U-21: BiH – Kazahstan 1:2

Novi poraz, novo prizemljenje: Kazahstanu tri boda na Koševu

Bosanskohercegovačka U21 reprezentacija poražena je od Kazahstana (2:1) na Koševu u drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Poljskoj.

Poslije poraza od Norveške, uslijedio je i poraz od Kazahstana u utakmici u kojoj smo pa možemo slobodno reći očekivali prva tri boda.

Na Koševu sjajna utakmica, Kazahstanci su igrali otvoreno, pokazali su kako je tamošnji nogomet u velikoj ekspanziji.

Prva velika šansa već u trećoj minuti, kada je Memija ostao sam pred golmanom gostiju Pavlovom, koji je ipak uspio uz pomoć prečke da odbrani pokušaj igrača Željezničara.

U petoj minuti Pirić spašava naš tim nakon snažnog udarca Tunggyshbayeva, a na drugoj strani Pavlov je zaustavio pokušaj Hadžiahmetovića. Sjajnu šansu odmah u sljedećem napadu za Kazahstan propušta Zhalmukan, koji je sjajno prošao po desnoj strani, no Pirić se opet istakao.

Hajradinovićev projektil sjajni Pavlov u 12. minuti izbacuje u korner, potom dva pokušaja Pavlovića, koji je bio neprecizan. Umalo da gosti povedu u 22. minuti, no srećom Aimbetov je pucao pored gola nakon ubačaja sa desne strane.

Naša odbrana je u 27. minuti zaspala, Tuliyev s 14 metara glavom pogađa mrežu Pirića na ubačaj Shaikova iz slobodnjaka s desne strane. U završnici prvog dijela Modić pravi katastrofalnu grešku, Aimbetov obilazi Pirića i posprema loptu za 0:2.

U nastavku uspijevamo preko Hajradinovića da smanjimo u 58. minuti, otvorila se nada da možemo makar do boda, no čvrsta kazahstanska odbrana je izdržala do kraja.

U nastavku, od naših šansi, vrijedi istaći pokušaj Hodžića glavom u 49. minuti, kao i Bajića u 57. minuti, ali sada možemo samo da žalimo. Posebno ostaje žal što Memija nije pogodio u 84. minuti, ali Pavlov je bio nevjerovatan u današnjem meču.

BiH – Kazahstan 1:2

(Hajradinović 58/ Tuliyev 27, Aimbetov 43)

BiH: Pirić, Merajić, Miletić, Mihojević,, Memija, Modić, Hajradinović, Hadžiahmetović, Bajić, Popović, Ar. Hodžić.

Kazahstan: Pavlov, Rudoselskiy, Sartakov, Kuksin, Tuliyev, Shaikhov, Zhaimukan, Suley, Tunngyshbayev, Aimbetov.

Piše: E. Škorić