orbi. I šta se desilo? Pušten je i bez jednog i bez drugog uslova i kako je nogom kročio na beogradski aerodrom – ugrozio je svojim iskazima hrvatsko-srpske odnose! I potom su se njegovom pamfletskom retorikom bavili i Evropski parlament i hrvatski sabor.

Problem Šešelj Pretresno vijeće vraća na Balkan

Svoj problem sa Šešeljom Pretresno vijeće francuskog sudije Žan-Kloda Antonetija (Jean-Claude Antonetti) prenijelo je tamo gdje je prvobitno i bio – na Balkan. Estradno-pamfletski nastupi lidera srpskih radikala, puni mržnje, prijetnji, vrijeđanja žrtava i naroda i sva “retro” retorika, zbog koje su pogoršani odnosi Zagreba i Beograda, sve se to od njega manje-više moglo čuti i u sudnici Haškog tribunala, i to u više navrata. I nikom ništa. Jer niko i ništa njegovoj verbalnoj agresiji ne može stati na put: ni vlast, ni policija, ni sudovi, ni kultura ni elementarna pristojnost, ni bog ni svijet. A sve što je ikad i igdje izgovorio ili napisao potrpao je u 150 knjiga sabranih djela u izdanju svoje stranke. Čita li to ko? Ako je od šovinističkih izljeva i ideologije velikosrpstva lider srpkih radikala u 11 godina haškog pritvora imao volje da napravi 150 kupusara, ko je toliko zaludan da to i čita, ukoliko nije član Srpske radikalne stranke (SRS). A sve što je napisao i neumorno govori može se sažeti u nekoliko rečenica čiji bi zajednički imenitelj bio neutaživa, bezizlazna i bezizgledna nacionalna mržnja i ružan san o superiornoj Velikoj Srbiji, i onoj liniji Karlobag – Virovitica, što ni najzadrtiji nacionalisti, ako nisu članovi SRS, više ne uzimaju ozbiljno.

Bošnjaci uputili protestno pismo Haškom tribunalu

Šešeljev jezik i govor su pamfletski, njegova ideologija je pamfletska, što će reći palanačka u onom smislu o kojem je govorio Radomir Konstantinović u knjizi “Filozofija palanke”. “Osnovno svojstvo pamfletizma je svojstvo obračuna, (…) svojstvo protiv-filozofsko i protiv-stvaralačko”, kaže Konstantinović. Šešelj, uz žrtve, napada i vrijeđa sve što nije u njegovom zatvorenom palanačkom svijetu. Sve što je izvan tog svijeta je “belosvetsko” (neumorno se koristio tim epitetom u haškoj sudnici), izdajničko, zapadno ili prozapadno. Takva ideologija mržnje na sve što je drugo i drugačije, kod njega se pretočila u neutaživ nacionalizam, čije ispoljavanje u svakoj zemlji u kojoj se poštuje vladavina zakona podliježe sankcijama.

“Cirkus Šešelj se nastavlja”

Jučerašnji podnesak Tužilaštva Haškog tribunala je logičan i očekivan potez: optuženik se ne pridržava baš ni jednog uslova boravka na privremenoj slobodi, i širi rasnu i nacionalnu mržnju, što je činio i ranije. Tužilaštvo traži da Pretresno vijeće opozove svoju odluku, a kad se optuženik ponovo nađe u pritvoru UN da zakaže raspravu o uslovima pod kojima bi se mogla u budućnosti donijeti odluka o eventualnom privremenom puštanju na slobodu. Uz to, Šešeljeve prijetnje ljudima koji sarađuju sa Tužilaštvom, navodi se u zahtjevu, predstavljaju kršenje uslova za privremeno puštanje na slobodu jer remete pravosudni proces.

Cirkus oko Šešelja se nastavlja, izjavio Rasim Ljajić

U Haškom tribunalu sve ide sporo. Po proceduri treba da uslijedi razmatranje opravdanosti zahtjeva Tužilaštva, pa onda rasprava da li se on prihvata. Ko zna da li će bilo kakva odluka biti donesena do zimskog sudskog raspusta, koji počinje za 20 dana. A ko bi i kako bi je sproveo u slučaju da Šešelja treba vratiti u Hag, to već ne zna niko. Za to vrijeme optuženik na privremenoj slobodi neće ćutati. Doduše, neće ćutati ni ako ga vrate u Hag. Faktički, teško da će se šta izmijeniti oko Šešelja, a on se promijeniti neće nikako. Čak i kad senegalski sudija Mandiaje (Mandiaye) Niang (imenovan na mjesto Danca Frederika Harhofa koji je suspendovan na Šešeljev zahtjev!!!) prouči cjelokupno suđenje i Vijeće donese presudu, Šešelj će nastaviti svoje pamfletske obračune i nastojati da naruši i pogorša sve odnose među državama na Balkanu.

“Cirkus oko Šešelja se nastavlja”, izjavio je predsjednik Nacionalnog saveta Srbije za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić nakon što je objelodanjen zahtjev haškog tužilaštva. Da li je povodom tog cirkusa zaista potrebno donositi rezolucije i deklaracije najviših evropskih i državnih ustanova i institucija?

  • Autor Dževad Sabljaković
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close