Hrvatska nakon šest godina izlazi iz recesije?
Europska komisija smanjila je u četvrtak procjenu pada hrvatskog gospodarstva za prošlu godinu na minus 0,5 posto, dok je za ovu godinu zadržala ranije prognoze o izlasku iz recesije s marginalnim rastom od 0,2 posto, a za sljedeću godinu predviđa rast jedan posto.
No to je jedina, koliko toliko dobra vijest, jer i ove prognoze potvrđuju da će Hrvatska biti po rastu BDP-a najlošija u EU te i ove i sljedeće godine imati najmanji rast BDP-a od svih država, piše Jutarnji list.
Ovo je prvi puta nakon dugo godina da Komisija predviđa rast svim članicama, a najveći bi rast trebala imati Irska sa 3,5 posto, a najmanji Hrvatska. Na razini prosjeka EU, ove će godine BDP rasti 1,7 posto, a 2016. preko 2 posto.
Komisija je ovim izvješćem zadržala prognozu za Hrvatsku za ovu godinu po kojoj će BDP rasti 0,2 posto, ali je smanjila prognoze za sljedeću godinu te nam za 2016. predviđa rast od samo 1 posto umjesto prijašnjih 1,2 posto. Prošle godine smo, prema ovim procjenama, imali pad BDP-a od 0,5 posto, umjesto ranije prognoziranih 0,7 posto.
Čak i ovaj mali rast od 0,2 posto će biti moguć zahvaljujući isključivo porastu neto izvoza. Na naš koliko toliko pozitivni pomak utjecao je i rast kojeg je zabilježila susjedna Slovenija. Slovenija će imati rast BDP-a 1,8 ove te 2,3 sljedeće godine.
Ako se ostvari ovaj rast, on neće imati veliki utjecaj na smanjenje nezaposlenosti po čemu će Hrvatska ostati na začelju uz Španjolsku i Grčku koje jedino imaju veću stopu nezaposlenosti.
Ove godine će nezaposlenost biti 16,8, a sljedeće 16,4 posto. Iako će i dalje imati nezaposlenost veću od nas, u Španjolskoj i Grčkoj ona pada puno brže. U Hrvatskoj je do sada padala zaposlenost, a sada će ona stagnirati da bi sljedeće godine počela slabi rast.
Ono što vrtoglavo raste, a što će i dalje rasti u Hrvatskoj je javni dug. On je 2011. iznosio 59,9 posto BDP-a, a ove godine će iznositi 84,9 da bi se sljedeće godine popeo na 88,7 posto. Deficit za prošlu godinu će biti manji nego što se ranije prognoziralo (5 posto BDP-a), ali i to znači da nismo ispunili uvjete koje je EU dala iz postupka prekomjernog deficita.
seebiz.net