Gradonačelnik Ganić sa saradnicima prisustvovao obilježavanju 26. godišnjice genocida u Srebrenici
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari klanjana je dženaza-namaz i obavljen ukop 19 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine u Srebrenici.
Dženazu ubijenim Srebreničanima klanjao je i visočki gradonačelnik Mirza Ganić sa saradnicima i poručio:
„Bože Svemogući, ujedini naša srca u vjeri i ljubavi. Učvrsti korake naše u istini i pravdi. Osnaži volju našu u bratstvu i slozi. Udruži misli naše u domu i domovini. Molimo Te, Bože, da tuga bude nada, da zločincima kazna bude pravda, da majčina suza bude molitva i da se više nikada i nikome ne ponovi Srebrenica.“
Dženazu-namaz predvodio je reisu-l-ulema islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein efendija Kavazović.
Današnjem obilježavanju 26. godišnjice genocida počinjenog u julu 1995. godine prisustvovale su hiljade ljudi.
Prije dženaza-namaza upriličen je vjerski dio programa, a nakon toga je čitanjem imena počelo iznošenje tabuta iz Musale Memorijalnog centra.
Preživjeli Srebreničani, članovi porodica ubijenih, prijatelji i komšije na rukama su prenijeli zelene tabute sa posmrtnim ostacima do mezara gdje su žrtve genocida pronašle smiraj nakon 26 godina.
Najmlađa žrtva koja je ove godine ukopana u Memorijalnom centru Potočari je Azmir Osmanović, koji je imao svega 16 godina kada je svirepo ubijen. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnoj grobnici Poljanci, a identifikovan je u maju ove godine.
Najstarija žrtva koja je danas pronašla svoj konačni smiraj u Memorijalnom centru Potočari je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u trenutku smrti.
Inače, za zločine u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik Republike Srpske (RS), osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.
Na doživotnu je kaznu na istom sudu za genocid osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.
Zločin genocida u Srebrenici iz jula 1995. godine jedan je od najmonstruoznijih i najgrozomornijih u historiji čovječanstva i obaveza je da se, pogotovo mladim naraštajima, prenosi istina o stradanju nevinih Srebreničana, kako se zlo više nikada i nikome ne bi ponovilo!
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 nestalih.
Slaven Mirković
visoko-rtv.ba