Francuska – Australija 2:1

Trikolori nisu blistali, ali pobjeda se piše

Pogba donio Francuzima trijumf protiv Australije

Reprezentacije Francuske i Australije su danas na Kazan Areni odmjerile snage u okviru Grupe C, a na kraju su Trikolori dosta teško došli do pobjede od 2:1.

Didier Deschamps je na teren poslao izuetno ofanzivnu postavu, a Francuzi su silovito ušli u utakmicu, pošto je Kylian Mbappe već u drugoj minuti opasno zaprijetio golu Australije, ali je Mathew Ryan sjajno odbranio njegov pokušaj.

Imali su Francuzi potom još nekoliko opasnih napada, ali kada su svi očekivali nastavak ofanzive Trikolora Australija uspijeva usporiti ritam susreta. Odlično su bili postavljeni Van Marwijkovi izabranici, uspjeli su “uspavati” Francuze, ali i koliko-toliko zaprijetiti Llorisu u prvom dijelu.

Lloris je odlično intervenisao u 18. minuti kada je jedan od francuskih defanzivaca skrenuo centaršut Australijanaca prema njegovoj mreži, dok su popularni Socceroosi zaprijetili i u finišu prvog dijela, ali je Behichev pokušaj otišao daleko pored gola.

Rezultatom 0:0 je okončano prvo poluvrijeme, a na prva uzbuđenja u nastavku se čekalo do 55. minute kada Risdon ruši Griezmanna u vlastitom kaznenom prostoru, a VAR prvi put u historiji Mundijala kreće “u akciju” i Cunha pokazuje na bijelu tačku.

Siguran izvođač najstrožije kazne je bio upravo Antoine Griezmann u 58. minuti, pa su Francuzu poveli sa 1:0. Ipak, njihovo vodstvo nije dugo trajalo pošto samo tri minute kasnije Umtiti igra rukom u svom kaznenom prostoru i Australija dobija priliku za izjednačenje sa bijele tačke. Istu je minut kasnije realizovao iskusni Mile Jedinak.

U nastavku meča Francuska nije opravdavala epitet vleikog favorita, pošto Trikolori nikako nisu uspijevali napraviti pritisak na zadnju liniju Australije. Mučili su se Deschampsovi izabranici da dođu do gola Socceroosa, ali onda Trikolori ipak stižu do nove prednosti nakon što je Pogba dosta čudnim udarcem sa vrha kaznenog prostora uspio lobovati golmana Asutralije u 81. minuti. Lopta se odbila od prečku i za nekoliko milimetara prešla gol liniju, ali dosta da Francuzima donese novu prednost.

Reprezentacija Francuske je do kraja uspjela zadržati prednost i, teže nego što se očekivalo, otvoriti Mundijal pobjedom.