Vrijede li dvije Lige prvaka 101 milijun eura?

OD PRVOG dana kad je došao u Real, a od tada je prošlo već gotovo pet godina, Gareth Bale bio je pod golemim povećalom i kritikama navijača i novinara.

Tih 101 milijun koliko ga je Real platio Tottenhamu bio je nevjerojatan iznos i od Velšanina se u najmanju ruku očekivalo da na svakoj utakmici zabije barem gol i izvede nešto spektakularno. U Madrid je stigao s etiketom jednog od najatraktivnijih igrača svijeta, no u prvoj polovici prve sezone ničime nije opravdao tu titulu.

Od prvih 16 utakmica, bio je propustio pet i na njih još šest bio zamijenjen zbog problema s ozljedama, koje će ga pratiti tijekom cijele karijere u Realu. No kad se oporavio i kad je počeo igrati, Bale je bio nezaustavljiv. U vrijeme vladavine nevjerojatnog Ronalda, Bale je bio druga violina kraljevskog kluba i svoju prvu sezonu na Santiago Bernabeuu završio je s 22 gola i 19 asistencija. Podijeljeno s minutama provedenima na terenu, Bale je u svojoj prvoj sezoni u Madridu zabio gol ili asistirao svaku 81 minutu.

No sve i da u dresu Kraljevskog kluba nije odigrao nijednu drugu, ta 2014. godina bila bi možda i dovoljna da isplati silne milijune koji su u njega uloženi. U finalu Kupa kralja protiv Barcelone Bale je u 85. minuti zabio jedan od najboljih golova koje smo ikada vidjeli. Pet minuta prije kraja, kad su ostali igrači uglavnom gledali gdje bi popili koju kap vode i pripremili se za produžetak, Velšanin je na centru primio loptu i sjurio se po krilu.

Siroti Marc Bartra mislio je da će ga uhvatiti, ali je Bale gurnuo loptu oko njega i onda ga u nevjerojatnoj brzini zaobišao koristeći prostor izvan terena. I dok je Barcin stoper hvatao dah, Bale je još imao snage i primiriti loptu i poslati je u gol za Realovu pobjedu 2:1.

”Teško je shvatiti kako netko može tako trčati u 85. minuti”, rekao je nakon utakmice Barcin trener Tata Martino.

Mjesec dana kasnije Real je igrao finale Lige prvaka protiv Atletica u Lisabonu, gdje će započeti nevjerojatna dominacija Madriđana u tom natjecanju. U 110. minuti, kad se takve utakmice lome, Bale je fantastičnim golom glavom zabio za 2:1 i Real je na kraju slavio 4:1 i osvojio prvu od četiri titule u sljedećih pet godina.

Došao je i europski superkup u kojem je asistirao Ronaldu za prvi od njegova dva gola u Realovoj pobjedi 2:0 protiv Seville, a Portugalac je Baleovu igru opisao kao nevjerojatnu. To je bilo već treće finale u Realovu dresu u kojem je Bale odigrao ključnu ulogu, a savršenu godinu zaključio je finalom Svjetskom klupskog prvenstva gdje je u finalu protiv San Lorenza zabio drugi gol u pobjedi 2:0.

Već tada je bilo jasno da je Bale igrač za velike utakmice, no unatoč sjajnim rezultatima, razmaženi Realovi navijači početkom 2015. godine su ga uzeli na zub. Iako zaista nije bio igrao bajno, i u jednom je trenutku deset utakmica bio bez gola, Velšaninu su počeli redovito zviždati, a posebno teško bilo mu je u ožujku nakon što se Real jedva provukao protiv Schalkea u Ligi prvaka. Bale je bio proglašen najlošijim Realovim igračem, a u velikoj anketi jednog španjolskog dnevnog lista čak 47 posto navijača Reala smatralo je da ga se klub treba riješiti. Tjedan dana kasnije kamenovali su mu automobil nakon poraza od Barcelone u kojem je Gareth odigrao još jednu lošu utakmicu.

”Prevara”, ”promašaj”, ”glumac”, bili su samo neki od epiteta koje su mu davali navijači, ali i sve češće novinari koji prate madridski klub.

Iako je bio na velikom udaru netolerantne Realove publike, koja ne trpi loše izvedbe pojedinaca, a osobito onih koji su plaćeni 101 milijun eura, Bale nije želio otići iz Reala. Sezonu 2015./2016. ponovno su obilježile ozljede, zbog kojih je propustio 17 utakmica. No u 31 nastupu zabio je 19 i asistirao za 15 golova, a kad je došlo finale opet je bio pravi. Real je igrao protiv Atletica u finalu Lige prvaka, a Bale je prvo asistirao Ramosu za vodeći gol te kasnije u raspucavanju zabio penal i Real je ponovno osvojio Ligu prvaka.

Cijelu prošlu sezonu mučio se s ozljedama lista i zgloba, a i ove su ga mučile iste stvari, zbog čega je sve češće bio na klupi. No pred kraj sezone počeo je igrati sve više, a početkom mjeseca riješio je El Clasico u Barceloni. Real je gubio do 72. minute, a onda je Bale prekrasnim udarcem, koji ne bi obranila ni dva Ter Stegena, pogodio za konačnih 2:2.

Neobičan trener je taj Zinedine Zidane. Ima onih koji ga i dalje smatraju nevjerojatnim srećkovićem, no koju god odluku Francuz donio, baš svaki put je ispalo da je u pravu. Tako je, recimo, igrača od 100 milijuna eura odlučio ostaviti na klupi u finalu Lige prvaka protiv Liverpoola.

Real se u Kijevu sat vremena mučio s Liverpoolom. Van Dijk i posebno Dejan Lovren fantastično su uštopali Ronalda i Benzemu, koji je jedino dodavanje primio od Lorisa Kariusa za vodeći gol. Realov napadački dvojac bio je potpuno odsječen od ostatka momčadi, a onda je ušao Gareth Bale, čovjek za velike utakmice.

Čak i ako niste gledali utakmicu, do sad ste vjerojatno čuli za njegove neviđene škarice u 64. minuti, što je sigurno najbolji gol u povijesti finala Lige prvaka. Nekoliko minuta kasnije je nevjerojatnim ubačajem vanjskim dijelom kopačke našao Ronalda kojemu je Lovren u zadnji trenutak izbio loptu, a u 83. minuti Velšanin je riješio finale.

Jako mu je pomogao Loris Karius koji neshvatljivom reakcijom nije uspio iskontrolirati Baleov topovski udarac, ali će isto tako u analima pisati: 83’ Gareth Bale – 3:1.

Eto. Da je u Realovom dresu odigrao samo finala, isplatio bi sav novac koji je klub za njega platio. No kad pogledate brojke i sve ozljede s kojima se borio, možda čovjek ipak nije takva prevara kakvom ga se često i potpuno neopravdano proziva. U 189 utakmica za Real Bale je zabio 88 i asistirao za 59 golova. Usporedbe radi, za Tottenham je odigrao 14 utakmica više i zabio 32 gola manje. U Realu je sve ove brojke ostvario u 2500 minuta manje provedenih na terenu.

Gareth Bale nikad nije bio i nikad neće biti Ronaldo. Neće nitko. No od njega se očekivao učinak identičan jednom od najboljih igrača u povijesti. To je ujedno i jedini razlog zašto se Baleu ne daje onoliko kredita koliko je definitivno zaslužio. Stalno ga se, naime, uspoređuje s nekim drugim i zamjera mu se što ga je Real platio toliko puno novca.

A da upravo za njega Florentino Perez u rujnu 2013. godine nije izbrojio 101 milijun eura, Realovi navijači proslavili bi barem dva velika trofeja manje. Vrijede li dvije Lige prvaka 101 milijun eura? Mislimo da vrijede.