15 neophodnih životnih vještina kojima ne učimo djecu u školama

„Zatrudnila sam čim sam diplomirala“, započinje svoj tekst Mišel Horton, osnivač sajta EarlyMama.com. „To znači da sam bila katapulitana direktno u svijet odraslih, bez početničkih pokušaja koji bi me za zrelost pripremali korak po korak.“

Autor: Mišel Horton

Upravo zbog toga, ova mlada mama stekla je jasan uvid u to koliko je slabo bila pripremljena za stvaran svijet, iako je prethodnih 20 godina u njen mozak sipano toliko znanja i informacija koje su joj sada uglavnom bile beskorisne.

„Shvatam da škola  ne može svemu da nauči, i da je odgovornost roditelja da dijete obuči životnim vještima koje ne spadaju u one akademske. Ali imajući u vidu koliko malo mi je od koristi periodni sistem elemenata, a koliko mi je važno da znam sve o porezima, čini mi se da bi trebalo napraviti neku bolju ravnotežu. Niko me nije ni podučio o studentskim kreditima, koje sam bez mnogo razmišljanja potpisivala…“

Zbog toga je Mišel sastavila listu od 15 životnih vještina koje se obično ne uče u školi, a koje se nesumnjivo moraju savladati na vrijeme:

1. Osnove raspolaganja novcem

Radi se o veštini ekonomisanja novcem i donošenja odluka o trošenju u domaćinstvu. Pošto ni većina roditelja nije preterano vična ekonomisanju, djeci bi zaista bila potrebna i pouka stručnjaka.

2. Razumijevanje kredita i studentskih pozajmica

„Predavanje o kamatama poštedjelo bi me mnogih nepredviđenih troškova.“

3. Savjeti u vezi sa romantičnim vezama

Pohađamo časove vožnje kako bismo stekli dozvolu, polažemo silne ispite da bismo stigli na fakultet, čak su nam na raspolaganju toliki kursevi roditeljstva, dojenja, pripreme za porođaj… A opet, pred oltar stižemo grlom u jagode. Kako nešto tako važno i komplikovano, što utiče na sve, od vašeg novca, preko zdravlja do sreće, moramo da iskusimo bez ikakve prepreme ili poduke?

I ovo je vještina kojoj bi navodno trebalo da se naučimo u svom domu, ali roditelji nisu baš sjajni uzori, kao što to nisu bili ni njihovi roditelji, jer nema nikakve poduke o tome kako održavati veze!

4. Vještina komuniciranja licem u lice

Današnja djeca žive u svijetu „tihe“ komunikacije (sms, imejl, četovanje), pa bi vještinama lične komunikacije neko morao da ih nauči. Ta vještina utiče na sve aspekte naših života, a posvećuje joj se zapanjujuće malo pažnje u školama.

5. Umijeće pregovaranja

Osim ako se učlani u debatni klub, dijete se vjerovatno nikad neće naučiti umjetnosti pregovaranja – a to je nešto što je svakoj odrasloj osobi neophodno, bez obzira da li treba da pregovara sa šefom, bankom ili supružnikom.

6. Emocionalna svijest/inteligencija

Mnogo učimo o fizičkom zdravlju, ali, šta je sa našim emocionalnim i mentalnim zdravljem? Šta je sa našim unutrašnjim svjetovima? Postoji li ijedna tema koja je važnija za učenike i mlade ljude nego što je to razumijevanje stresa, strahova i svojih osjećanja, i izlaženje na kraj sa njima? Ako bi razvijanje punoće pažnje i emocionalne svjesnosti u školama imalo status kakav imaju matematičke operacije, možda bismo odgajili generaciju zdravijih ljudi.

7. Digitalni bonton

Vrijeme je da decu naučimo manirima u internet komunikaciji, pravilima korišćenja društvenih mreža i deljenja tuđih sadržaja, kao i tome kako da kontrolišu svoj onlajn identitet. Naša djeca od nas nasljeđuju digitalni svijet, i potrebno je da ih obučimo snalaženju u ovom svijetu.

8. Kodiranje

Naša djeca trebalo bi da savladaju moderna znanja poput pisanja programskih kodova, kompjuterskih nauka i tehnika pretraživanja interneta. Razumeti digitalno okruženje danas znači razumijevati život. Umijeće programiranja uskoro će se možda smatrati osnovnom pismenošću, a većina škola nema časove programiranja.

9. Pažnja

Naučnici su otkrili da nove generacije imaju do sad neviđenu sposobnost dijeljenja pažnje i obavljanja više zadataka u isto vrijeme, vjerovatno zahvaljujući plastičnosti mozga, tj. njegovoj sposobnosti prilagođavanja promenama u okruženju. Djeca su u stanju da istovremeno vode desetine razgovora preko različitih medija… Ali, sve ima svoju cijenu, pa se i ova vještina multi-taskinga održava na sposobnost održavanja pažnje na duži rok. Možda je najbolje čemu možemo da ih učimo – obavljanje jednog zadatka kako treba, pažljivo slušanje, obraćanje pune pažnje i odupiranje svemu onome što im neprestano tu pažnju odvlači.

10. Prepoznavanje ličnih interesovanja

Za otkrivanje sopstvenih pasija, Mišel preporučuje tekst Marka Mensona „Sedam čudnih pitanja koja vam pomažu da pronađete svoju životnu svrhu“.

11. Izlaženje na kraj sa neuspjehom

Učenike neprestano nagrađujemo za uspjeh i kažnjavamo za neuspjeh – ali kakvu poruku im time šaljemo, kada se neke od najvažnijih životnih  lekcija uče upravo kroz neuspjehe?

12. Raspolaganje vremenom

Svaka osoba, ma kojim poslom se bavila, mora da zna kako da organizuje svoje vrijeme kako bi nešto postigla i završila.

13. Osnove kulinarstva

Niko ne bi trebalo da može da završi školovanje a da nije naučio da skuva bar jedno jelo,  koje nije instant obrok ili podgrijavana gotova hrana iz mikrotalasne rerne.

14. Kućne popravke

Na ovom svijetu sam skoro 30 godina, a još nemam pojma kako da popravim česmu koja curi, niti znam zašto moj auto čudno tandrče.

15. Vještina preživljavanja i pružanje prve pomoći

Djeca nam znaju kako se rješavaju testovi i bubaju podaci, ali znaju li kako da pronađu vodu ako se izgube u divljini? Umiju li da ulove ribu? Zaustave krvarenje? Da obave reanimaciju? Da pravilno podižu teške predmete? Koriste mapu, bez DŽi-Pi-Es-a? Jasno mi je da se ove vještine uče kroz život, ali zar ne bi trebalo da škole posvete bar jedan čas osnovama preživljavanja?

Prevela i priredila: Jovana Papan

 

Izvor Detinjarije.com

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close