Francuska prvak Evrope!

Košarkaši Francuske su novi prvaci Evrope! U finalnoj utakmici u ljubljanskim Stožicama Tony Parker i društvo razbili su Litvaniju rezultatom 80:66 (19:22, 31:12, 18:16, 12:16) i došli do prve titule najbolje ekipe Starog kontinenta.

Neizvjesnost je potrajala nekih 15-ak minuta, a onda je krenula serija Francuza za koju Litvanci do kraja nisu imali odgovora.

Na krilima prije svih Nicolasa Batuma koji je pogađao kako je htio, ali i ostalih igrača koji su igrali kao u transu Francuska je na poluvrijeme otišla sa 16 poena prednosti (50:34). Batum je u prvih 20 minuta stigao ubaciti 17 poena.

Na drugoj strani, vruću ruku imao je samo Linas Kleiza, no samo njegov učinak nije bio dovoljan Litvancima da zadrže korak. Kada je sredinom druge četvrtine izašao da se odmori, krenuo je pad Litvanije.

Utakmica je u egalu bila sve do sredine druge četvrtine (31:31), a onda je zahvaljujući širini u igri i nekoliko raspoloženih igrača krenula serija Francuske od 19:4. Poluvrijeme je trojkom sa deset metara uz zvuk sirene zaključio Diot.

U istom ritmu Francuzi su nastavili i u trećoj četvrtini. Proradio je Boris Diaw koji za šest minuta postiže 11 poena, pa je Francuska u 36. minuti imala najvećih 22 razlike (64:42).

O kakvoj dominaciji se radilo govori i podatak o omjeru skokova – na ulasku u  posljednjih deset minuta Francuska je imala 30, a Litvanija samo 13 skokova!

Sa takvim odnosom snaga preokret se nije mogao očekivati i nije ga ni bilo. Štaviše, Fancuska je do kraja rutinski odradila posao i zvanično postala najbolja reprezentacija u Evropi. Prvi put u svojoj historiji.

Batum je bio najefikasniji u redovima pobjednika sa 17 poena i šest skokova, Diaw je dodao 15, uz šest skokova i četiri asistencije, a Parker, koji je proglašen za najkorisnijeg igrača prvenstva 12 koševa. Statistika odnosa skokova na kraju je iznosila 42-25.

Kod Litvanije Kleiza je ubacio 20 koševa, a Kalneitis poen manje.

Španija osvojila bronzu na Eurobasketu u Sloveniji

Košarkaši Španije osvojili su bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u Sloveniji. Španija je u meču za treće mjesto savladala reprezentaciju Hrvatske rezultatom 92:66 (23:18, 24:18, 16:12, 29:18).

Špance su do medalje predvodili Sergio Llull s 21 poenom, Marc Gasol je dodao 17 poena i osam skokova, a Victor Claver 16 poena i šest skokova.

Najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske bio je Bojan Bogdanović s 22 poena i četiri skoka.

U velikom fnalu koje počinje večeras u 21.00 sati sastaju se Litvanija i Francuska.