RukometSport

Francuzi u trileru s produžecima savladali Švedsku i plasirali se u finale rukometnog Eura

Rukometna reprezentacija Francuske savladala je Švedsku u fantastičnom polufinalu i tako izborila finale Evropskog prvenstva u Njemačkoj. Rezultat je glasio 34:30 za Francuze nakon dva produžetka.
Nakon nešto boljeg starta Švedske i vodstva rezultatom 3:1, Francuzi su napravili sjajan preokret i furioznom igrom došli na korak od ubjedljive pobjede.Tokom cijelog prvog poluvremena Francuska je na krilima raspoloženih Nedima Remilija i Huge Descata došli do velikih sedam golova prednosti. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 17:11 u korist Francuske.

Činilo se u tim trenucima da Šveđanima prijeti debakl i ništa nije sugerisalo da ćemo vidjeti ono što su gledatelji imali priliku vidjeti u narednih dvadesetak minuta u Lanxess Areni u Koelnu.

Uslijedio je fantastičan preokret Šveđana na krilima golmana Andreasa Palicke, koji je odbranio čak četiri sedmerca, te raspucanog Felixa Claara.

To je uvuklo veliku nesigurnost u napad Francuske i favorizovana selekcija u ovom duelu nije imala rješenje za sjajnog Palicku na golu Švedske. Tako su Šveđani preokrenuli rezultat, došli do vodstva i imali sve u svojim rukama, a onda nova drama u završnim sekundama.

Šveđani prave korake pri vodstvu 27:26 i poništen im je gol, a Francuzima je ostalo samo sedam sekundi za posljednji napad. Švedska odmah pravi očekivan faul, vrijeme je isteklo, a Eliohim Prandi nevjerovatnim golom iz deveterca odvodi meč u produžetak. Svi su se uhvatili za glave nakon situacije poslije zvuka sirene.

Kako se moglo i očekivati, Šveđani su psihološki potpuno pali, a ovako izboren produžetak dao je dodatnu injekciju samopouzdanja Francuzima koji su lako u dva produžetka po pet minuta savladali aktuelne prvake Evrope. Briljirali su Nahi i golman Desbonnet za pobjedu u produžetku.

Tako su se Francuzi nakon 10 godina plasirali u finale Evropskog prvenstva, dok Šveđani ostaju bez šansi da odbrane titulu i Stari kontinent će dobiti novog šampiona.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Šveđanin Felix Claar sa devet golova, a u njegovom timu po pet su dali Max Darj i Hampus Wanne. Za igrača utakmice proglašen je golman Švedske Palicka sa 15 odbrana, no to ništa nije Šveđanima bilo dovoljno za prolaz dalje.

Hugo Descat je bio najefikasniji u pobjedničkom timu sa osam golova, dok je šest dodao Dika Mem.

U drugom polufinalu večeras se sastaju Njemačka i Danska, a finalni meč na rasporedu je u nedjelju od 17:45 sati.